Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Założyłam babci profil zaufany. Dzięki temu przez internet mogła umówić się na szczepienie przeciw COVID-19

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
fot. Katarzyna Kapusta - Gruchlik
Od północy 15 stycznia można rejestrować się na szczepienie przeciwko Sars-CoV-2. Jednak umówienie się na szczepienie przez infolinię było niemożliwe, numer jest stale zajęty, a poradnie z Dąbrowy Górniczej, które zostały podane na stronie ministerstwa, jako punkty szczepień, nie przyjmują już zapisów na szczepienie przeciw COVID-19. Drugą możliwością umówienia szczepienia, było założenie Profilu Zaufanego, który z kolei umożliwia logowanie na Internetowy Koncie Pacjenta. Tak moja babcia, Anna Kapusta z Dąbrowy Górniczej, umówiła się na szczepienie...w Katowicach.

Seniorzy, którzy skończyli 80 lat mogą już od 15 stycznia zarejestrować się i umówić na szczepienie przeciwko koronawirusowi Sars-CoV-2.

Można to zrobić na trzy sposoby: zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numerem telefonu 989, skontaktować się z wybranym punktem szczepień, bądź zapisać się poprzez e-rejestrację. By jednak to zrobić trzeba posiadać "Profil zaufany" lub e-dowód. Jak łatwo się domyślić, moja babcia nie jest biegła w obsłudze komputera. W związku z tym, pomogłam jej założyć tymczasowy "Profil zaufany". Jest on ważny przez trzy miesiące. Posiadając ten profil można bez przeszkód zapisać się na szczepienie, kiedy infolinia jest przeciążona, a dodzwonienie się graniczy z cudem. Również, gdy tak jak w przypadku mojej babci w całej Dąbrowie Górniczej wyznaczone do szczepień przeciwko COVID-19 punkty, nie przyjmują już zapisów na szczepienie.

Samo założenie profilu tymczasowego dla osoby powyżej 80. roku życia trwa zaledwie parę minut. Jednak by profil działał, wniosek musi przejść weryfikację. Ta z kolei odbywa się przez wideorozmowę z urzędnikiem, który weryfikuje dane. Od razu pojawiają się pola, z możliwymi terminami odbycia takiej rozmowy oraz z godzinami do wyboru. Gdy wybierzemy już wszystkie dogodne opcję, na podany przez nas adres mailowy przychodzi specjalny kod weryfikacyjny, który jest potrzebny podczas rozmowy z urzędnikiem. W wiadomości mailowej jest również podana data i godzina wideorozmowy za pomocą aplikacji Microsoft Teams.

Co trzeba przygotować na rozmowę z urzędnikiem?**

  • numer wniosku
  • urządzenie z kamerą i mikrofonem podłączone do internetu (telefon, tablet,laptop)
  • dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport)

Tymczasowy Profil Zaufany jest ważny trzy miesiące, po tym czasie należy złożyć wniosek o Profil Zaufany z dłuższym terminem ważności.
- Muszę przyznać, że gdyby nie twoja pomoc, nie potrafiłabym tego zrobić sama. Dla mnie wydaje się to wszystko bardzo skomplikowane - stwierdziła moja babcia.
A sama rozmowa z urzędnikiem? Trwała 15 minut i mogłyśmy połączyć dwie sprawy. Gdy profil został już założony, pani urzędnik zaproponowała od razu możliwość zapisania babci na szczepienie przeciw COVID-19. Najbliższy wolny termin udało się znaleźć dopiero za miesiąc... w Katowicach.

- Pani była bardzo miła, wszystko bardzo dokładnie i prosto mi wytłumaczyła. Dobrze, że byłaś obok. Zawsze mogłam cię dopytać - podsumowuje babcia Ania.

Na telefon komórkowy tuż po wyznaczeniu daty szczepienia, od razu przychodzi informacja z datą, godziną i miejscem szczepienia. Przypomnienie o szczepieniu również otrzymamy sms-em, dzień przed.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera