Zamek pszczyński - podsumowanie roku 2017 i plany na rok...

  Zamek pszczyński - podsumowanie roku 2017 i plany na rok 2018. Będzie wystawa "Orzeł czarny. Orzeł biały. Pszczyna w latach 1914-1922"

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Zamkowe w Pszczynie

  Muzeum Zamkowe w Pszczynie ©Jolanta Pierończyk

  Zamek pszczyński podsumował rok 2017 i przedstawił plany na rok 2018. Szykują się m.in. wystawa "Orzeł czarny. Orzeł biały. Pszczyna w latach 1914-1922" oraz wystawa poświęcona strojom haute couture, a także jubileuszowa, 40. edycja Wieczorów u Telemanna.
  Muzeum Zamkowe w Pszczynie

  Muzeum Zamkowe w Pszczynie ©Jolanta Pierończyk

  Z roku na rok rośnie liczba zwiedzających poksiążęce obiekty. W 2015 r. przez zamkowe komnaty przeszło 151.447 osób, stajnie zwiedziły 86.162 osoby. Rok później, w 2016, zamek miał 190.961 odwiedzin, stajnie - 100.421. W minionym roku bilety do zamku kupiło 183.557 osób, do stajni -110.880.

  Od miesiąca trwa nowy sezon i już wkrótce, w czwartek, 22 lutego, o godz. 17 w Sali Lustrzanej odbędzie się pierwszy w tym roku wykład z cyklu „Studium muzealne”. Gościem będzie Alojzy Lysko z Bojszów, który opowie o fenomenie górnośląskim w swoim pisarstwie. Wstęp wolny.


  Dzień później, 23 lutego, znana miłośnikom zamku wystawa poświęcona księżnej Daisy pt. „Szczęśliwe lata” zostanie otwarta w zaprzyjaźnionym z zamkiem pszczyńskim Bad Ischl w Austrii, gdzie odbyły się zaręczyny Franciszka Józefa i słynnej Sissi.

  Dużym przedsięwzięciem jest przygotowywana wystawa pt. „Orzeł czarny. Orzeł biały. Pszczyna 1914-1922”, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Otwarcie planowane jest na 26 kwietnia.

  19 maja w ramach Nocy Muzeów odbędzie się także nocne zwiedzanie pszczyńskiego zamku.

  Na maj zaplanowane są ponadto koncerty w ramach trasy Promnitz Tour 2018. 20 maja w Sali Lustrzanej wystąpi zespół Moody Choir, 30 maja - Toccoa Fall University.

  W czerwcu w Stajniach Książęcych odbędzie się inauguracja wystawy o modzie XX wieku.
  - Przygotowujemy ją wspólnie z Piotrem Szaradowskim, kolekcjonerem strojów największych domów mody, jak Dior, Patou, Ungaro i inne - mówi Dominika Sulińska, kurator tej wystawy. - W tej wystawie chcemy nie tylko pokazać suknie haute couture, ale też świat inspiracji, wyobraźni, znaczeń, kształtów. Wykorzystamy nasze grafiki, porcelanę. nietypowe meble...
  Wystawa potrwa do końca listopada. Będzie okazja do zwiedzenia jej z przewodnikiem. Będzie też kącik edukacyjny.

  Na czerwiec planowana jest również doroczna wystawa starych pojazdów.
  We wrześniu (8-9.09 i 15-16.09) zamek i stajnie książęce będzie można zwiedzać w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 „Niepodległa dla wszystkich”.
  We wrześniu w zamku odbędzie się też Narodowe Czytanie, którego tematem będą fragmenty polskiej literatury związane z rocznicą odzyskania niepodległości.
  - Szykujemy się też do jubileuszowej edycji Wieczorów u Telemanna, które w tym roku odbędą się po raz 40. - dodaje dyrektor Maciej Kluss. - Chcemy, by jeden z koncertów odbył się w kościele ewangelickim, z udziałem organów.
  Będą też oczywiście koncerty świąteczne i inne, o których na bieżąco będziemy informować.

  Ponadto w programie - comiesięczne koncerty umuzykalniające dla dzieci i młodzieży i comiesięczne wykłady w cyklu „Studium muzealne”.
  W planach wydawniczych Muzeum Zamkowego na ten rok są m.in. album o zamku, materiały z konferencji naukowej z okazji 70-lecia Muzeum Zamkowego w Pszczynie pt. „Za wytworną fasadą. Kulisy funkcjonowania rezydencji arystokratycznych”, „Wieczory u Telemanna” (wydanie jubileuszowe), „Klejnoty księżnej Daisy”, „Pszczyna wczoraj i dziś” (w języku angielskim), „Miniatury” (w języku polskim i angielskim.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION