Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Będzinie i park na wzgórzu polecają się na jesienny spacer. Czekają "magiczne miejsca" i kościół pw. św. Trójcy

PAS
Wzgórze Zamkowe w Będzinie to ciekawe miejsce na jesienny spacer. Warto też wybrać się do zamku i zajrzeć do kościoła św. TrójcyZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wzgórze Zamkowe w Będzinie to ciekawe miejsce na jesienny spacer. Warto też wybrać się do zamku i zajrzeć do kościoła św. TrójcyZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Przed nami ostatni chyba w miarę ciepły weekend tej jesieni. Warto więc wykorzystać go na spacer. Jeśli dawno, albo wcale, nie byliście na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie, to warto zrobić to właśnie teraz.

Wycieczkę możemy zacząć od wizyty w zamku, należącym dziś do Muzeum Zagłębia, o którym pierwsza wzmianka pojawiła się w 1349 roku. Gościli tu m.in. Karol IV – cesarz niemiecki i król czeski, królowie Henryk Walezy, Jan III Sobieski oraz August II Mocny. Zamek w listopadowe soboty i niedziele zaprasza w godzinach 9 - 17. Czekają tam m.in. dwie stałe wystawy “Dawna broń” , w salach zamkowych zgromadzono kolekcję ukazującą rozwój broni i uzbrojenia od XVI do pierwszej połowy XX wieku oraz “Z dziejów zamku i miasta”.

Zamek otacza park na Wzgórzu Zamkowym, który jak informuje Muzeum Zagłębia w Będzinie ma szczególną wartość dla historii i kultury miasta. Został utworzony z inicjatywy Jana Gęborskiego na początku XX wieku. Obejmuje teren szczytowy wzniesienia na wschód od zamku i łączy się z kirkutem oraz cmentarzem przy ulicy Góra Zamkowa.

Park na Wzgórzu Zamkowym został w 2012 roku zmodernizowany. Wykorzystany został charakter krajobrazowy parku, zachowany został historyczny układ alejek. Na wzgórzu powstało wówczas 15 „magicznych miejsc” w formie kręgów, z których każdy przeznaczony do odpoczynku, ma nieco odmienny charakter. Całość dopełniają elementy charakterystyczne dla historii tego miejsca, np. odbudowane fragmenty wału obronnego i odtworzone półziemianki, umożliwiające utworzenie ścieżek dydaktycznych. Zieleń w parku została uporządkowana, pojawiły się również nowe latarnie i ławki. Obok parku powstał także plac zabaw dla najmłodszych.

Nie przeocz

Będąc na Wzgórzu Zamkowym warto zajrzeć także do kościoła pw. Świętej Trójcy. Pierwsza wzmianka o istnieniu tej parafii pochodzi z 1308 roku. Murowany kościół, wybudowany około 1364 roku w obrębie grodu obronnego, pierwotnie posiadał cechy gotyckie, a w wyniku rozbudowy nabrał cech barokowych. Jak informuje diecezja sosnowiecka we wnętrzu na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie, w tym m.in. ołtarz główny z obrazem "Święta Trójca" autorstwa Michała Stachowicza. Na balustradzie chóru muzycznego można podziwiać odtworzone w 2011 r. zaginione portrety Wojciecha i Doroty Mieroszewskich. W latach 2013-2015 świątynia przeszła generalny remont mający uchronić ją przed osunięciem się ze wzgórza zamkowego oraz naprawić spękane i zniszczone mury. Był on także wstępem do przywrócenia świątyni wyglądu, jaki posiadała po zakończeniu rozbudowy w XIX wieku. Póki co docelowa ornamentyka ścian wykonana została w jednej z kaplic bocznych, a wkrótce rozpoczną się prace nad malaturą pozostałej części świątyni. Podczas remontu odkryto także wiele fragmentów starej polichromii (we wszystkich częściach kościoła) oraz XIX-wiecznej posadzki, która została wyeksponowana w prezbiterium.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera