Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim uciekniesz przed zimą w tropiki

Agata Pustułka
Tropiki zimą to fajny pomysł, ale trzeba zadbać o zdrowie
Tropiki zimą to fajny pomysł, ale trzeba zadbać o zdrowie 123RF
Polacy są chyba najbardziej wytrwałymi globtroterami na świecie i coraz chętniej w środku zimy fundują sobie trochę lata, wyjeżdżając w tropiki. Bajeczny urlop w Egipcie czy na Wyspach Kanaryjskich kusi ciepłymi kąpielami w wodzie i w promieniach słońca.

Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem specjalistą, nie tylko po to, aby dowiedzieć się, przeciwko jakim chorobom należy się zaszczepić oraz jaką profilaktykę zastosować. Zanim wybierzemy się w podróż warto, choćby w internecie, sprawdzić jakich klimatycznych i epidemiologicznych niespodzianek można spodziewać się w kraju, który zimą będzie dla nas pełnił funkcję cieplutkiego inkubatora. Najbardziej popularne, a zarazem najgroźniejsze choroby, które mogą nas spotkać w podróży to tzw. żółtaczka i malaria.

Żółtaczka
Trudno określić obszar świata, gdzie żółtaczka nie jest groźna. Samo przestrzeganie higieny i dobre warunki lokalowe nie gwarantują nam bezpieczeństwa. Dlaczego? By zakazić się wirusem żółtaczki pokarmowej wystarczy bezpośredni kontakt z osobą w bezobjawowym stadium choroby, umycie rąk w zakażonej wodzie, czy przygotowanie z niej lodu do drinka.
Rozprzestrzenianiu żółtaczki pokarmowej (WZW typu A) sprzyjają duże skupiska ludzi oraz brak podstawowych zasad higieny. Żółtaczka wszczepienna (WZW typu B) zagraża wszystkim, którzy poddają się zabiegom i operacjom w szpitalu oraz korzystają z usług fryzjerskich, kosmetycznych, czy salonów tatuażu. Zakazić można się w wyniku skaleczenia oraz kontaktu z krwią osoby chorej. Jedną z dróg zakażenia są kontakty seksualne.

Malaria
To choroba zakaźna, którą wywołują drobne pasożyty atakujące czerwone krwinki w organizmie. Można jej zapobiec, ale nie leczona może prowadzić do śmierci. Wystarczy jedno ukłucie przez zarażonego komara, by zachorować, a śmierć może nastąpić w ciągu 24 godzin od pierwszych objawów choroby. Obszar występowania malarii obejmuje 40 proc. kuli ziemskiej - głównie najbiedniejsze kraje Afryki, Ameryki Południowej oraz południowo-wschodniej Azji. Malaria występuje w ponad 100 krajach, które rocznie odwiedza ponad 125 mln turystów, głównie w zwrotnikowych i podzwrotnikowych regionach. Co trzeci przypadek zachorowania na malarię ma miejsce w południowo-wschodniej Azji, a ponad 2/3 - w Afryce.

Zakażenie HIV (AIDS)
Wirus niedoboru immunologicznego atakuje układ immunologiczny, który chroni organizm przed różnymi zakażeniami, przenoszony jest najczęściej drogą płciową, a także poprzez krew i wydzieliny.

Tężec
Choroba występująca na całym świecie. Dawka przypominająca chroni na blisko 10 lat. Do zakażenia dochodzi w wyniku naruszenia ciągłości skóry.

Ameboza
Występuje na całym świecie. Zakażenie amebą następuje w wyniku połknięcia cyst pierwotniaka, które przedostają się wraz z pokarmem do żołądka. Niekiedy choroba może umiejscowić się w płucach, wątrobie albo w mózgu, a następnie doprowadzić do ciężkiej biegunki.

Cholera
To jedna z najbardziej zakaźnych chorób bakteryjnych. Zakazić się można drogą pokarmową, np. poprzez skażoną wodę. Choroba ta może być śmiertelna, mimo prowadzonego leczenia. Często spotykana w postaci epidemii, zwłaszcza w Ameryce Południowej, Bangladeszu i Indiach.

Co w apteczce
Przed podróżą nie zapomnijmy też o dobrze wyposażonej apteczce. Oto, co powinno się w niej znaleźć: Wyposażenie podstawowe: termometr, nożyczki, pęseta (do wyjmowania ciała obcego, np. drzazg, kolców itp.), rękawiczki lateksowe (w czasie opatrywania ran), plaster z opatrunkiem (najlepiej komplet różnych wielkości).

Preparaty doustne: leki przeciwbólowe (łagodzące różne dolegliwości), leki przeciwgorączkowe i na przeziębienie, pastylki do ssania od bólu gardła (zapalenie gardła i górnych dróg oddechowych), leki na dolegliwości żołądkowe (biegunki, zaparcia, nieżyty żołądkowo-jelitowe), preparaty na chorobę lokomocyjną.

Leki przeciwmalaryczne (w przypadku podróży do regionów, w których występuje zagrożenie malarią - należy je zacząć przyjmować jeszcze przed wyjazdem do tej strefy).

Leki przeciwuczuleniowe (w wypadku kataru siennego, swędzącej wysypki lub po ukąszeniach owadów).

Preparaty chroniące skórę, repelenty: kremy z wysokim filtrem UV (wodoodporny), preparaty na oparzenia (słoneczne lub inne).

Preparaty na ukąszenia owadów (np. komarów).

Preparaty na odkażenia, skaleczenia, obtarcia i stłuczenia: woda utleniona (w płynie lub żelu), zasypki (na otarcia i odparzenia), spirytus salicylowy (stosowany do odkażenia skóry), jodyna, gaza wyjałowiona (ew. kompresy jałowe z gazy), bandaż (elastyczny), żel lub chusteczki antybakteryjne do mycia rąk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!