Zanocuj w lesie: nowe miejsca wyznaczone na Jurze. Program Lasów Państwowych startuje 1 maja

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nocowanie w lesie będzie możliwe w wyznaczonych do tego miejscach na terenie Lasów Państwowych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nocowanie w lesie będzie możliwe w wyznaczonych do tego miejscach na terenie Lasów Państwowych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay/zdj.ilustracyjne
Udostępnij:
Wszystkich 429 nadleśnictw w całej Polsce wyznaczyło specjalne obszary o powierzchni ok. 1500 ha każdy, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli na dziko, ale bezpiecznie rozbić namiot. „Zanocuj w lesie” to nowy program Lasów Państwowych, który startuje już 1 maja. Leśne nocowanie będzie też możliwe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Na Jurze - nadleśnictwa Złoty Potok, Siewierz i Olkusz przygotowały wspólny projekt pod nazwą „Jurajska przygoda”. Leśnicy wspomagani będą przez Grupę Jurajską GOPR, Związek Gmin Jurajskich i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

- Rozszerzyliśmy program „Zanocuj w lesie” – mówi Andrzej Krzypkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Złoty Potok, dodając że już 10 marca spotkał się z ze swoimi kolegami z Siewierza i Olkusza, by wyznaczyć wspólny teren dla trzech jednostek.

– Pomyśleliśmy, że jako trzy jurajskie nadleśnictwa stworzymy na tyle duży obszar dla tego programu, by latem dawał frajdę turystom, chcącym wędrować po naszych nadleśnictwach – wyjaśnia.

Nadleśniczy Grzegorz Cekus z Siewierza zwraca uwagę, że kreśląc na mapie teren do udostępnienia mieszkańcom brano pod uwagę walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne.

- Zależało nam, aby turyści mieli szansę zobaczyć coś nietuzinkowego, aby odkryli na nowo walory krajobrazowe i historyczne tej ziemi ze Szlakiem Orlich Gniazd i takimi zamkami jak Bąkowiec, Mirów czy Olsztyn, a zbaczając ze szlaku zachwycali się Ogrodzieńcem czy siewierskim Zamkiem Biskupim. Z kolei walory przyrodnicze zdecydowały, że w udostępnionym obszarze znalazła się tzw. Ostoja Środkowojurajska czyli Obszar Natura 2000 – wylicza Cekus.

Nocleg na udostępnionym obszarze będzie możliwy nawet dla grupy dziewięciu osób przez dwie noce.

- Chociaż formalnie dopiero powyżej przedstawionych norm należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa większą liczbę osób i dni pobytu, to zachęcam, ze względów bezpieczeństwa, by zawsze zgłaszać taki nocleg. Szczególnie, gdy uczestniczą w nim dzieci – zachęca Marcin Polak, nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz.

- Wyznaczyliśmy na terenie trzech nadleśnictw łącznie ponad 5 tys. ha dostępnego lasu i wolelibyśmy w sytuacji kryzysowej, aby stosowne służby miały szanse na szybkie dotarcie do turystów – dodaje.

Aplikacja "ratunek" może się przydać

Grupa Jurajska GOPR przypomina o numerach alarmowych 601 100 300 i 985, które są czynne całą dobę. To oprócz standardowego numeru 112 dobry adres, gdy potrzebna jest pomoc.

- Biorąc udział w „Jurajskiej przygodzie”, warto pamiętać o bezpieczeństwie. W razie wypadku czy zabłądzenia wskazane numery odbiera całą dobę ratownik dyżurny Grupy Jurajskiej GOPR. Apeluję również o zainstalowanie na telefonie aplikacji „Ratunek” - mówi Robert Pilarczyk, naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR.

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób. Jest to program skierowany do miłośników lasu – ludzi odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych.

Nie przeocz

Las jedynym czynnym "hotelem"

- Związek Gmin Jurajskich, zrzeszający 33 gminy Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wsparł projekt nadleśnictw, bo uważamy, że w czasie pandemii natura to jedno z najbezpieczniejszych miejsc do spędzania wolnego czasu. Mówiąc wprost, może się okazać, że las jest jedynym czynnym hotelem – zwraca uwagę Robert Nieroda - dyrektor biura ZGJ.

Na stronie Związku pod adresem: https://www.jura.info.pl/przewodnik-turystycznydostępny jest przewodnik on-line po Jurze Krakowsko Częstochowskiej, uwzględniający miejsca postojowe, parkingi, punkty widokowe, schroniska, ośrodki agroturystyczne itd. itp.

- Przygotowujemy również wersję papierową mapy, która jeszcze w maju w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy będzie dostępna w Punktach Informacji Turystycznej. Znajdzie się w niej zaznaczony obszar „Jurajskiej przygody” programu LP „Zanocuj w lesie” - mówi dyrektor Nieroda.

Skoro wszystko przygotowane, to czy istnieje jakaś element ryzyka, związany z programem „Zanocuj w lesie – Jurajska przygoda”?

- Staraliśmy się je z minimalizować, ale pozostaje niepewność, jaką jest pogoda. Co prawda dla leśnika nie ma w lesie złej aury, ale turyści podobno widzą tę kwestię zupełnie inaczej – podsumowuje Andrzej Krzypkowski, nadleśniczy ze Złotego Potoku.

Szczegółowe informacje o programie i regulaminy znajdą się przed majówką na stronach internetowych nadleśnictw, a warstwa mapowa z zaznaczonym obszarem projektu „Zanocuj w lesie – Jurajska przygoda” będzie dostępna na mapie Banku Danych o Lasach.

Aplikacja mBDL do pobrania na APP Store i w sklepie Play.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bartek

Wszystkich chętnych dodatkowych informacji na temat programu 'Zanocuj w lesie' Zapraszamy na grupę FB o tej samej nazwie.

Sporo najważniejszych informacji o programie, udostępnione tereny oraz ciekawe pomysły na organizowanie czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Artykuł ciekawy, chętnie sprawdzę osobiście wyznaczone tereny na obszarze Jury :))

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie