Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapora w Parku Śląskim. W okolicy stawu Hutnik powstał polder przeciwpowodziowy

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Co to za nowa inwestycja w Parku Śląskim?
Co to za nowa inwestycja w Parku Śląskim? Maria Olecha-Lisiecka
W Parku Śląskim dużo się dzieje. Trwa rozbudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego czy budowa Ogrodu Japońskiego. Spacerowicze dostrzegają także mniejsze zmiany. W okolicy stawu Hutnik pojawiła się nowa kładka i mała zapora. Widać, że tędy będzie mogła płynąć wodą. Ale co to jest? Dopytujemy o tę inwestycję w Parku Śląskim. Okazuje się, że to żadna nowość, a część trwającej od zeszłego roku inwestycji - budowy polderu przeciwpowodziowego.

Zapora w Parku Śląskim? To część polderu przeciwpowodziowego

W okolicy stawu Hutnik można zobaczyć nowy wał biegnący wśród parkowych drzew oraz kładkę z zaporą. W galerii zdjęć można zobaczyć fotografie tej nowej inwestycji. Co to właściwie jest i do czego służy? Wyjaśniamy. To część polderu przeciwpowodziowego w Parku Śląskim.

- Na zdjęciu widać urządzenie hydrotechniczne - zastawki. W razie zagrożenia powodziowego spiętrza ono wodę - wyjaśnia Dagmara Piskorz, rzeczniczka Parku Śląskiego.

Zastawka ta, którą można zobaczyć na zdjęciu, to część większej inwestycji, a mianowicie budowy polderu przeciwpowodziowego. Inwestycja ta jest na końcowym etapie realizacji - właśnie trwają odbiory. Wykonawca - konsorcjum AGC Bytom Sp. z o.o. - w ramach inwestycji wybudował zbiornik retencyjny oraz meandry cieku Michałkowickim II.

Zobacz koniecznie

Przypomnijmy, że polder powstał na terenie pomiędzy stawem Hutnik a stawem Perkoz. Inwestycja ta ma uregulować system wodny w chorzowskim parku. W ramach tego przedsięwzięcia powstała przepompownia wód deszczowych w rejonie stawu „Przystań”. Za pośrednictwem przepompowni woda z Dużego Stawu, a także z Kanału Regatowego będzie trafiała do nowego polderu.

System będzie w pełni zautomatyzowany. Dzięki temu w trakcie dużych opadów, Duży Staw i Kanał Regatowy, będzie mógł przyjąć więcej wody. Lustro wody na tych zbiornikach zostanie obniżone o około 40 cm. Koszt tej inwestycji to prawie 3 mln zł.

- Dzięki tym pracom Park Śląski zyska hydrologiczne bezpieczeństwo. Woda, która w czasie dużych opadów stanowiła spory problem, tym razem zostanie właściwie zagospodarowana - wyjaśniała w czerwcu 2020 roku w trakcie podpisywania umowy Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera