Zapowiada się niezwykła uczta teatralna. Premiera "Czyż nie...

  Zapowiada się niezwykła uczta teatralna. Premiera "Czyż nie dobija się koni?" Magdaleny Piekorz ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zapowiada się niezwykła uczta teatralna. Premiera "Czyż nie dobija się koni?" Magdaleny Piekorz
  1/34
  przejdź do galerii

  Zapowiada się niezwykła uczta teatralna. Premiera "Czyż nie dobija się koni?" Magdaleny Piekorz ©Piotr Ciastek

  Spektakl „Czyż nie dobija się koni?“ w reżyserii Magdaleny Piekorz po kilkumiesięcznych przygotowaniach wchodzi w sobotę na deski częstochowskiego teatru. To jedna z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich lat w „Mickiewiczu“.
  Z realistycznego i logicznego punktu widzenia, to nie powinno się udać. Realizacja takiego tytułu, jaki wymarzyła sobie pani Magdalena Piekorz. W takim kształcie artystycznym, na przełomie roku budżetowego, to praktycznie w naszych realiach mogłoby się wydawać nierealne, ale się to uda, bo premiera będzie już w sobotę – mówi Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

  Ten ambitny tytuł to wspomniany „Czyż nie dobija się koni?“ na podstawie opowiadania Horace‘a McCoya z 1935 w adaptacji Krzysztofa Knurka.
  O skali tego przedsięwzięcia świdczy też to, że dyrektor po raz pierwszy nie był w stanie wymienić z pamięci całej obsady spektaklu. Na scenie częstochowskiego teatru wystąpi bowiem kilkadziesiąt osób, w tym aktorzy mickiewiczowskiego teatru, aktorzy gościnni, tancerze, zespół Five O‘Clock Orchestra i liczne grono statystów. Specjalnie też do tego spektaklu udało się zakupić i wymienić sporą część teatralnego oświetlenia.

  Magdalena Piekorz, która w ubiegłym roku objęła stanowisko dyrektora artystycznego częstochowskiej sceny chwaliła, podczas konferencji prasowej zapowiadającej spektakl, zespół aktorski, pracowników technicznych i działu promocji za ogromne zaangażowanie w realizację tej sztuki. – Cieszę się, że to właśnie ten tytuł bo dał on możliwość zaangażowania wszystkich – mówiła Magdalena Piekorz.

  Reżyserka dodała, że historia, która traktuje o maratonach tańca w Ameryce lat 30., nie jest spektaklem stricte o tańcu. – Tutaj ten taniec jest po prostu pretekstem do tego, żeby powiedzieć o kondycji ludzkiej i żeby powiedzieć po prostu o świecie. Przeszłam dosyć poważną chorobę, to też było dla mnie zmierzenie się z sytuacją dla mnie kompletnie nieznaną. W związku z tym czuję tą materię i wiem, czego trzeba dotknąć, by powiedzieć o tych ludziach coś więcej – tłumaczyła Piekorz.

  Ogrom pracy, która została wykonana widzowie będą mogli zobaczyć już w najbliższą sobotę. Będzie to pierwsza premiera w 2019 roku i pierwsza realizacja, której podjęła się Magdalena Piekorz w naszym mieście. Zapowiada się wyśmienita teatralna uczta. Niestety biletów na premierowe spektakle już od dawna nie ma.

  O czym traktuje „Czyż nie dobija się koni?“
  Ameryka, lata 30., czas Wielkiego Kryzysu – biedy, głodu i marazmu. Show- biznes stwarza potwora w postaci trwających tygodniami maratonów tańca. Do Hollywood – fabryki marzeń – przyjeżdżają setki desperatów. Wśród nich są m.in. Gloria marząca o zrobieniu kariery aktorskiej, Robert, który chce zostać reżyserem, Alice – prowincjonalna aktorka, ciężarna Ruby i jej mąż, który bez skrupułów zachęca żonę do udziału w krwawym show. Stopniowo poznajemy bohaterów – ich motywacje, marzenia i potrzeby. Jedni chcą wyrwać się z ubóstwa i apatii, drudzy pragną zrobić karierę. Dla każdego wygrana jest jak wyrok: być albo nie być, życie albo śmierć. Nad morderczym show czuwa demoniczny konferansjer Rocky i jego pomocnicy. Maraton rozgrywa się na oczach spragnionej rozrywki widowni, podgrzewającej atmosferę, domagającej się igrzysk i spektakularnego upadku bohaterów.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim  Dni wolne w 2019 roku


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Papież w Częstochowie

  Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

  Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

  Światowe Dni Młodzieży

  Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

  Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał