ZAPYTAJ LEKARZA | Jak dochodzi do zakażenia Wirusowego...

  ZAPYTAJ LEKARZA | Jak dochodzi do zakażenia Wirusowego Zapalenia Wątroby?

  Anna Folkman

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  ZAPYTAJ LEKARZA | Jak dochodzi do zakażenia Wirusowego Zapalenia Wątroby?
  Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: stronazdrowia@polskapress.pl
  ZAPYTAJ LEKARZA | Jak dochodzi do zakażenia Wirusowego Zapalenia Wątroby?
  Jak dochodzi do zakażenia WZW (Wirusowego Zapalenia Wątroby) i jakie są objawy tego zakażenia?

  Profesor Miłosz Parczewski z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, Chorób Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych:
  W przypadku wystąpienia zakażenia WZW A objawy utrzymują się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Droga zakażenia występuje najczęściej przez spożycie skażonego pożywienia, na przykład nieumytych owoców i skażonej wody, przez kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem, na przykład przeniesienie wirusa przez nieumyte po wyjściu z toalety ręce, kontakty seksualne z osobą zakażoną lub chorą.
  Osoby zakażone są zakaźne nawet w okresie 2 tygodni przed pojawieniem się u nich pierwszych objawów i około tygodnia, czasami więcej, po ich ustąpieniu. Początek zakażenia nie jest charakterystyczny. Występują objawy grypopodobne: gorączka, bóle głowy oraz brak apetytu, nudności, wymioty. Następnie po około 2 tygodniach pojawia się u części chorych żółtaczka: zażółcenie skóry, spojówek, śluzówek, ciemne zabarwienie moczu i odbarwiony stolec. Objawy te pojawiają się 2-7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. Zapobieganie zakażeniu to przestrzeganie podstawowych zasad higieny, czyli dokładne mycie rąk przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety, dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem, podawanie nieopakowanej żywności w rękawiczkach. Na WZW typu A istnieje szczepionka. Jest ona wysoko rekomendowana przy wyjeździe w kraje tropikalne, nawet do Hiszpanii czy krajów Bliskiego Wschodu.  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »