Żar leje się z nieba. Dzisiaj upał bije rekordy. Zobaczcie,...

  Żar leje się z nieba. Dzisiaj upał bije rekordy. Zobaczcie, jakie temperatury pokazują termometry na Śląsku ZDJĘCIA

  MAG

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Żar leje się z nieba. Dzisiaj, 31 sierpnia w całym regionie temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza. Rano stolica województwa była najgorętszym
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Ewa Matkowska

  Ale upał! Sprawdzamy termometry. To właśnie dzisiaj padnie rekord gorąca na Ślasku i w woj. śląskim. Tak się wydaje po ostrzeżeniach meteorologów, którzy zapowiadają, że temperatura wzrośnie nawet do 37 st. C! Ile stopni notują termometry ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Żar leje się z nieba. Dzisiaj, 31 sierpnia w całym regionie temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza. Rano stolica województwa była najgorętszym miejscem na mapie Polski. Niestety, po południu musimy spodziewać się burz.

  Czy padnie rekord gorąca?

  Najwyższą temperaturę w woj. śląskim zarejestrowano 12 sierpnia 1921 r. Było to 38,7 °C w Złotym Potoku.

  Afrykańskie upały dopiero przed nami

  ZOBACZ ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW DZ
  Zobacz galerię


  PRZEŚLIJ ZDJĘCIE SWOJEGO TERMOMETRA

  SPRAWDŹ KONIECZNIE
  JAKA POGODA W SIERPNIU 2018


  Łowcy Burz ostrzegają

  We wtorek Polska w dalszym ciągu znajdować się będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Pozostajemy w gorącej i wilgotnej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego, w której dzięki wystąpieniu lokalnych stref zbieżności wiatru dojdzie do rozwoju burz.

  W przypadku zwrotkikowych mas powietrza, w obrębie których nie występuje istotny czynnik wspomagania konwekcji, dokładne przewidzenie rozwoju sytuacji burzowej jest bardzo trudne. Rozgrzana masa powietrza, która napłynęła do naszego kraju cechuje się zanczną zawartością pary wodnej w słupie powietrza (35-44 mm).

  Umiarkowanie silna potencjalna energia konwekcji CAPE 700-2000 J/kg, na większości obszarów naszego kraju, w ciągu dnia, dzięki wysokiemu poziomowi kondensacji 1300 – 2500 m nie będzie mogła być zrealizowana. Niemniej jednak dzięki orografii terenu, najprawdopodobniejszy wydaje się rozwój burz, na terenach górskich i podgórskich Karpat i Sudet. Prognozuje się tam wystąpienie głównie pojedynczych komórek i multikomórek burzowych. Podczas ich przechodzenia należy liczyć się z intensywnymi opadami deszczu 30-40 mm, porywami wiatru do 80 km/h i opadami gradu o średnicy 1-2cm. Na pozostałym obszarze kraju burze nie powinny być liczne. Jedynie w okolicach lokalnych stref zbieżności wiatru możliwy jest rozwój burz, które lokalnie mogą przynieść gwałtowne zjawiska, takie jak opady deszczu do 30 mm, porywy wiatru do 90 km/h i grad do 2 cm. Wieczorem i w nocy, gdy pozom kondensacji obniży się, możliwy będzie rozwój burz w pozostałych częściach kraju, choć ich potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk będzie mniejszy, za wyjątkiem opadów deszczu, które lokalnie mogą sięgnąć 30 mm. Burze będą niemal stacjonarne, lub będą się powoli przemieszczać w kierunku zachodnim.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  temperatury

  hize (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  U nas jest juz pona 30 stopni od dwoch miesiecy, teraz jest na stale 35-36. od maja bez deszczu. Susza stulecia ale polskim mediom niewolno na ten temat pisac. PIS-kaczory.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo