Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żar leje się z nieba. Dzisiaj upał bije rekordy. Zobaczcie, jakie temperatury pokazują termometry na Śląsku ZDJĘCIA

MAG
Żar leje się z nieba. Dzisiaj, 31 sierpnia w całym regionie temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza. Rano stolica województwa była najgorętszym miejscem na mapie Polski. Niestety, po południu musimy spodziewać się burz.
Żar leje się z nieba. Dzisiaj, 31 sierpnia w całym regionie temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza. Rano stolica województwa była najgorętszym miejscem na mapie Polski. Niestety, po południu musimy spodziewać się burz. Ewa Matkowska
Ale upał! Sprawdzamy termometry. To właśnie dzisiaj padnie rekord gorąca na Ślasku i w woj. śląskim. Tak się wydaje po ostrzeżeniach meteorologów, którzy zapowiadają, że temperatura wzrośnie nawet do 37 st. C! Ile stopni notują termometry ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Żar leje się z nieba. Dzisiaj, 31 sierpnia w całym regionie temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza. Rano stolica województwa była najgorętszym miejscem na mapie Polski. Niestety, po południu musimy spodziewać się burz.

Czy padnie rekord gorąca?

Najwyższą temperaturę w woj. śląskim zarejestrowano 12 sierpnia 1921 r. Było to 38,7 °C w Złotym Potoku.

Afrykańskie upały dopiero przed nami

ZOBACZ ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW DZ

PRZEŚLIJ ZDJĘCIE SWOJEGO TERMOMETRA

SPRAWDŹ KONIECZNIE
JAKA POGODA W SIERPNIU 2018

Łowcy Burz ostrzegają

We wtorek Polska w dalszym ciągu znajdować się będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Pozostajemy w gorącej i wilgotnej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego, w której dzięki wystąpieniu lokalnych stref zbieżności wiatru dojdzie do rozwoju burz.

W przypadku zwrotkikowych mas powietrza, w obrębie których nie występuje istotny czynnik wspomagania konwekcji, dokładne przewidzenie rozwoju sytuacji burzowej jest bardzo trudne. Rozgrzana masa powietrza, która napłynęła do naszego kraju cechuje się zanczną zawartością pary wodnej w słupie powietrza (35-44 mm).

Umiarkowanie silna potencjalna energia konwekcji CAPE 700-2000 J/kg, na większości obszarów naszego kraju, w ciągu dnia, dzięki wysokiemu poziomowi kondensacji 1300 – 2500 m nie będzie mogła być zrealizowana. Niemniej jednak dzięki orografii terenu, najprawdopodobniejszy wydaje się rozwój burz, na terenach górskich i podgórskich Karpat i Sudet. Prognozuje się tam wystąpienie głównie pojedynczych komórek i multikomórek burzowych. Podczas ich przechodzenia należy liczyć się z intensywnymi opadami deszczu 30-40 mm, porywami wiatru do 80 km/h i opadami gradu o średnicy 1-2cm. Na pozostałym obszarze kraju burze nie powinny być liczne. Jedynie w okolicach lokalnych stref zbieżności wiatru możliwy jest rozwój burz, które lokalnie mogą przynieść gwałtowne zjawiska, takie jak opady deszczu do 30 mm, porywy wiatru do 90 km/h i grad do 2 cm. Wieczorem i w nocy, gdy pozom kondensacji obniży się, możliwy będzie rozwój burz w pozostałych częściach kraju, choć ich potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk będzie mniejszy, za wyjątkiem opadów deszczu, które lokalnie mogą sięgnąć 30 mm. Burze będą niemal stacjonarne, lub będą się powoli przemieszczać w kierunku zachodnim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!