Żarki: Matka Boża Leśniowska zostania patronką gminy. Radni podjęli w tej sprawie uchwałę

Bartłomiej Romanek
Udostępnij:
Matka Boża Leśniowska będzie oficjalnie patronką gminy Żarki. Rada Gminy podjęła uchwałę, w której wyraziła taką wolę i upoważniła burmistrza Miasta i Gminy Żarki i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żarkach do wystąpienia do Kurii Diecezjalnej w Częstochowie o wszczęcie procedury kościelnej w sprawie ustanowienia Matki Boskiej Leśniowskiej Patronką Gminy Żarki. Oczywiście dniem patronki ustanowiony zostanie dzień 2 lipca.

- W tym przypadku chcemy uporządkować te kwestię, bo Leśniów i Sanktuarium kojarzą się z Żarkami i naszą gminą. To naturalne, żeby Matka Boża Leśniowska została patronką gminy Żarki – mówi Katarzyna Kulińska-Pluta, rzeczniczka prasowa UG w Żarkach.

W uzasadnieniu uchwały czytamy: „Ze względu na fakt wielowiekowej duchowej opieki sprawowanej przez Matkę Boską Leśniowską nad mieszkańcami Gminy Żarki, Burmistrz Klemens Podlejski wnosi o ustanowienie Matki Boskiej Leśniowskiej Patronką Gminy.
Powstanie sanktuarium sięga 1382 r. i wiąże się z wizytą księcia Władysława Opolczyka, który pozostawił w dzisiejszej dzielnicy Żarek – Leśniowie figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Leśniów od wieków jest miejscem pielgrzymek i odpustów. Jest to bardzo ważne miejsce kultu religijnego dla mieszkańców gminy, ale w szerszym ujęciu również powiatu, województwa i kraju. Skala odziaływania i zainteresowania znajduje potwierdzenie w rzeszach pątników oraz w księdze cudów prowadzonej w sanktuarium.

Największym skarbem Leśniowa była i jest gotycka figura "uśmiechniętej Maryi", ukoronowana papieskimi koronami, uznawana za jedną z najpiękniejszych maryjnych figur w Polsce, a także w Europie. W 1967 r. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, metropolita krakowski Karol Wojtyła oraz ordyna­riusz częstochowski biskup Stefan Bareła koronowali cudowną figurę jako Patronkę Rodzin.
Kult Leśniowskiej Pani ma wielkie znaczenie dla mieszkańców Gminy Żarki, a sanktuarium leśniowskie jest najbliższym im miejscem, gdzie znajduje się cenna i ważna w ich życiu Matka Boska. Leśniów jest szczególnie drogi sercom mieszkańców Gminy Żarki od najmłodszych lat. Jest również rozpoznawalnym ośrodkiem kultu maryjnego w skali kraju.

Od wieków to właśnie mieszkańcy dbali o figurę Matki Boskiej Leśniowskiej oraz związany z nią kult. Od 1706 w Leśniowie obecni są ojcowie paulini. Ich troska o to miejsce nadal jest wspierana przez mieszkańców.

Ojcowie paulini we współpracy z mieszkańcami troszczą się o powierzone im dobra duchowe oraz materialne, jakimi dysponuje sanktuarium”.

Jak udało się nam dowiedzieć kwestia patronatu została już uzgodniona pomiędzy władzami gminy, a ojcami paulinami. Jest szansa, żeby już najbliższy 2 lipca był oficjalnie Świętem Patronki Gminy Żarki, bo formalności z Kurią zajmą najprawdopodobniej kilka miesięcy.

- Lubliniec starania o ustanowienie św. Edyty Stein patronką miasta rozpoczął w kwietniu 2006 roku, a zakończył na przełomie 2006 i 2007 roku – wspomina Edward Maniura, burmistrz Lublińca, który finalizował sprawy związane z ustanowieniem św. Edyty Stein patronką miasta. Same uroczystości w Lublińcu odbyły się jednak dopiero w 2008 roku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Trudka - cera ot Fridki
Co to za porzontki? Dyc na patronow wybiyro sie teroski Marycha abo Lecha - a niy jakos tam Leśniowsko!
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie