MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd JSW: Przywileje górników są bezpieczne, protest był niepotrzebny

Jacek Bombor
Zarząd JSW zganił związkowców za akcję przed biurowcem
Zarząd JSW zganił związkowców za akcję przed biurowcem Agnieszka Materna
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej usiłuje uspokajać górników. Wydał w tej sprawie komunikat.

Przenoszenie pracowników z poszczególnych kopalń do Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. to zwykła formalność, która nie spowoduje dla górników żadnych zmian w umowach o pracę - uspokajają swoich pracowników dyrektorzy kopalń i zarząd firmy.

Komunikat to efekt zapowiedzi komitetu strajkowego, który grozi eskalacją konfliktu w przypadku, gdy nie zostanie zaprzestanie przenoszenie ludzi.

Cała akcja to efekt decyzji ministerstwa gospodarki które uznało, że to JSW, a nie poszczególne kopalnie, jest jedynym pracodawcą dla górników. Dlatego też zarząd JSW wypowiedział także układy zbiorowe i porozumienia, by stworzyć dla całej spółki jednolity układ zbiorowy. I właśnie to niepokoi związkowców, którzy uważają, że w ten sposób zarząd skorzysta z okazji i pod przykrywką kryzysu pozbawi pracowników wielu przywilejów.

Zarząd w opublikowanym komunikacie skierowanym do górników zaprzecza, jakoby miało to miejsce i gani związkowców za ubiegłotygodniową akcję protestacyjną. Szefowie JSW tłumaczą, że wdrożenie jednego pracodawcy spowoduje ujednolicenie zasad wynagradzania. Da to także możliwość przesuwania pracowników między zakładami spółki, co znacznie ułatwi zarządzanie w sytuacji kryzysu, kiedy należy podejmować szybkie decyzje. - Zgodnie z prawem przywileje górnicze takie jak: Barbórka, 14-ta pensja, Karta Górnika będą utrzymane. Wszelkie zmiany w nowym wynegocjowanym układzie zbiorowym pracy są możliwe wyłącznie wówczas, gdy taką wolę wyrazi załoga JSW poprzez swoich reprezentantów - uspokajają nastroje szefowie spółki. W ich opinii, niedopuszczalne jest zachowanie niektórych działaczy związkowych, którzy doprowadzili do manifestacji. - Takie zachowanie jest sprzeczne z zasadami dialogu społecznego, godzi w dobre imię JSW oraz obniża jej wartość - czytamy w dokumencie. Szefowie podkreślają, że działania mają na celu uchronienie pracowników przed skutkami kryzysu. - W związku z brakiem sprzedaży i z obniżką cen węgla, nasze przychody mogą być w tym roku niższe o około 2 miliardów zł - dodają w JSW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni