Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarzuty prokuratorskie za pożyczkę dla KS Polonii Bytom usłyszeli były prezes i wiceprezes Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Były prezes i wiceprezes BPK zatrzymanie przez policję i doprowadzeni do prokuratury.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Były prezes i wiceprezes BPK zatrzymanie przez policję i doprowadzeni do prokuratury.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KWP Katowice
Były prezes i wiceprezes Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego usłyszeli zarzuty o wyrządzenie spółce szkody majątkowej wielkich rozmiarów. Chodzi o pożyczkę w wysokości prawie 1,5 miliona złotych, która trafiła do Klubu Sportowego Polonia Bytom i nigdy nie została spłacona. - Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności - mówi prok. Marta Zawada-Dybek.

Postawiono zarzuty byłemu prezesowi i wiceprezes BPK

W środę, 13 stycznia 2021 roku, Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o zatrzymaniu byłego prezesa i byłej wiceprezes Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Ma to bezpośredni związek z pożyczkami na łączną kwotę ponad 1,5 miliona złotych, które zostały udzielone Towarzystwu Sportowemu Polonia, a następnie przekazane Klubowi Sportowemu Polonia Bytom (Nie mylić z obecnie działającym Bytomski Sport Polonia Bytom).

- Pożyczki udzielone zostały wbrew ciążącemu obowiązkowi na członkach zarządu, konieczności przeprowadzenia analizy sytuacji finansowej TS Polonia i w czasie kiedy sytuacja finansowa Towarzystwa a także Klubu Sportowego nie pozwalała na spłatę pożyczek. Pożyczki ostatecznie nie zostały spłacone, a niedługo po ich udzieleniu Towarzystwo ogłosiło likwidację - wyjaśnia Marta Zawada-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Nie przeocz

Do zatrzymania byłego prezesa i wiceprezes doprowadziło zawiadomienie, które złożył jeden z wierzycieli KS Polonii Bytom. Śledztwo pod nadzorem PO w Katowicach prowadzili funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Oskarżeni usłyszeli zarzut wyrządzenie Bytomskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu szkody majątkowej wielkich rozmiarów przez nadużycie udzielonych im uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nich obowiązku. Nie przyznali się do winy i zostali objęci poręczeniem majątkowym. Teraz grozi im do 10 lat więzienia.

Zobacz koniecznie

To nie koniec sprawy BPK. Śledczy pracują nad kolejnymi wątkami

Śledczy z Komendy wojewódzkiej Policji w Katowicach nie wykluczają, że wkrótce rozwikłane zostaną kolejne wątki sprawy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Przedstawiony w 2019 roku raport z prac Najwyższej Izby Kontroli był zatrważający dla BPK. Mowa o niegospodarności liczonej w wielu milionach złotych. Jednym z aspektów afery w BPK było właśnie pokątne i niezgodne z prawem finansowanie klubów sportowych na terenie Bytomia.

Kolejne to m.in.: zakup działek w Tarnowskich Górach, gdzie miała być wydobywana woda, ale okazało się to nieopłacalne, a także zakup działek na terenie Bytomia, gdzie później składowane były nielegalne odpady. Do tego należy dodać odszkodowania i nagrody, które przyznawano członkom spółki z naruszeniem prawa.

W sumie do Prokuratury Okręgowej w Katowicach trafiło kilka zawiadomień w sprawie niegospodarności w BPK.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera