Zasiłek opiekuńczy nie tylko na małe dziecko [PORADNIK DZ]

Jadwiga JenczelewskaZaktualizowano 
Zasiłek
Zasiłek 1234RF
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy, jak się o niego starać i kiedy mamy do niego prawo? Jakie dokumenty są niezbędne, aby uzyskać zasiłek opiekuńczy? Dziennik Zachodni odpowiada na podstawowe pytania CZYTAJ KONIECZNIE DALEJ

Mój pracodawca nie chce zrozumieć, że moją matką, która wraca ze szpitala, muszę się zaopiekować przez najbliższe dni - mówi nasza Czytelniczka. - Powiedział mi, abym sobie wynajęła pielęgniarkę. A mnie na to nie stać, nie mówiąc o tym, że te, które znam, opiekują się już chorymi i nie są w stanie zostawić ich samych. Słyszałam, że w takiej sytuacji, jak moja, mam prawo nie tylko dostać zwolnienie lekarskie, ale także otrzymać zasiłek opiekuńczy. Proszę, aby DZ napisał coś na ten temat, bo takie informacje byłyby pewnie użyteczne dla wielu osób.

Faktycznie, jeżeli zdarzy się tak, że pracownik musi zaopiekować się na czas choroby członkiem swojej rodziny, ma prawo do uzyskania zwolnienia z pracy na czas sprawowania tej opieki. Aby zrekompensować sobie utracone w tym czasie zarobki, może wystąpić o świadczenie z ubezpieczenia chorobowego w postaci zasiłku opiekuńczego. Na przykład, jeśli dziecko przewlekle zachoruje, lekarz ma prawo wypisać pracującej matce zaświadczenie, w którym poda, jak długo ma się ona opiekować dzieckiem podczas choroby. Na tej podstawie pracodawca wypłaci jej za czas nieobecności w pracy zasiłek opiekuńczy. Ale dotyczy to też innych bliskich osób, które poniżej wymieniamy.

Za ile dni zasiłek

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu ko-nieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez:

60 dni w roku kalendarzowym,
- jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14,
albo 14 dni w roku kalendarzowym,
- jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi
i innymi członkami rodziny
z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci
i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60 dni
w roku kalendarzowym.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2, zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić mu opiekę.

Kto ma prawo do zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która pozostaje w stosunku pracy i jest z tego tytułu ubezpieczona na wypadek choroby. Może go dostać osoba, która jest zwolniona z wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

1. zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku:
nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko (o którym pracownik został zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia),
porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
2. chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
3. innym chorym członkiem rodziny (z zastrzeżeniem, że za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat) - pod warunkiem, że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym.

Uwaga! Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców - temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

Jakie dokumenty są potrzebne, by otrzymać pieniądze

Podstawowym dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA.

Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku opiekuńczego - z powodu konieczno-ści sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 są:

oświadczenie ubezpieczonego - w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,

decyzja właściwego inspektora sanitarnego zarządzającego izolację - w przypadku izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,

zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym blankiecie - w razie porodu, choroby lub pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Do wypłaty zasiłku przysługującego ubezpieczonemu ojcu dziecka - w wymiarze do ośmiu tygodni za okres pobytu matki dziecka pobierającej zasiłek macierzyński w szpitalu - wymagane jest:

zaświadczenie lekarskie o okresie pobytu ubezpieczonej matki dziecka w szpitalu,
oświadczenie o pobieraniu przez ubezpieczoną matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego w okresie 8 tygodni po porodzie.

Uwaga! Zaświadczenie lekarskie o czasowej niez-dolności do pracy trzeba dostarczyć płatnikowi zasiłku albo płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
Podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, uwzględnia się zarobki z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące.

Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli pracownik w każdym miesiącu przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się wynagrodzenie za wszystkie miesiące uzupełnione do pełnej wysokości.

Zasiłek dla taty, gdy mama jest w szpitalu

Od 1 stycznia 2009 roku - w przypadku, gdy ubezpieczona matka dziecka, która pobiera zasiłek macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, przebywa w szpitalu, ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje - za okres pobytu matki dziecka w szpitalu - dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu osobistego sprawowania opieki nad nowo urodzonym dzieckiem w wymiarze do 8 tygodni, czyli do 56 dni - nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 8 tygodni życia. Wymiar zasiłku opiekuńczego w takim przypadku nie jest związany z rokiem kalendarzowym i jest niezależny od wymiaru określonego wyżej (60 i 14 dni).
Przepis ten ma zastosowanie także do innego ubezpieczonego członka najbliższej rodziny, jeżeli musi przerwać zatrudnienie albo inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3