MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie? Trwają negocjacje i rozmowy w tej sprawie. Ile miałaby wynieść podwyżka świadczenia?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Podwyżki cen i usług nie ominęły branży pogrzebowej. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych już w lipcu skierowało do resortu rodziny i polityki społecznej propozycję podwyżki zasiłku pogrzebowego.
Podwyżki cen i usług nie ominęły branży pogrzebowej. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych już w lipcu skierowało do resortu rodziny i polityki społecznej propozycję podwyżki zasiłku pogrzebowego. Gazeta Wroclawska / Piotr Krzyzanowski / Polska Pres Grupa
Zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 złotych i nie zmieniło się o już od 11 lat. Możliwe jednak, że w najbliższym czasie się wysokość świadczenia wzrośnie. Obecnie rząd i związkowcy mają negocjować podwyżkę zasiłku. Postulaty i propozycje zmian w zasiłku są analizowane w resorcie rodziny i polityki społecznej. O ile miałoby wzrosnąć to świadczenie i komu przysługuje?

Zmiany w zasiłku pogrzebowym. O ile wzrośnie zasiłek pogrzebowy?

„Super Express” donosi, że zasiłek pogrzebowy miałby wynieść 5000 zł.

Eksperci z branży pogrzebowej szacują, że kwotą wystarczającą na pochowanie bliskiej nam osoby jest 8 tys. zł, czyli zasiłek musiałby zwiększyć się dwukrotnie. Z kolei OPZZ chce, żeby zasiłek stanowił 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia (ok. 12 tys. zł). Według nieoficjalnych informacji rząd może ogłosić podwyżkę zasiłku do 5 tys. zł – czytamy w „Super Expressie” powołującym się na źródła w rządzie.

Jeżeli podwyżka zasiłku pogrzebowego doszłaby do skutku, byłaby pierwszą od 11 lat.

Tymczasem Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chciałoby, aby zasiłek został podniesiony do poziomu 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To prawie 12 tys. zł.

Podwyżki cen i usług nie ominęły branży pogrzebowej. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych już w lipcu skierowało do resortu rodziny i polityki społecznej propozycję podwyżki zasiłku pogrzebowego.

- Wpływają do nas postulaty zwiększenia zasiłku pogrzebowego, w tej chwili analizujemy w ministerstwie te dokumenty - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Jak dodaje, co do konkretnej kwoty decyzja jeszcze nie zapadła.

Zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi obecnie?

Gazeta podkreśla, że koszty związane z wyprawieniem pogrzebu zmarłemu są obecnie wielokrotnie wyższe niż kwota zasiłku pogrzebowego, co stanowi poważne obciążenie finansowe.

Zasiłek pogrzebowy. to jednorazowe świadczenie wypłacane w razie śmierci. Ma za zadanie pokryć koszty związane z urządzeniem zmarłemu pochówku. Wypłacany jest po zgonie:

  • ubezpieczonego w ZUS,
  • osoby pobierającej emeryturę lub rentę,
  • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,
  • członka rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę i rentę.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu - czytamy w art. 78 o emeryturach i rentach z ZUS-u.

Dotyczy to także:

  • członków rodzin,
  • pracodawcy,
  • domów pomocy społecznej,
  • gminie,
  • powiatowi,
  • osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego.

Warunkiem jest jednak pokrycie kosztów pogrzebu. Bez względu na to, ile będzie kosztował pogrzeb, ustawa stanowi, że zasiłek nie może obecnie wynieść więcej niż 4000 zł. Nie każdy może jednak otrzymać taką kwotę. Jest to zależne od tego, kto poniósł koszty pogrzebu.

Członek rodziny otrzyma 4000 zł bez względu na rzeczywiste koszty pogrzebu. Pozostałe podmioty, które te wydatki poniosły, otrzymają taką kwotę, jak suma wydanych pieniędzy na pochówek, ale nie więcej niż 4000 zł.

Zasiłek pogrzebowy. Jaka jest jego podstawa prawna?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni