Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatruwanie środowiska rtęcią stomatologiczną. Macie w zębach plomby z amalgatem? Kto ma, niech wymieni! Tylko gdzie?

aga
pixabay
We wszystkich krajach członkowskich UE wprowadzono od 1 stycznia 2019 roku zakaz zanieczyszczania sieci kanalizacyjnej resztkami usuwanych plomb amalgamatowych, które w 50 proc. składają się z rtęci.

Tylko jedno usunięte wypełnienie amalgamatowe zawierające od 0,3 do 1,1 grama rtęci, zanieczyszcza minimum 300 metrów sześciennych wody, (norma to 0,001 mg/l), czyli ilość porównywalną z rocznym zużyciem wody przez statystyczne gospodarstwo domowe.

W środowisku wilgotnym rtęć przekształca się w związki organiczne, które wbudowują się w organizmy żywe i są spożywane przez zwierzęta i ludzi.

Dlatego we wszystkich krajach członkowskich UE wprowadzono od dnia 1 stycznia 2019 roku zakaz zanieczyszczania sieci kanalizacyjnej resztkami usuwanych plomb amalgamatowych, które w 50 proc. składają się z rtęci. W krajach ,,starej Unii” taki zakaz wprowadzono już ponad 20 lat temu.

Rozporządzenie ogłoszono półtora roku wcześniej, aby dać czas gabinetom na instalacje filtrów separujących amalgamat stomatologiczny.

Warto dodać, że w ostatnich latach Unia Europejska uznała oficjalnie rtęć za wysoce szkodliwą i negatywnie wpływającą na ludzki organizm. To skłoniło Parlament Europejski do przyjęcia w 2017 roku specjalnej rezolucji w sprawie ograniczenia stosowania rtęci w krajach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce.

Zgodnie z rezolucją, od lipca 2018 roku zabronione jest leczenie próchnicy przy pomocy wypełnień z amalgamatem u dzieci poniżej 15. roku życia, u kobiet w ciąży oraz karmiących. Co więcej, do 2030 roku ma zostać uchwalony całkowity zakaz stosowania rtęci w preparatach dostępnych u stomatologa.

Jako druga z kolei najbardziej toksyczna neurotoksyna, rtęć jest przyczyną wielu chorób, także nowotworowych, obniża IQ populacji. Z uwagi na tak poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego w Niemczech czy w Austrii gabinet dentystyczny zrzucający rtęć do kanalizacji jest karany grzywną minimum 100 000 euro, a także może być pozbawiony prawa wykonywania zawodu na okres 3 lat.

Tymczasem w Polsce nadal 99 proc. gabinetów nie ma zainstalowanych filtrów do separacji rtęci (mimo ich niskiej ceny – oferty internetowe), ponieważ nie wyznaczono instytucji, która by sprawdzała wyposażenie gabinetów dentystycznych w filtry separujące.

Na podstawie danych opracowanych na zlecenie Ministerstwa Środowiska przez NILU Polska z Katowic w 2010 roku, gabinety zrzucają do kanalizacji rocznie ponad 5,5 tony rtęci,( ponad 20 kg dziennie ). Określana jako największy truciciel elektrownia Bełchatów emituje 3,2 tony.

O szkodliwości i toksycznym działaniu wypełnień amalgamatowych poinformowała w 2008 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). W Japonii i Szwecji zakaz stosowania amalgamatów wprowadzono już w latach 70. XX wieku, a w latach 90. XX wieku w Szwecji podjęto decyzję o usunięciu amalgamatów u wszystkich Szwedów.

Ta kwestia zainteresowała również Unię Europejską. W połowie marca br. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie ograniczenia stosowania rtęci w UE. Zgodnie z nowymi wytycznymi z jej stosowania ma się stopniowo wycofywać m.in. sektor stomatologiczny.

Definitywnie wypełnienia amalgamatowe mają zniknąć z gabinetów do 2030 roku. Również sami pacjenci wykazują się coraz większą świadomością znaczenia zdrowego stylu życia i wpływu różnych czynników na zdrowie i życie. Te kwestie oraz względy estetyczne coraz częściej motywują pacjentów do usunięcia wypełnień amalgamatowych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo