Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrważające dane oddziału psychiatrii dziecięcej w Bielsku-Białej: "Dominowały przyjęcia pilne po próbach samobójczych"

OPRAC.:
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej  przez dwa lata przyjął 437 pacjentów
Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej przez dwa lata przyjął 437 pacjentów Pixabay.com
Dwa lata działalności całodobowego Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej pokazały, jak bardzo jest potrzebny. W tym czasie przyjętych zostało 437 pacjentów. Dominowały przyjęcia pilne po próbach samobójczych. Najmłodszy pacjent miał 6 lat, najstarszy na oddziale świętował 18 urodziny.

Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej został utworzony w listopadzie 2018 r. Znajduje się na pierwszym piętrze szpitalnego pawilonu nr 5, który wcześniej przeszedł gruntowną modernizację. Na oddziale jest 17 łóżek.

Jak informują przedstawiciele Szpitala Pediatrycznego w Bielsk-Białej, w ciągu dwóch lat przyjęto łącznie 437 pacjentów, którymi zajmuje się wykwalifikowany personel lekarsko-pielęgniarsko-terapeutyczny. Najczęściej hospitalizowani byli pacjenci w wieku od 14 do 16 lat, najmłodszy pacjent miał zaledwie 6 lat, najstarszy obchodził 18. urodziny w szpitalnym oddziale.

- Dominowali pacjenci z województwa śląskiego i małopolskiego. Tylko w bieżącym roku w Psychiatrycznej Izbie Przyjęć wykonano 322 konsultacje czyli średnio około 30 miesięcznie. Prócz tego kilkadziesiąt konsultacji psychiatrycznych dotyczyło pacjentów innych oddziałów szpitala, szczególnie Oddziału Pediatrycznego i Oddziału Chirurgii Dziecięcej.

Musisz to wiedzieć

- Wśród schorzeń, z którymi pacjentów hospitalizowano dominowały przyjęcia pilne po próbach samobójczych - najczęściej przez zamierzone zatrucie lekami, zaburzenia depresyjne, zaburzenia zachowania oraz trudności emocjonalne – informuje lekarz Sabina Micorek, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator Całodobowego Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Lekarka dodaje, że trwająca od wielu miesięcy sytuacja epidemiologiczna spowodowała zwiększenie ilości hospitalizacji pacjentów cierpiących na zaburzenia depresyjne, lękowe, jadłowstręt psychiczny oraz podejmujących próby samobójcze. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach izolacja społeczna nasila objawy zaburzeń psychicznych u młodzieży.

Nie przeocz

Warto wiedzieć, że młodzi pacjenci bielskiego oddziału mogą korzystać z porad Rzecznika Praw Pacjenta Psychiatrycznego. Katarzyna Czauderna, p. o. dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej wskazuje, że starania kierownictwa Szpitala Pediatrycznego oraz władz Powiatu Bielskiego dotyczące uruchomienia tego oddziału trwały długo i wymagały wielkiej cierpliwości oraz wielkiego zaangażowania.

- Teraz, z perspektywy minionych dwóch lat, mając na uwadze ilość pacjentów, hospitalizacji oraz konsultacji widać wyraźnie, że ten oddział był naprawdę bardzo potrzebny – podkreśla.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera