Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawała: Idę, nie jadę. Codziennie 10 tysięcy kroków

Zdrowie od A do Z
Marc Chagall "Spacer"
Marc Chagall "Spacer" ARC
Chodzenie to najbardziej naturalna, najprostsza forma rekreacji ruchowej, dlatego chodźmy jak najczęściej się da - zachęca prof. Barbara Zahorska-Markiewicz, ekspert Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Powiedzieć łatwo, tylko jak to zrobić, gdy auto pod ręką i wszyscy wszędzie tak bardzo się śpieszymy?

Grabiłam wczoraj trawnik sapiąc i zipiąc. Po zimowym rozleniwieniu, ciężko wrócić do formy, choć nie powiem, często w minionych tygodniach zakładałam narty, ale widać nie wystarczyło, skoro nadal z kondycją krucho. Że niby całymi dniami w pracy i na sport sił potem brak? Że za fitness trzeba płacić? Kto z nas tak sobie nie tłumaczy zwykłego lenistwa? Pierwsza się kajam, bo to wszystko, to tylko wymówki, by usprawiedliwić nicnierobienie i leżenie na kanapie z pilotem do telewizora w ręku.

CZYTAJ KONIECZNIE BLOG ZDROWOTNY MARII ZAWAŁY:
ZDROWIE OD A DO Z

Jakie pieniądze? Kije do nordic bezczynnie leżą w kącie, a wystarczy raz dziennie wyciągnąć je i przejść się 30 minut, by organizm należycie się dotlenił. Ba, nawet bez kijów, wystarczy.

(Jak chcecie z kijami do nordic, a nie wiecie jak, poczytajcie w DZ relację ze Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek)
SPOTKANIA MEDYCZNE: JAK UPRAWIAĆ NORDIC WALKING? PORADNIK

10 tys. kroków, czyli około 5 kilometrów - taki dystans powinniśmy codziennie pokonywać pieszo, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i, przy normalnym odżywaniu, nie przybierać na wadze.

Tymczasem, pracując w biurze i przemieszczając się wszędzie samochodem, często nie stawiamy nawet 2 tys. kroków dziennie - tłumaczą organizatorzy akcji "Idę nie jadę", która 22 kwietnia zainaugurowana zostanie w Katowicach. Specjalne naklejki, które pojawią się m.in. w okolicach Ronda namawiać będą katowiczan do refleksji i zmiany stylu życia.

Chodzi o to, by gdzie tylko się da, poruszać się pieszo. Czy tak można? Można. Nie od razu starczy nam czasu i woli, by pokonać zalecane 5 km. Ale na pewno, zamiast jeździć windą- możemy gdzie tylko się da wchodzić schodami. Zamiast podjeżdżać pod same drzwi miejsca, do którego idziemy - zaparkujmy auta dalej, by wymusić spacer. A tak naprawdę spacer powinien nam wejść w porządek dnia. Warto bowiem wiedzieć, że wiele chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, bóle kręgosłupa czy nawet zawały serca, to przeważnie skutki niehigienicznego trybu życia, czyli złej diety i braku ruchu.

Często przemieszczamy się jedynie z domu do samochodu, z samochodu do pracy i ten sam schemat w drodze powrotnej. Większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, często w zamkniętych i dusznych pomieszczeniach. Do tego śniadanie czy obiad zjedzone w pośpiechu i ciągły stres. Organizm jest niedotleniony i brakuje mu energii. Może więc najwyższy czas, jak na tym pięknym obrazie Chagalla pod tytułem "Spacer" , oderwać się od złych nawyków i gdzieś z domu wyfrunąć?
No to kończę pisanie i idę się przejść.

Maria
Maria Zawała
Szefowa działu publicystyki "Dziennika Zachodniego", członek Stowarzyszenia "Dziennikarze dla Zdrowia", współautorka Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek, laureatka nagród dziennikarskich m.in. za teksty o zdrowiu. Pomysłodawczyni charytatywnej akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja". Miłośniczka  włoskiej kuchni i mody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!