Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawierciańska Piesza Pielgrzymka doszła na Jasną Górę ZDJĘCIA + RELACJA

Mateusz Kijas
Zawierciańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do Częstochowy po 3 dniach wędrówki
Zawierciańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do Częstochowy po 3 dniach wędrówki Paweł Kmiecik
Zawierciańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do Częstochowy w niedzielę, 25 sierpnia, po 3 dniach wędrówki. W pielgrzymce brało udział ok. 350 osób, a jej trasa wiodła m.in. przez Włodowice, Mirów, Leśniów, Biskupice i Olsztyn. Tegorocznym hasłem przewodnim były słowa św. Jana Pawła II "Każda rodzina niesie światło".

Zawierciańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę rozpoczęła się 23 sierpnia. Od godziny 8. pielgrzymi mogli oddać swoje bagaże do ciężarówki transportowej, oraz odebrać gadżety, na które składały się: chusta, śpiewnik i identyfikator ze szczegółowym planem każdego dnia. Pierwszym oficjalnym punktem pielgrzymki była Msza Święta w Bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu o godzinie 9.

Koncelebrze przewodził proboszcz parafii, ks. prał. Jan Niziołek, który na zakończenie Eucharystii udzielił pielgrzymom specjalnego błogosławieństwa. Pielgrzymka wyruszyła w okolicach godziny 10:15, żegnana przez mieszkańców Zawiercia. Po przejściu pierwszych 9 km pątnicy zatrzymali się na pół godzinny odpoczynek na terenie Kościoła p.w. św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach, po czym udali się w stronę Mirowa.

Zobaczcie zdjęcia:

Na drugim odcinku pielgrzymi mieli okazję wziąć udział w Drodze Krzyżowej pod przewodnictwem Łukasza Lemiechy, będącego również autorem jej rozważań, których głównym motywem była miłość Boga do człowieka. Na ostatnim tego dnia odcinku: Mirów - Leśniów, wiodącym przez las, uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji ks. Mateusza Olejnika o rodzinie. Kapłan podkreślił w niej m.in. rolę modlitwy i relacji z Bogiem w życiu małżeńskim, nierozerwalności Sakramentu Małżeństwa, konieczności ciągłego dbania o tą relację i powierzania Jej Bogu.

Zawierciańska Piesza Pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę

Zawierciańska Piesza Pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę ZDJĘCIA

Około godziny 17. pielgrzymi doszli do Sanktuarium Matki Bożej w Żarkach - Leśniowie, gdzie czekały na nich bagaże oraz ciepła zupa i wrzątek z kuchni polowej. Uczestnicy pielgrzymki zostali zakwaterowani na hali Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach oraz na salce młodzieżowej i polu namiotowym na terenie sanktuarium w Leśniowie. Ostatnim punktem pierwszego dnia pielgrzymki była adoracja Najświętszego Sakramentu w Kościele p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach o godzinie 20.

Drugiego dnia do pielgrzymów przybył ks. bp. Andrzej Przybylski, który przewodził Mszy Świętej o godzinie 9. W swojej homilii podkreślił rolę rodziny we współczesnym świecie, wzajemnej miłości, będącej źródłem świętości rodzin, przypominając również historię św. Maksymiliana Marii Kolbego, który ofiarował swoje życie w Oświęcimiu za innego współwięźnia, posiadającego żonę i dzieci. Biskup następnie wyruszył razem z innymi uczestnikami pielgrzymki, towarzysząc im na odcinku: Leśniów - Przybynów. Na pierwszym przystanku czekała na pielgrzymów miła niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku i wody butelkowanej. Było to niewątpliwą ulgą dla uczestników pielgrzymki, którzy tego dnia musieli zmagać się z dokuczliwym upałem.

Po następnym etapie, zakończonym odpoczynkiem przy kościele św. Wojciecha męczennika w Biskupicach, pielgrzymi przeszli przez las pomiędzy Biskupicami i Olsztynem. W trakcie marszu mieli oni okazję wysłuchać treść listu św. Jana Pawła II do rodzin, który odczytał ks. Mateusz Olejnik. Pielgrzymka dotarła do Olsztyna w okolicach godziny 16, chwilę po zakończeniu Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Pielgrzymi zostali zakwaterowani na terenie pobliskiej hali sportowej oraz ośrodka rekolekcyjnego Święta Puszcza. Wieczorem pątnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej na pobliskie wzgórze Biakło, na którą przybył ks. abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski. Ostatni dzień pielgrzymki rozpoczął się dużo wcześniej, bowiem już o godzinie 5:45 pielgrzymi uczestniczyli w Mszy Świętej polowej, odprawianej na terenie ośrodka Święta Puszcza, po której wyruszyli w stronę Częstochowy. Było to argumentowane chęcią wejścia na Jasną Górę ok. godziny 13, przed Pielgrzymką Tarnowską liczącą ok. 13 tys. osób.

Na pierwszym etapie uczestnicy pielgrzymki wysłuchali ostatniej konferencji o rodzinie, którą wygłosił ks. kan. Grzegorz Cyparski, proboszcz Parafii Jana Pawła II w Zawierciu, w której m.in. nawiązał do nauczania Jana Pawła II o rodzinie. Chwilę przed pierwszym postojem pielgrzymi przekroczyli znak graniczny miasta Częstochowa. Już po godzinie 12, po ostatnim krótkim postoju w kościele p.w. Św Jana Dukli, pielgrzymka szła z radosnym śpiewem na ustach alejami Najświętszej Maryi Panny, gdzie mieszkańcy Częstochowy przygotowali dla uczestników pielgrzymki chłodną wodę. Pomimo zmęczenia na twarzach większości pielgrzymów gościła radość i wzruszenie.

Marsz przez aleję zajął pielgrzymom ok. pół godziny. Przybyłą pielgrzymkę powitał w kilku słowach o. paulin, dziękując im za ich trud i świadectwo wiary. Następnie uczestnicy pielgrzymki oddali pokłon Pani z Jasnej Góry na błoniach przed sanktuarium. Ostatnim punktem pielgrzymki była wizyta w kaplicy Cudownego Obrazu, w której pielgrzymi pozostawili swoje intencje. Chętne osoby mogły pozostać na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, korzystając z noclegu w m.in: Wyższym Seminarium Duchownym, oraz na procesję Maryjną o godzinie 17., wychodzącą z częstochowskiej katedry. Reszta uczestników rozpoczęła samodzielny powrót do domu.

Nie przegapcie

W tegorocznej pielgrzymce brało udział ok. 350 osób, o których bezpieczeństwo na trasie dbały osoby odpowiedzialne za kierowanie ruchem. Pielgrzymom towarzyszyła również grupa: "muzycznych", która w trakcie pielgrzymki zagrała m.in: tegoroczne pielgrzymkowe hity, czyli przeróbkę piosenki Daj to głośniej - "Mama ostrzegała" i "Za krokiem krok" - Cleo.

Większość grupy stanowili ludzie młodzi, m.in: z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działającego przy Bazylice w Zawierciu, których entuzjazm wiary, śpiew i modlitwa dodawały sił innym uczestnikom pielgrzymki. Ponad to na każdym odcinku uczestnicy mieli okazję do skorzystania z sakramentu pokuty i rozmowy z księdzem. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Adam Dróżdż, wikary z Bazyliki Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, który już od kilku lat pełni tę funkcję.

TYLKO U NAS. KLIKNIJ W ZDJĘCIE I URUCHOM WYJĄTKOWY REPORTAŻ INTERAKTYWNY "CHŁOPCY W TYM WIELKIM POWSTANIU"


Zobaczcie koniecznie

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera