Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: na tropie dinozaurów

MIW
Brakuje pieniędzy  na badania - mówi prof. Grzegorz Racki
Brakuje pieniędzy na badania - mówi prof. Grzegorz Racki marzena bugała
Już niebawem Zawiercie może stać się istną mekką dla paleontologów.

Naukowcy odkryli tu warstwy skalne sprzed 200-220 milionów lat - z czasów, gdy okoliczne tereny pokrywały bagniste rozlewiska, zasilane przez gorące źródła.

Można w nich znaleźć kości prehistorycznych gadów i płazów. To kolejne stanowisko, zawierające skamieniałości tego samego wieku co słynny smok z Lisowic. Czy uda się w nim odnaleźć równie spektakularne pozostałości? To na razie pozostaje sprawą otwartą, ale naukowcy są dobrej myśli.

Znaleziska będą badać naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN i Uniwersytetu Śląskiego, ale też geolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. To właśnie profesor krakowskiej uczelni, dr hab. Joachim Szulc przed laty badał te tereny i wskazał lokalizację perspektywicznych skał triasowych.

- Na wstępne wyniki badań trzeba poczekać kilka miesięcy, a do tego czasu potrzebna będzie pomoc władz miasta w zabezpieczeniu i naukowej eksploracji nowych stanowisk - komentuje prof. Grzegorz Racki, dyrektor Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Znalezisko w Lisowicach koło Lublińca to największa sensacja ostatnich lat w środowisku polskich badaczy prehistorii. W dawnej cegielni zespół naukowców z PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego natrafił na świetnie zachowane szczątki dinozaura teropoda (przodka słynnego tyranozaura) i przypominającego współczesnego hipopotama, ssakokształtego gada dicynodonta sprzed ponad dwustu milionów lat. Pozostałości obu gatunków nie były wcześniej znajdowane na terenie obecnej Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!