Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawiercie zadba o bezpieczeństwo. Powstanie pierwsze aktywne przejście dla pieszych w mieście

Paulina Musialska
Paulina Musialska
ARC
Po każdym wypadku z udziałem pieszego w Zawierciu rozpoczyna się dyskusja na temat bezpieczeństwa na drogach. W 2019 roku potrąceń było mniej niż w poprzednich latach, ale statystyki mogą być jeszcze lepsze. Zawiercie chce zainwestować w pierwsze w mieście aktywne przejście dla pieszych. W planach jest także doświetlanie "pasów".

Bezpieczeństwo pieszych to jeden z najczęściej poruszanych tematów w Zawierciu. Chociaż z roku na rok dochodzi do mniejszej ilości potrąceń, to nadal sporo brakuje do idealnego wyniku.

W 2019 roku w samym Zawierciu doszło do 31 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Rannych zostało 20 osób. Na szczęście, w minionym roku żaden z wypadków z udziałem pieszych nie był wypadkiem śmiertelnym. Dla porównania w 2018 roku doszło do 36 zdarzeń, w których zginęło 6 osób. Rannych zostało 30 pieszych.

A jak jest w 2020 roku? Chociaż mamy dopiero kwiecień, to już doszło do kilku zdarzeń z udziałem pieszych. Ostatnie miało miejsce w poniedziałek, 6 kwietnia. Przez DK78 w Zawierciu chciała przejść 42-letnia kobieta. Wcześniej jechała rowerem. Przed przejściem zatrzymała się, zsiadła z roweru i chciała przeprowadzić pojazd przez drogę. Potrącił ją ford kierowany przez 29-letniego mężczyznę. Kobieta trafiła do szpitala w Myszkowie.

Pod każdą informacją dotyczącą potrąceń pieszych pojawia się wiele komentarzy. Kierowcy tłumaczą, że piesi często wchodzą na jezdnię bez zastanowienia i nie myślą o tym, że samochód nie zahamuje w miejscu. Piesi zarzucają natomiast kierowcom zbyt małą ostrożność i niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Mieszkańcy zwracają także uwagę, że konieczne jest poprawienie bezpieczeństwa na "pasach". Ich zdaniem problemem jest m.in. zbyt słabe oznakowanie i oświetlenie przejść. Z tego powodu kierowcy zbyt późno reagują na widok osoby na jezdni. Co do tej pory miasto Zawiercie zrobiło, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych?

- Gmina Zawiercie robi wszystko, by poprawiać bezpieczeństwo w rejonie przejść dla pieszych. Przy przejściach, gdzie warunki techniczne na to pozwalają, montowane są dodatkowe oprawy świetlne. W tych miejscach, gdzie montaż dodatkowych opraw nie jest możliwy, dobudowywane są nowe stanowiska słupowe z oświetleniem - tłumaczy Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Zawierciu.

Zobacz koniecznie

W 2019 roku dodatkowe oprawy świetlne zamontowano nad przejściami dla pieszych w rejonie ulic Broniewskiego, Sikorskiego oraz Paderewskiego (DK78). Teraz miasto zamierza pójść o krok dalej. Jeszcze w tym roku w Zawierciu pojawi się pierwsze aktywne przejście dla pieszych. Zamontowane zostanie na ulicy 11 Listopada w rejonie Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu. W tym miejscu często dochodzi do potrąceń. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy wcześniej zapada zmrok.

Działanie aktywnego przejścia dla pieszych jest bardzo proste. Gdy pieszy zbliża się do przejścia, wykrywa go czujnik. Sygnał przekazywany jest do sygnalizacji świetlnej. Zaczyna migać żółta lampa, która ostrzega kierowców. Po zmierzchu aktywowane jest zazwyczaj dodatkowe oświetlenie i migające punkty odblaskowe zamontowane w nawierzchni jezdni. Sygnalizują one kierowcy zbliżającego się pojazdu, że musi zachować ostrożność.

Ponadto, na ośmiu przejściach dla pieszych pojawi się łącznie 122 punktowych elementów odblaskowych. To tzw. kocie oczka, które mają za zadanie zwrócić uwagę kierowcy na fakt, że zbliża się do przejścia dla pieszych.

Nie przegap

Będą to przejścia:

  • skrzyżowanie ulicy 11 Listopada z ulicą Stary Rynek,
  • ulica 11 Listopada na wysokości przychodni zdrowia „Ultrasonografia”,
  • skrzyżowanie ulicy Piłsudskiego z ulicą Moniuszki/Parkowa,
  • skrzyżowanie ulicy Piłsudskiego z ulicą Krótką,
  • ulica Piłsudskiego na wysokości budynku MOPS,
  • skrzyżowanie ulicy Blanowskiej z ulicą Szeroką,
  • ulica 3 Maja na wysokości dworca PKP.

Wszystkie lokalizacje zostały wytypowane przy współpracy: policji, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Powiatowego Zarządu, Dróg w Zawierciu i zespołu ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego oraz transportu, który działa w Urzędzie Miejskim w Zawierciu.

- Powyższe prace zostaną zrealizowane po otrzymaniu dofinansowania ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w kwocie 100 tys. złotych w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka. Z uwagi na strukturę dróg w mieście (większość głównych dróg w mieście to drogi powiatowe) wniosek o ww. dofinansowanie został złożony przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu. Wkład własny w wysokości 30 tys. złotych zostanie sfinansowany w następujący sposób: 20 tys. złotych z budżetu gminy Zawiercie i 10 tys. złotych z budżetu powiatu zawierciańskiego - dodaje Monika Polak-Pałęga.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera