Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawieszenie pediatrii szpitala w Rydułtowach coraz bardziej realne. Do wojewody wpłynął wniosek, ale lecznica zapewnia, że walczy o oddział

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Cztery osoby: trzy lekarki i jeden lekarz pracujący na oddziale pediatrii szpitala w Rydułtowach, chcą odejść na emeryturę.
Cztery osoby: trzy lekarki i jeden lekarz pracujący na oddziale pediatrii szpitala w Rydułtowach, chcą odejść na emeryturę. Powiat Wodzisławski
Od 1 grudnia do 28 lutego miałby nie funkcjonować oddział pediatrii szpitala w Rydułtowach. Władze szpitala złożyły już do wojewody wniosek o jego tymczasowe zawieszenie. Jak zapewnia jednak dyrektor lecznicy, Krzysztof Kowalik, była taka konieczność, żeby nie nagiąć terminów. Samo czasowe zamknięcie oddziału nie jest natomiast przesądzone. Nie zmienia to jednak faktu, że czasu na porozumienie się z lekarzami, którzy chcą przejść na emeryturę, jest coraz mniej.

Zawieszenie pediatrii szpitala w Rydułtowach coraz bardziej realne. Do wojewody wpłynął wniosek, ale lecznica zapewnia, że walczy o oddział

- Sprawa jest rozwojowa. Prowadzimy rozmowy z lekarzami - zapewniał kilka tygodni temu, Krzysztof Kowalik, dyrektor zespolonych szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim.

Już wtedy nad lecznicą, a dokładnie nad funkcjonującym w niej oddziałem pediatrycznym zawisło widmo jego zawieszenia.

Teraz z kolei niemal pewnym wydaje się, że czarny scenariusz zakładający czasowe zamknięcie oddziału będzie realizowany. Władze szpitala zwróciły się już do wojewody z wnioskiem o zawieszenie pediatrii.

- Potwierdzam, że do wojewody wpłynął wniosek o tymczasowe zawieszenie od 1 grudnia do 28 lutego oddziału pediatrii w szpitalu w Rydułtowach - informuje Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa wojewody śląskiego.

To jednak nie oznacza pewności czasowego zamknięcia oddziału. - Wojewoda nie podjął jeszcze decyzji. Zanim zostanie ona wydana, będziemy prosić o opinię w tej sprawie Narodowy Fundusz Zdrowia - tłumaczy Alina Kucharzewska.

Zła sytuacja kadrowa

Powodem podjęcia kroków zmierzających do zawieszenia oddziału pediatrii szpitala w Rydułtowach jest sytuacja kadrowa na oddziale pediatrycznym. Zatrudnionym na nim lekarzom w połowie listopada zacznie przysługiwać prawo do emerytury, z którego zamierzają oni skorzystać. Wprawdzie władze lecznicy starały się przekonać ich do świadczenia pracy mimo przejścia na emeryturę, lecz jak dotąd bez efektu.

- To cztery osoby: trzy lekarki i jeden lekarz. Będziemy jeszcze z nimi rozmawiać - zapewnia dyrektor zespolonych szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, Krzysztof Kowalik.

Jak na razie, do pracy na oddziale pediatrii szpitala w Rydułtowach nie udało się także namówić lekarzy pracujących w innych lecznicach. W szpitalu zapewniają jednak, że rozmowy z nimi są prowadzone.

- Również z zewnątrz cały czas poszukujemy lekarzy, ale na razie nie przynosi to widocznego efektu - przyznaje dyrektor szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu, Krzysztof Kowalik.

Władze rydułtowskiego szpitala zapewniają, że nie spoczną w staraniach o utrzymanie funkcjonowania oddziału bez przymusowej przerwy. - Do końca będziemy zabiegać, żeby oddział mógł funkcjonować - podkreśla dyrektor lecznicy i tłumaczy, że wysłanie wniosku o zawieszenie oddziału do wojewody wynika z konieczności dotrzymania terminów. Zgodnie z prawem szpital o ewentualnym zawieszeniu oddziału musi poinformować wojewodę odpowiednio wcześnie.

Zawieszenie oddziału pediatrii w Rydułtowach nie jest jedynym problem rydułtowsko-wodzisławskiego szpitala. Lecznica w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy osiągnęła ujemny wynik jeśli chodzi o przychody, przez co musi zostać w niej wprowadzony plan naprawczy.

Plan naprawczy

Pojawiły się nawet pogłoski, że częścią planu, zakładającego szukanie oszczędności, które pozwoliłyby placówce na dalsze funkcjonowanie jest właśnie zamknięcie oddziału pediatrii w szpitalu w Rydułtowach. Te informacje zdementowało jednak wodzisławskie Starostwo Powiatowe, będące organem prowadzącym lecznic w Rydułtowach i Wodzisławiu.

- To rzeczy niezależne od siebie. Jedna i druga nie mają ze sobą nic wspólnego - zapewnia Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, dodając, że jedynym, co je łączy jest czas, w którym informacje o nich ujrzały światło dzienne. - Sytuacja związana z zawieszeniem oddziału jest sytuacją kryzysową. Wierzymy, że to sytuacja tymczasowa i oddział uda się "odwiesić" - mówi.

Jednocześnie w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim, potwierdzają, że potrzeba wprowadzenia programu naprawczego jest. Sam dokument, w którym znalazłyby się sposoby na poprawienie kondycji finansowej lecznicy jest obecnie w fazie powstawania.

- Programu jeszcze nie ma, ale toczy się na jego temat dyskusja. Opracowują go władze szpitala wraz z zespołem powołanym przez powiat. To szerokie grono osób, które poszukuje rozwiązana, żeby poprawić wynik finansowy szpitala - tłumaczy kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji wodzisławskiego Starostwa Powiatowego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera