Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawód: opiekun osób starszych. Bardzo poszukiwany na rynku

Oprac. MOKR
Zawód opiekunki osoby starszej już teraz znajduje się wśród tych najbardziej poszukiwanych
Zawód opiekunki osoby starszej już teraz znajduje się wśród tych najbardziej poszukiwanych Tomasz Holod
Według „Barometru zawodów” opublikowanego niedawno przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zawód opiekunki osoby starszej już teraz znajduje się wśród tych najbardziej poszukiwanych.

Według danych GUS w Polsce żyje ponad 15 mln osób w wieku 60 i więcej lat. Problem starzenia się społeczeństw dotyczy coraz większej liczby krajów, zwłaszcza tych wysokorozwiniętych, jak Niemcy czy Wielka Brytania. Oznaczać to może lukę w postaci setek tysięcy miejsc pracy dla osób, które zajmą się opieką nad seniorami. To z kolei może doprowadzić do wzrostu popytu na wykwalifikowanych opiekunów.

Według wielu zestawień, raportów i badań, ten zawód będzie jednym z najszybciej rozwijających się, o czym informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w swoim najnowszym „Barometrze zawodów”.

Praca opiekuna osoby starszej, choć niełatwa i wymagająca, może być skutecznym sposobem na aktywizację zawodową osób pozostających bez zajęcia, a także - co wynika z różnic kursowych i poziomu zarobków w innych krajach UE - źródłem wsparcia dla domowego budżetu. Ostrożne szacunki mówią, że opiekun osoby starszej może zarobić za granicą do kilku tysięcy złotych miesięcznie netto, mając zapewniony nocleg i wyżywienie. To niebagatelna kwota, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że typowa opiekunka z reguły gromadzi te środki za granicą, a wydaje je w Polsce, po powrocie do domu.

Jak zatem odnaleźć się w nowym zawodzie i jaką osobą powinien być dobry opiekun? Oto najważniejsze cechy dobrego opiekuna osoby starszej według Promedica24 - największej w Polsce firmy organizującej pracę dla opiekunek w Polsce i za granicą: empatia, sympatia i życzliwość wobec otoczenia, zdolność adaptacji, cierpliwość, łatwość nawiązywania kontaktów.

Część z powyższych cech można w sobie wykształcić bez większego wysiłku, zwłaszcza, jeśli ma się za sobą doświadczenie w pracy z ludźmi i w sektorze usługowym. Warto jednak pamiętać, że nasza wartość na rynku pracy rośnie wraz z umiejętnościami, którymi dysponujemy. Dobry opiekun osoby starszej to osoba raczej sprawna fizycznie i posiadająca czynne prawo jazdy. Czasami - chociaż to akurat nie jest warunek konieczny - przydaje się określone wykształcenie, jak medyczne, czy terapeutyczne. Dobry opiekun osoby starszej posiada również doświadczenie w pracy z ludźmi.

W przypadku wyjazdu do pracy za granicę w charakterze opiekuna osób starszych, wręcz nieodzowna jest przynajmniej podstawowa, czy komunikatywna znajomość języka obcego. Opiekunom i opiekunkom wyjeżdżającym za granicę przydają się zwłaszcza język angielski i niemiecki, a to ze względu na fakt, że Wielka Brytania i Niemcy to kraje wskazywane jako te, w których zapotrzebowanie na usługi opieki nad osobami starszymi będzie rosło.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera