Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawody przyszłości według nastolatków. Sprawdźcie, kogo ich zdaniem będzie potrzebował rynek za 10 i więcej lat

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Doradcy zawodowi zapytali uczniów szkół podstawowych, jakie – ich zdaniem – profesje będą potrzebne za kolejnych kilka- i kilkadziesiąt lat. Chodziło o to, aby samemu wykreować zawód przyszłości. Kreatywność i zaangażowanie młodzieży przekroczyły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na zdj. laureaci nagród konkursu. Od lewej: Zofia Ciosek, Weronika Kara, Michał Jakubek, Karolina Wójcik i Jan Gąsior.Sprawdźcie w naszej galerii, jakich specjalistów, zdaniem nastolatków, będzie potrzebował rynek w przyszłości. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Doradcy zawodowi zapytali uczniów szkół podstawowych, jakie – ich zdaniem – profesje będą potrzebne za kolejnych kilka- i kilkadziesiąt lat. Chodziło o to, aby samemu wykreować zawód przyszłości. Kreatywność i zaangażowanie młodzieży przekroczyły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na zdj. laureaci nagród konkursu. Od lewej: Zofia Ciosek, Weronika Kara, Michał Jakubek, Karolina Wójcik i Jan Gąsior.Sprawdźcie w naszej galerii, jakich specjalistów, zdaniem nastolatków, będzie potrzebował rynek w przyszłości. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc. mat. SP 48 w Katowicach
Jeśli odpowiedzi na każde pytanie nadal będziemy szukać w Internecie, to w końcu zacznie zanikać w nas zdolność twórczego myślenia. Wtedy potrzebny będzie ktoś, kto uruchomi naszą wyobraźnię. Michał Jakubek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Piekarach Śląskich nazwał go inspiratorem. Ewelina Tądel wymyśliła empatyzatora, który w świecie wysokorozwiniętych narzędzi cyfrowych pomoże nam nie stracić kompetencji społecznych. Brzmi, jak scenariusz filmu science fiction, a to wizja zawodów przyszłości dzisiejszych nastolatków. I wcale nie tak nieprawdopodobna. W końcu już dziś są zawody, o których 10 lat temu nikt nie słyszał.

Ponad połowa naszych dzieci będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały. Idąc tym tropem Szkoła Podstawowa nr 48 w Katowicach-Murckach we współpracy z Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 3 w Katowicach i Forum Wymiany Doświadczeń Doradców Zawodowych zapytali uczniów klas 6-8, jakie – ich zdaniem – profesje będą potrzebne za kolejnych kilka- lub kilkadziesiąt lat. Chodziło o to, aby samemu wykreować zawód przyszłości.

Młodzi nadesłali na konkurs 49 prac. Ich zaangażowanie i pomysłowość przekroczyły najśmielsze oczekiwania samych organizatorów.

Kliknij poniżej i zobacz, co przewidują uczniowie

– Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością, ale też świetnym rozeznaniem potrzeb świata. Wiele pomysłów wywoływało uśmiech, ale również refleksję nad tym dokąd zmierza nasza cywilizacja – zauważa Małgorzata Glenc, psycholog szkolny i doradca zawodowy oraz inicjatorka przedsięwzięcia.

Jurorzy najwyżej ocenili prace, których autorzy najbardziej zaskoczyli trafnością swoich spostrzeżeń. – Taki ktoś, jak inspirator czy doradca ds. rzeczywistości, byłby potrzebny już teraz – podkreśla Glenc.

Zobacz koniecznie

Z części prac wyłania się niestety dość ponura wizja przyszłości, ale, daniem psycholożki, niektóre rozwiązania, które proponują młodzi ludzie, wskazują na to, że nie ma na nią zgody młodzieży. Nie podoba im się kierunek, w którym podąża ludzkość. Weronice Karze ze szkoły Podstawowej nr 4 w Radzionkowie pandemia uświadomiła, że ludzie umierają w samotności, a młodzi dorośli żyją szybko i nie mają czasu, albo możliwości ku temu, aby spędzić czas z umierającymi. Dlatego wymyśliła zawód opiekuna śmierci. Michał Jakubek zwrócił natomiast uwagę na to, że ludzie zatracają umiejętność samodzielnego myślenia. I jeśli się nie opamiętają, będą potrzebować kogoś, kto na nowo uruchomi ich wyobraźnię.

– Nie chciałabym, aby inspirator, zapylacz roślin czy opiekun śmierci musiał pojawić się na rynku pracy. Myślę, że młodzież także. Dlatego ich pomysły można traktować również jako apel do dorosłych, aby zawrócili z obranej drogi, bo inaczej oni nie poradzą sobie w przyszłości bez istnienia pewnych zawodów – podsumowuje dr Glenc.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera