Zawsze będziemy o nich pamiętać. Odeszły postaci z woj śląskiego

red
Cmentarz w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach Fot. Arkadiusz gola
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy odeszło wiele ważnych nie tylko dla lokalnych społeczności osób. Nie sposób wymienić wszystkich.

Duchowni, artyści, dziennikarze, ludzie biznesu, pracownicy służb mundurowych, naukowcy, sportowcy... Dla wielu byli inspiracją. Będziemy o nich pamiętać.

TYCHY
Krzysztof Leki (51 lat), zmarł 7 maja 2017 r. Był wieloletnim dyrektorem ds. lecznictwa szpitala wojewódzkiego w Tychach, a potem wiceprezesem spółki Megrez, która szpital przejęła.

TYCHY
Ewald Bereska (89 lat), zmarł 15 października 2017 r. Był pasjonatem roweru i kolekcjonerem wszystkiego, co z rowerem związane.

PSZCZYNA
Wojciech Kania (49 lat), zmarł 18 czerwca 2017 r. Był właścicielem Wodnej Wieży w Pszczynie i współwłaścicielem firmy Karol Kania i Synowie oraz Hotelu Styl 70.

CHORZÓW
Mariusz Pujanek, 43-letni trener zespołu AKS Wyzwolenie CEZ Chorzów, grającego w grupie IV katowickiej okręgówki, zmarł 5 maja 2017 roku. Trener wraz z drużyną przygotowywał się do spotkania ligowego (klasa okręgowa, grupa IV) z LKS Żyglin. Po zajęciach poszedł na siłownię, tam zasłabł i zmarł. Mariusz Pujanek przez lata był związany z AKS Wyzwolenie, na początku jako zawodnik, a później jako trener.

GLIWICE
Prof. dr hab. inż. Zdzisław Duda zmarł 1 sierpnia 2017 roku. Ceniony naukowiec i nauczyciel akademicki Politechniki Śląskiej, autor wielu publikacji i podręczników z dziedziny automatyki i robotyki, dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ w latach 2008-2012.

KATOWICE
Pułkownik pożarnictwa w stanie spoczynku Emil Wańcha (95 lat), wieloletni komendant rejonowy Straży Pożarnej w Katowicach.

KATOWICE
Sierż. szt. Przemysław Porąbka (37 lat), zmarł 29 września 2017 roku. Policjant Wydziału Konwojowego i Policji Sądowej KWP w Katowicach, bardzo często angażował się w różnego rodzaju sportowe inicjatywy.

KATOWICE
Dr Zygmunt Antonik (62 lata), zmarł 27 kwietnia 2017 roku. Organista, kompozytor, pedagog, organizator i kierownik artystyczny festiwali muzycznych, wieloletni wykładowca w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Spoczął na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.

KATOWICE
Prof. Jerzy Skrzypczyk (68 lat), zmarł 3 sierpnia 2017 roku. Pracownik Katedry Mechaniki i Mostów na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej. Spoczął na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.

KATOWICE
Ryszard Ray-Zawadzki. Wybitny reżyser telewizyjny, przez długie lata związany był z Telewizją Polską. Karierę zawodową zaczynał w TVP Katowice. Później pracował w TVP w Warszawie. Współtworzył Studio Parlamentarne. Zmarł 28 czerwca. Miał 85 lat.

KATOWICE
20 czerwca 2017 roku zmarł Karol Madeja. Pracował w czasopismach ukazujących się w Katowicach, m.in. „Trybunie Robotniczej”, „Panoramie”, w „Tak i Nie”. Był też redaktorem naczelnym dwutygodnika „Horyzonty Befamy” w Bielskiej Fabryce Maszyn Włókienniczych, zajmując jednocześnie stanowisko publicysty w Oddziale „Trybuny Robotniczej” w Bielsku-Białej. Pochodził z Chrzanowa.

KATOWICE
7 czerwca 2017 r. w Warszawie zmarł Jan W. Gadomski, przez lata związany zawodowo ze środowiskiem dziennikarskim Śląska. W latach 1966-1976 był redaktorem naczelnym Ośrodka Telewizji Polskiej w Katowicach. Przez następne dwa lata szefował zespołowi popularnego tygodnika „Panorama”. Specjalizował się w polityce zagranicznej.

TARNOWSKIE GÓRY
Leszek Proszowski, długoletni dziennikarz i redaktor naczelny tygodnika „Gwarek”, tarno-górzanina rodem z Krakowa. Przeżył 85 lat. Był absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na Górny Śląsk przyjechał w 1957 roku. Dwa lata później związał się z tygodnikiem „Gwarek” w Tarnowskich Górach, w którym rozpoczął swą pracę najpierw jako reporter, a następnie redaktor techniczny, publicysta i sekretarz redakcji. W 1975 roku został redaktorem naczelnym „Gwarka”, w którym to tytule pracował nieprzerwanie do 1990 roku.

BYTOM
Generał brygadier Feliks Dela (73 lata), zmarł 14 lipca 2017 roku. Pierwszy komendant główny PSP i twórca krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, komendant rejonowy Straży Pożarnej w Bytomiu w latach 1976-1984.

BYTOM

Marek Dmytrow (67 lat) zmarł 3 marca 2017 roku. Był założycielem i liderem zespołu Układ, który powstał w 1978 roku w klubie studenckim „Pyrlik” w Bytomiu. W 1980 roku wraz z zespołem wystąpił na Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie. Rok później zastąpił na krótko gitarzystę Jana Borysewicza w Budce Suflera, zaś w kolejnych latach współpracował z wieloma wybitnymi muzykami jak: Czesław Niemen, Ewa Demarczyk, Krystyna Prońko i Urszula Dudziak. W 1993 roku założył radio SBB Rodło Bytom. W 2013 roku założył razem z Andrzejem Cisowskim, Przemysławem Marklowskim i Bartłomiejem Królikowskim grupę Zerófka. Zespół łączył stare dobre rytmy hard rocka oraz punk rocka.

MIKOŁÓW
Prof. Andrzej Szewc (72 lata), zmarł w styczniu 2017 r. Prawnik, emerytowany pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, w latach 1981-82 prodziekan Wydziału Techniki, dyrektor Instytutu Informacji Naukowo-Technicznej, wieloletni kierownik zakładu komputeryzacji zarządzania, ceniony specjalista z zakresu ochrony własności intelektualnej, danych osobowych i informacji niejawnych, informacji naukowo-technicznej. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Mikołowie-Borowej Wsi.

MIKOŁÓW
St. kpt. w stanie spoczynku Ryszard Stawowy (53 lata), zmarł we wrześniu 2017 roku. Był funkcjonariuszem z 32-letnią służbą. Dowodził jednostką ratowniczo-gaśniczą w Komendzie Rejonowej PSP w Tychach w latach 1997-1998, a także jednostką ratowniczo-gaśniczą
w Komendzie Powiatowej PSP w Mikołowie w latach 1999-2015. Wśród kolegów z pracy był wzorem do naśladowania, zawsze gotów, by śpieszyć na ratunek innym.

ZABRZE
Piotr Żytkiewicz, najdłużej żyjący pacjent po przeszczepie serca, zmarł wprawdzie w Warszawie, ale był operowany w Zabrzu, gdzie prof. Zbigniew Religa, przeszczepiając mu serce, ofiarował też drugie życie. Pan Piotr żył z drugim sercem równo 30 lat. Był ikoną pacjentów po przeszczepach. Wzorem do naśladowania.

ZABRZE
Stanisław Adamczyk urodził się i mieszkał w Zabrzu. Był znakomitym operatorem obrazu. Zmarł po ciężkiej chorobie. W grudniu skończyłby 60 lat. Ponad 30 lat pracował w Telewizji Polskiej. Współtworzył reportaże, seriale oraz filmy fabularne.

SOSNOWIEC
Prof. dr hab. Anna Opacka (83 lata) zmarła 2 czerwca 2017 roku. Polonistka i współorganizatorka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, w latach 2001-2004 kierownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej. Spoczęła na cmentarzu przy ul. Andersa w Sosnowcu.

SOSNOWIEC
Marcin Babko był dziennikarzem, muzykiem, animatorem kultury. Niedawno zasłynął jako producent Sadza Soap, czyli mydła przypominającego węgiel. Zmarł tragicznie 29 listopada 2016 roku w wieku 41 lat. Spoczął na cmentarzu w Sosnowcu-Porąbce.

ZAWIERCIE
Pułkownik pożarnictwa w stanie spoczynku Stanisław Pasiut (79 lat), zmarł 13 października 2017 roku. Komendant rejonowy Straży Pożarnej w Zawierciu w latach 1969-1992, honorowy członek OSP Marciszów.

DĄBROWA GÓRNICZA
Marian Indelak (89 lat), dąbrowianin i założyciel Komunistycznej Partii Polski. Zmarł 16 stycznia 2017 r. Był uczestnikiem wielu wydarzeń w dziejach miasta, aktywnym działaczem środowisk lewicowych, popularyzatorem wiedzy o mieście, inicjatorem przedsięwzięć związanych z organizacją obchodów Święta Pracy i walk o wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej. Pracował w Hucie Bankowej (przemianowanej w czasach PRL na hutę im. F. Dzierżyńskiego), był również członkiem Miejskiej Komisji Historycznej „Pokolenia”. Marian Indelak był także w 2002 r. współzałożycielem Komunistycznej Partii Polski i posiadaczem legitymacji z numerem 1.

BIELSKO-BIAŁA
9 czerwca 2017 r. w Bielsku-Białej w wieku 77 lat zmarł Andrzej Baturo – wybitny artysta fotografik, działacz kultury, twórca i kurator Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej, dyrektor generalny międzynarodowego FotoArtFestivalu, ale przede wszystkim wspaniały, ciepły człowiek o wyjątkowym poczuciu humoru i niespożytej energii do tworzenia niebanalnych wydarzeń artystycznych. Andrzej Baturo znany był już w latach 70. ub. wieku jako autor fotografii socjologicznej i fotoreportaży prasowych. Ceniono go także za fotografię górską i pejzażową. Wielokrotnie nagradzany. Guru polskich, ale nie tylko fotografików.

LIPOWA
Władysław Bułka – polski polityk, dziennikarz i związkowiec, parlamentarzysta – zmarł 3 czerwca 2017 r. W latach 1970-1974 Władysław Bułka był wiceprzewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Żywcu, a od 1974 do 1989 dyrektorem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w tym mieście. W 1988 r. został redaktorem naczelnym „Gazety Żywieckiej”. Został członkiem oddziału krakowskiego Związku Literatów Polskich. Zasiadał też we władzach OPZZ. Od 1999 r. działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1993-2001 z listy SLD sprawował mandat posła II i III kadencji, następnie do 2005 zasiadał w Senacie, reprezentując okręg bielski.

CZĘSTOCHOWA

2 października, w wieku 78 lat, zmarł dr. inż. Józef Wypych, wieloletni dyrektor Huty Częstochowa. Józef Wypych urodził się pod Krakowem, w tym mieście ukończył szkołę średnią. Później zdecydował się na studia na Wydziale Metalurgicznym Politechniki Częstochowskiej. W 1962 roku po zakończeniu studiów rozpoczął pracę w częstochowskiej hucie. Był kierownikiem stalowni, a później pracował w Hucie Zawiercie, w której był przez dwa lata dyrektorem. Dyrektorem Huty Częstochowa Józef Wypych został w 1985 roku. Funkcję tę pełnił do 1998 roku. Po zmianach właścicielskich był prezesem zarządu i przewodniczącym rady nadzorczej. Pracę w hucie zakończył w lipcu 2002 roku.

HERBY

27 stycznia, w wieku 61 lat, zmarł Roman Banduch, wójt Herbów, który swoją funkcję sprawował od 1990 roku, z czteroletnią zaledwie przerwą (1998-2002). Lubliniecka scena polityczna straciła jedną z najbardziej charyzmatycznych i barwnych postaci. Wójt Roman Banduch zawsze na pierwszym miejscu stawiał dobro gminy, co nie zawsze wszystkim się podobało. Wójt Banduch sam doglądał wszystkie swoje inwestycje. Kiedy było trzeba, sam brał się za pracę, wkręcając żarówki w gminnych lampach czy dokonując drobnych napraw. Nie był typem urzędnika, która zarządza podwładnymi zza biurka, tylko człowiekiem czynu, gospodarzem z prawdziwego zdarzenia.

ŻORY
Ks. prałat Jan Szewczyk, wieloletni proboszcz parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach zmarł 26 września 2017 r. Zasłynął jako inicjator budowy aż siedmiu żorskich kościołów, m.in. świątyni pw. św. Jadwigi w Baranowicach i kościoła pw. św. Stanisława. Z jego inicjatywy powstała też parafialna ochronka dla dzieci i KANA – Centrum Edukacji dla Młodzieży. Pogrzeb byłego proboszcza odbył się 30 września na cmentarzu parafialnym.

WODZISŁAW ŚLĄSKI
Wiktor Kamczyk – wieloletni dyrygent Orkiestry Dętej KWK „Anna” w Pszowie, zmarł 7 lutego. Jako dyrygent pracował od roku 1968. W wyniku przekształceń sektora górniczego i połączenia kopalń Anna i Rydułtowy zainicjował proces zmiany przykopalnianej orkiestry w samodzielne stowarzyszenie – Fundację Muzyczną Orkiestry Dętej KWK Anna. Funkcję prezesa fundacji pełnił do 2013 r. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Wodzisławiu Śląskim-Zawadzie.

RYBNIK
Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta Rybnika, znany architekt. Zmarł nagle w Rzymie, 28 października. Miał 51 lat, pozostawił żonę, osierocił 4 synów. Żył intensywnie, z uśmiechem na ustach, energią, którą przekazywał innym… Jego pasją była architektura, ale uwielbiał też muzykę i jazdę na rowerze – to, co w Rybniku powstaje w infrastrukturze rowerowej, to między innymi jego przemyślenia. Zawsze pogodny, serdeczny, pozostanie w pamięci jako człowiek pełen pasji i zaangażowania. Jego osiągnięcia i wizje, które pozostawił, przypominać będą o kimś, kto odszedł zbyt szybko...

RYBNIK
Leon Majsiuk zmarł w szpitalu po ciężkiej chorobie w dniu 16 lutego 2017 roku. Rybnicki fotograf, utytułowany wędkarz i przyjaciel redakcji „Dziennika Zachodniego”. Pogrzeb odbył się 21 lutego w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Popielowie-Radziejowie. Leon Majsiuk, przez lata dokumentował codzienność rybniczan. Robił też zdjęcia w Pszowie, Jastrzębiu-Zdroju i Żorach. Jego zakład fotograficzny przez dwadzieścia lat znajdował się przy ulicy Gliwickiej 7.

RYBNIK
Czesław Gawlik – legenda rybnickiego jazzu, zmarł 15 marca 2017 r. po długiej chorobie. W tym roku skończyłby 87 lat. Był pianistą, pionierem i niestrudzonym propagatorem jazzu w Polsce, od wielu lat związanym z Rybnikiem. Stanowił wzór dla początkujących muzyków, a jego programy jazzowe i estradowe były znane w całym kraju.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

Tadeusz Jedynak, w czasie pamiętnych strajków w 1980 roku był wiceprzewodniczącym komitetu strajkowego w kopalni Manifest Lipcowy (dziś to kopalnia Zofiówka). Uważany za jednego z sygnatariuszy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, w którym górnicy wywalczyli wolne soboty i niedziele czy zniesienie czterobrygadowego systemu pracy. Urodził się koło Płocka w Niesadnej w 1949 r., ale całe swoje życie związał ze Śląskiem. Zmarł 31 maja 2017 roku. Pochowany w Żorach.

RACIBÓRZ
Marian Zawisła – artysta plastyk zmarł 4 lipca 2017 roku. Odszedł, ale jego twórczość w Raciborzu jeszcze długo będziemy wspominać. Zajmował się głównie malarstwem i grafiką użytkową. Od 1970 związany był z Muzeum w Raciborzu, gdzie był między innymi kierownikiem Pracowni Plastycznej. Uczestniczył zarówno w wystawach zbiorowych, jak i indywidualnych. To właśnie on jest autorem większości mozaik, które zdobią kamienice przy ulicy Długiej, w tym między innymi zegara słonecznego, zrobionego z tysięcy ceramicznych „szkiełek”.

BRENNA
Wera Sztabowa, nestorka śląskiego środowiska dziennikarskiego, zmarła 28 lutego 2017 roku w wieku 94 lat. Pracowała w katowickim oddziale Polskiej Agencji Prasowej, a potem – przez całe dziesięciolecia – w pierwszym po wojnie na Śląsku ilustrowanym tygodniku „Panorama”. Była autorką poradnikowych książek – między innymi bardzo popularnej „Kuchni Śląskiej”.

WODZISŁAW ŚLĄSKI
3 stycznia 2017 roku w wieku 66 lat zmarł Stanisław Woźnica, wieloletni dziennikarz śląskich i ogólnopolskich mediów, między innymi „Sztandaru Młodych”, „Nowin Rybnickich” i „Nowin Wodzisławskich” czy „Gazety Wodzisławskiej”.

Odeszli od nas w ostatnim roku. To byli nasi przyjaciele... ...

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

J
Jasio uczeń wzorowy

......Odeszły postaci z woj śląskiego .......
Gdzie ...red...uczyusja polskiej mowy - za Bugiem ili w Sosnowcu?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3