Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawsze Cię namierzą. Takie czasy! Zostawiasz ślady w komputerze, komórce, a nawet kluczykach

Aldona Minorczyk-Cichy
Warto pamiętać, że każdą wiadomość skasowaną z Twojej komórki i komputera, nawet taką, o której już dawno zapomniałeś, potrafią odnaleźć specjaliści od informatyki śledczej
Warto pamiętać, że każdą wiadomość skasowaną z Twojej komórki i komputera, nawet taką, o której już dawno zapomniałeś, potrafią odnaleźć specjaliści od informatyki śledczej Przemek Świderski
W niemal połowie spraw rozwodowych dowodami zdrady są SMS-y, wiadomości z portali społecznościowych, nagrania, e-maile. Nie jesteś anonimowy.

Tylko w katowickiej firmie Mediarecovery, zajmującej się informatyką śledczą, rocznie przeprowadzanych jest ponad 600 takich analiz. Tzw. dowody cyfrowe - jeszcze nie tak dawno lekceważone, rzadkie - dzisiaj występują w większości procesów karnych o oszustwa, kradzieże, zabójstwa, jak i cywilnych, w tym rozwodowych. To informacje z naszych telefonów, GPS-u i komputerów.

Odzyskają dowody, nawet te celowo usunięte

Jak sprawdzić wierność małżonka, wiarygodność wspólnika, czy lojalność pracownika? Pomaga w tym informatyka śledcza. Specjaliści z naszych komórek, smartfonów, laptopów i tabletów, a także nawigacji GPS mogą wyciągnąć informacje, które będą niepodważalnym dowodem w sprawie sądowej. Liczba spraw w procesach karnych i cywilnych, w których kluczową rolę odgrywają właśnie takie cyfrowe dowody, z każdym rokiem wzrasta.

- Aby materiał cyfrowy został użyty jako dowód w procesie sądowym, musi spełniać określone kryteria. Przewagą informatyki śledczej w gromadzeniu materiałów elektronicznych, wykorzystywanych w sprawach przed sądami, jest fakt, że każda próba modyfikacji i ingerencji pozostawia nieodwracalne ślady - wyjaśnia Damian Kowalczyk, specjalista w Mediarecovery.

Wyodrębnienie informacji cyfrowych to długi i niezwykle skomplikowany proces, tym bardziej kiedy… zostały celowo usunięte. Wiele spraw trafiających w ręce informatyków śledczych dotyczy odzyskania skasowanych e-maili, dokumentów i danych. Jednak specjaliści coraz częściej poza poszukiwaniem dowodów, że np. dany pracownik działał na szkodę firmy poprzez kradzież danych i sprzedaż ich konkurencji, opracowują i wdrażają mechanizmy zabezpieczające zagrożone przedsiębiorstwa.

Kluczyk do twojego auta doniesie na ciebie policji

Niemal co czwarte badanie wykonywane przez informatyków w poszukiwaniu cyfrowych dowodów dotyczy przestępstw przeciwko mieniu. Nieco rzadziej: piractwa komputerowego, przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Przykłady z codziennej pracy informatyków? Oto one. Kobieta zgłosiła kradzież samochodu. Ubezpieczyciel zażądał dokumentów samochodu i drugiego kompletu kluczyków. "Poszkodowana" nie wiedziała, że w nowych samochodach w kluczyku zapisywane są informacje m.in. o ostatnim użyciu. Jak się okazało, ktoś z domowników jeździł "skradzionym" autem już po dniu zgłoszenia jego zaginięcia. Odszkodowania nie dostała. Narobiła sobie za to masę kłopotów.
Będą dowody na pedofila i na niewiernego męża

Nieudolnej próby podrobienia dokumentów podjął się pracownik bhp. Wyprodukował zaświadczenia o uprawnieniach do pracy na wysokości dla operatora dźwigu. Informatycy znaleźli w jego komputerze dowody na produkcję zaświadczeń.

Inny mężczyzna wykorzystywał komunikator i powiązane z nim serwisy lokalizacyjne, by znajdować nieletnie ofiary mieszkające w okolicy. Namawiał je do wysyłania pornograficznych zdjęć i tzw. cyberseksu. Został namierzony, a efektem analizy śledczej było odtworzenie treści prowadzonych rozmów i przesyłanych wiadomości e-mail.

Zdjęcia z komórki i laptopa, wykazy rozmów z komórki, SMS-y pogrążą przed sądem także niejednego niewiernego męża i niejedną niewierną żonę. Ponad 80 proc. adwokatów i radców prawnych spotkało się z dowodami cyfrowymi. Z drugiej strony, aż 70 proc. z nich deklaruje, iż nie posiada wystarczającego poziomu wiedzy na temat elektronicznego materiału dowodnego. - Potrzebne jest ciągłe podnoszenie wiedzy prawników w zakresie możliwości, jakie oferuje informatyka śledcza w ich pracy - wyjaśnia Damian Kowalczyk.

Fakty

Informatyk detektyw?

Informatyka śledcza ma przyszłość. Dzisiaj już nikt w to nie wątpi. A jeszcze niedawno takich specjalistów oglądaliśmy tylko w filmach.

Analizy informatyki śledczej różnią się od innych analiz informatycznych.

Przede wszystkim działania opierają się na zasadzie "widzę wszystko, nie zmieniam nic", co ma decydujące znaczenie dla wartości dowodowej zebranych informacji. Zabezpieczenie danych elektronicznych bez wiedzy oraz specjalistycznego sprzętu i oprogramowania może prowadzić do podważenia wiarygodności każdej informacji - nawet prawdziwej.

Dowody elektroniczne coraz bardziej popularne.

W porównaniu z poprzednimi latami specjaliści zajmujący się informatyką śledczą zauważają zmianę w postępowaniu przedsiębiorców z elektronicznym materiałem dowodowym. O ile wcześniej był on wykorzystywany jedynie w rozmowach z podwładnym i często skutkował zwolnieniem z pracy, to teraz niejednokrotnie jest częścią pozwu. Pracodawcy coraz częściej decydują się na oddanie sprawy do sądu, a pracownicy ponoszą bardziej dotkliwe konsekwencje niż zwolnienie z pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!