Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawsze opłaca się wspierać naszych przedsiębiorców - mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A.

Janina Kruk
FOT. mat. prasowe
- Zawsze opłaca się wspierać naszych przedsiębiorców - mówi w rozmowie z DZ Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A. I dodaje: - Mamy sporo rozwiązań dla przedsiębiorców z różnych regionów Polski. Rozmawia Janina Kruk.

Jakie są potrzeby i oczekiwania polskich przedsiębiorców wobec państwa i instytucji państwowych na podstawie wyników z raportu Regionalnej Izby Gospodarczej?

Przedsiębiorcom zależy przede wszystkim na uproszczeniu, ujednoliceniu procedur podatkowych. W ostatnich latach wiele się zmieniło, jeśli chodzi o funkcjonowanie spółek czy też podatków, ale wiele jest do zrobienia i to podkreślają przedsiębiorcy. Chcą, by procesy związane z podatkami były stabilne, żeby prawo nie zmieniało się często. Ważnym i istotnym wynikiem płynącym z raportu jest wzrost płac oraz brak kadr. Ten brak pracowników dotyka zwłaszcza małe firmy, a wzrost płacy minimalnej dla małych firm będzie sporym wyzwaniem. W tym zakresie trzeba myśleć o tym, jak można im pomóc.

Jednak z ostatniego raportu Banku Pekao S.A. wynika, że przedsiębiorcy uznali rok 2018 za wyjątkowo udany, wykazali się sporym optymizmem. Jakie czynniki mogły o tym zdecydować?

W ostatnim czasie weszło w życie kilka rozwiązań, które pozytywnie odebrali przedsiębiorcy. Chodzi na przykład o Konstytucję biznesu, czyli pakiet zmian dla przedsiębiorców, które ułatwiły prowadzenie firmy. Została też powołana instytucja rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Warte podkreślenia jest to, iż wprowadzono działalność nierejestrowaną. Jeżeli przychody z działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, to osoby działające gospodarczo nie są traktowane jako przedsiębiorcy. Nowa ulga w składkach ZUS dla nowych firm to też był początek zmian. I stopniowa likwidacja REGON-u, która ma uzasadnienie. Pamiętajmy, że nastąpiły bardzo dobre zmiany dotyczące podatków. W 2017 r. zmniejszono CIT z 19 do 15 proc, a w 2019 wynosi on już 9 proc. dla mniejszych firm. Podatnicy w rezultacie zastosowania obniżonej stawki zapłacili o 389 mln niższy podatek w 2017 roku. Dodajmy jeszcze, że od 1 marca 2020 wchodzi w życie prosta spółka akcyjna. To dobre rozwiązanie dla startupów, które często pod dane projekty powołują odrębne spółki. Teraz łatwiej im będzie np. pozyskać inwestora.

Bank Pekao S.A. ma do tego sporo rozwiązań dla przedsiębiorców z różnych regionów Polski. Na które warto zwrócić uwagę?

Zależy nam na tym, by mikroprzedsiębiorca stał się małym, mały - średnim, a średni - dużym. Jesteśmy od tego by pomagać firmom na każdym etapie rozwoju, szukać rozwiązań kredytowych czy wspierać naszych klientów technologicznie. Skoro koszty pracy idą w górę, podobnie koszty energii, to trzeba szukać rozwiązań, by ta sytuacja nie odbijała się na polskich firmach.

Zależy nam na tym, by mikroprzedsiębiorca stał się małym, mały - średnim, a średni - dużym. Skoro koszty pracy idą w górę, podobnie koszty energii, to trzeba szukać rozwiązań, by ta sytuacja nie odbijała się na polskich firmach.

W woj. śląskim mamy program Silesia, który się znakomicie sprzedaje. 50 proc. kapitału jest oferowane przedsiębiorcom praktycznie za darmo, a 50 proc. po cenach rynkowych. Są to środki z funduszy unijnych, z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). Niedawno uruchomiliśmy program z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dla województwa kujawsko-pomorskiego dotyczący efektywności energetycznej. Tam 80 proc. kapitału oferujemy po bardzo niskiej cenie. Uruchomiliśmy też kredyty związane z fotowoltaiką. Firmy mogą w łatwy sposób inwestować w fotowoltaikę, a my oferujemy kredyty zarówno na małe instalacje, jak i na większe. 80 proc. jest zabezpieczone Gwarancją Biznesmax i mamy jeszcze trzyletnią dopłatę do odsetek. Staramy się znaleźć taką ofertę kredytową, by nas klienci z niej skorzystali.

Dlaczego polskie firmy tak rzadko inwestują za granicą, choć przecież wtedy osiągają lepsze wyniki finansowe?

Rzeczywiście, małe i średnie firmy, które wychodzą za granicę osiągają znacznie lepsze wyniki, są bardziej konkurencyjne. Jednak u nas jest bardzo silny rynek wewnętrzny i do tej pory popyt wewnętrzny zaspokajał potrzeby małych i średnich firm. Myślę, że będzie lepiej. Jeśli chodzi o eksport w relacji do PKB, to wzrósł on z 23 proc. w 1995 roku do 55 proc. w 2018. Jest obecnie wyższy niż w Niemczech, gdzie wynosi 47 proc. Jesteśmy zauważalni w świecie. Trzeba więc tak finansować polskie przedsiębiorstwa, by mogły inwestować i rozwijać się.

Rozmawiała: Janina Kruk

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera