Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj, czy chorujesz na boreliozę. Jakie są objawy boreliozy? W Jaworznie badania przesiewowe

Tomasz Szymczyk
Tak wyglądają szczypce do usuwania kleszczy. Tylko posługując się fachowymi narzędziami mamy pewność, że część kleszcza nie została w skórze
Tak wyglądają szczypce do usuwania kleszczy. Tylko posługując się fachowymi narzędziami mamy pewność, że część kleszcza nie została w skórze Dziennik Zachodni
Jesienią w mieście ruszą badania przesiewowe mieszkańców pod kątem boreliozy. Od 2011 roku przebadano prawie 3 tys. osób. To jedyna taka akcja w województwie.

Wizyta w lesie czy na łące ma czasem, niestety, również i przykre konsekwencje. To kleszcze - niewielkie, ale bardzo dokuczliwe pajęczaki, które przenoszą wiele groźnych chorób. Poradnie chorób zakaźnych, do których zgłaszają się osoby z objawami boreliozy, pękają w szwach. Problemu tego już nie będą mieć mieszkańcy Jaworzna, gdzie jesienią ruszy profilaktyczny program wykrywania boreliozy.

- Taki program w naszym mieście odbywa się już po raz kolejny. Założenia są takie, że uda się przebadać około tysiąca osób. Bezpłatne badania dla mieszkańców miasta były zainicjowane w 2011 r., w związku z obserwowanym wzrostem zachorowań w populacji mieszkańców miasta - mówi Katarzyna Florek z biura prasowego jaworznickiego Urzędu Miasta.
W ostatnim dziesięcioleciu województwo śląskie przodowało w statystykach zachorowalności na boreliozę. Zanotowano tu ponad 2,6 tysiąca przypadków. W samym tylko Jaworznie w ostatnim dziesięcioleciu liczba ta wzrosła z ledwie ośmiu przypadków w 2005 roku do aż 130 w roku ubiegłym.

Miasto co roku organizuje najpierw kampanię informa-cyjno-edukacyjną, a potem badania. U około tysiąca jaworz-nian wykonywane są badania przesiewowe. Od 2011 roku przebadano już łącznie 2918 mieszkańców Jaworzna. W budżecie miasta na bieżący rok zapisano na realizację programu kwotę 82 700 złotych.

Kto może się przebadać?

- Program skierowany jest do wszystkich mieszkańców Jaworzna, bez względu na wiek, płeć lub stan zdrowia. Ze względu na doniesienia naukowe, które dowodzą, że najwyższe ryzyko ukłucia kleszcza przypada w grupie wiekowej #10-60 lat - do programu mogą przystąpić dzieci, jak i osoby dorosłe - wyjaśnia Elżbieta Galas z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie zostanie zainaugurowana tegoroczna edycja badań. Mieszkańcy dowiedzą się o niej m.in. z internetu. By wziąć w niej udział, trzeba będzie zapisać się na dogodny termin w którejś z placówek, które będą program badania realizowały. Na razie trwają przygotowania i rozmowy z poszczególnymi przychodniami.

Co ciekawe, Jaworzno w kwestii badań wykrywających boreliozę wydaje się być pionierem nie tylko w małopolskiej części aglomeracji, ale i w całym województwie. Podobnych akcji nie było do tej pory w żadnym z miast ani powiatów. Poza Jaworznem.

- To bardzo dobrze, że są prowadzone takie akcje. W naszych statystykach doskonale widać, gdzie i jak wykonywane są takie badania. Tam, gdzie są dostępne, tam wykrywalność boreliozy jest znacznie wyższa. Pacjent, który ma postawioną diagnozę, może być właściwie leczony przez specjalistów - podkreśla Renata Cieślik-Tarko-ta, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Na świecie nie ma jeszcze dostępnej szczepionki przeciwko boreliozie, dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Pamiętać trzeba o zakrywaniu ciała, używaniu w lesie jasnej odzieży, aby zobaczyć na niej kleszcza; wykorzystać można także odstraszające te pajęczaki środki chemiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!