Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj swoje piersi, czyli bezpłatna mammografia [PORADNIK DZ]

Maria Zawała
PRZED LUSTREM 1. Unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się: czy nie widzisz zmian w kształcie piersi...
PRZED LUSTREM 1. Unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się: czy nie widzisz zmian w kształcie piersi... Piotr Krzyżanowski
Skończyłaś 50 lat? Nie masz dodatkowych czynników ryzyka? Powinnaś wykonywać mammografię co dwa lata. Dziś u nas lista przychodni, w których wykonasz to badanie za darmo w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Pisze Maria Zawała

Co roku na świecie rozpoznaje się ok. 1,4 mln nowych przypadków raka piersi. 450 tys. kobiet umiera. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, szczególnie u kobiet po menopauzie. Między 35. a 65. rokiem wzrasta sześciokrotnie. - Najbardziej narażone są kobiety z uwarunkowaniami rodzinnymi, czyli mające krewnych pierwszego stopnia, u których rozpoznano raka piersi, zwłaszcza jeśli był to rak obustronny, przebyty przed menopauzą. Jeszcze większe jest ryzyko u kobiet z dziedzicznym rodzajem mutacji genów BRCA1 i BRCA2. Czynniki dziedziczne odpowiedzialne są jednak tylko za kilka procent raków piersi - wyjaśnia dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Czynniki ryzyka

Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi należą długi czas trwania naturalnej aktywności hormonalnej, czyli wczesny wiek wystąpienia pierwszej miesiączki i późny wiek ostatniej. Menopauza przed 45. rokiem życia dwukrotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi w stosunku do kobiet, u których menopauza wystąpiła po 55. roku życia.

Bezdzietność lub późny wiek pierwszego porodu, łagodne choroby piersi, długotrwała hormonalna terapia zastępcza (HTZ), antykoncepcja doustna, nadmierne spożywanie alkoholu, nadmiar tłuszczów zwierzęcych w diecie i nadwaga także mogą zwiększać ryzyko zachorowania. Jednak u około 70 proc. kobiet chorych na raka piersi nie stwierdza się żadnego z wymienionych czynników ryzyka.

Wczesne wykrycie raka piersi i odpowiednie leczenie prowadzi w większości przypadków do trwałego wyleczenia. Kobiety w wieku powyżej 50 lat, bez dodatkowych czynników ryzyka lub objawów, powinny co 2 lata wykonywać mammografię. Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych umożliwia wykonanie bezpłatnych badań mammograficznych wszystkim kobietom w wieku 50-69 lat. Ważne jest też samobadanie piersi. Powinno być wykonane między 7. a 10. dniem cyklu u kobiet miesiączkujących lub raz w miesiącu u pań po menopauzie. Pamiętaj, badasz się nie po to, by wykryć raka, ale by upewnić się, że go nie masz.

Mammografia nie boli

To całkowicie bezpieczne i bezbolesne badanie. Jest najlepszym sposobem wczesnego wykrycia wszelkich zmian w piersiach. Powinno się je wykonywać przynajmniej co dwa lata.

Porada profilaktyczna obejmuje:
*przeprowadzenie wywiadu,
*wykonanie 2x2 zdjęć mammograficznych wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki,
*decyzję dotyczącą dalszego postępowania w zależności od wyniku badania.
Kobiety z nieprawidłowym wynikiem badania kierowane są w ramach programu do świadczeniodawcy realizującego etap pogłębionej diagnostyki.
Etap pogłębionej diagnostyki obejmuje::
*poradę lekarską obejmującą badanie fizykalne oraz skierowanie na badania uzupełniające: mammografię i/lub USG, biopsję cienkoigłową/ gruboigłową oraz dalszą diagnostykę i leczenie w ramach kontraktu z NFZ.

Można zapobiegać

Można i należy próbować zapobiegać rakowi sutka. Należy rzucić palenie, ograniczyć spożycie alkoholu do 10 g dziennie, zrzucić zbędne kilogramy. Trzeba zastanowić się razem ze swoim lekarzem nad zaletami i wadami stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Należy też unikać narażenia na pestycydy. Korzystne działanie ochronne mają w tym wypadku popularne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, tj. kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen. Pozytywny wpływ ma też zwiększona regularna aktywność ruchowa, zdrowa dieta z dużą ilością owoców, warzyw i błonnika, a uboga w tłuszcze. Chronić wydaje się też oliwa z oliwek. Procesy zapalne i infekcje sprzyjające powstaniu nowotworu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!