Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Skorek - in memoriam. Strona wspomnień o twórcy Migreski w Tychach

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Zbigniew Skorek (11.11.1949-1.06.2021)
Zbigniew Skorek (11.11.1949-1.06.2021) Archiwum domowe
Zbigniew Skorek - in memoriam. Jest strona wspomnień o twórcy Amatorskiego Teatru Ruchu i Pantominy "Migreska" w Tychach, z którego wyszedł m.in. słynny mim Ireneusz Krosny. Przez 10 lat był związany ze Studiem Aktorskim Doroty Pomykały w Katowicach. Pod jego okiem pierwsze kroki na scenie stawiała np. Kamilla Baar.

Zbigniew Skorek był instruktorem teatralnym, dyrektorem Teatru Małego w Tychach, nauczycielem w I LO im. Kruczkowskiego 1 w Tychach, szkołach podstawowych nr 7 i 40 w Tychach.

Zbigniew Skorek przywiózł coś niezwykłego: pantomimę

„Nade wszystko był jednak artystą - wychowawcą, człowiekiem, który inspirował do samodzielnego, twórczego myślenia. Był w nielicznej grupie, która w latach 70. w Tychach, mieście górników i robotników, zajmowała się sztuką teatralną”, pisze Jego syn, Marcin Skorek. „Przywiózł ze sobą coś niezwykłego - pantomimę. Pozbawione słów przedstawienia teatralne zachęcały widzów do poszukiwania „niewypowiedzianego”. Zbigniew Skorek uczył szukania tego, co ważne w przestrzeni nad materialnym wymiarem życia.

Pogrzeb Zbigniewa Skorka.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pogrzeb Zbigniewa Skorka, twórcy Teatru Migreska. Jego wycho...

Kamilla Baar, Ireneusz Krosny, Nikodem Kasprowicz i inni wychowankowie Zbigniewa Skorka

Duchowość i wrażliwość na bliźniego obecna na próbach teatralnych była początkiem drogi kapłańskiej: Dariusza Neterowicza, Andrzeja Chorzępy, Tadeusza Pukocza, naukowej przygody filmoznawcy prof. Andrzeja Pitrusa. Pierwsze kroki w Migresce stawiali aktorzy: Kamilla Baar, Nikodem Kasprowicz, Mateusz Kowalski, Kamil Przystał, Magdalena Gera. I tegoroczni abiturienci Patrycja Szindler i Mikołaj Bartosiewicz”.

Jego uczniowie - Dagmara Łanucha i syn Marcin - założyli własne grupy teatralne, kontynuując misję uczenia wagi relacji międzyludzkich. - Uczucia i emocje interesowały ojca jako reżysera najbardziej - mówi Marcin Skorek.

Stworzył m.in. takie spektakle, jak „Dom z widokiem na morze”, „Niezwykła podróż znajomych” czy „Urodziny Barbary S..” Za „Klinikę lalek” w 1984 r. Amatorski Teatr Ruchu i Pantomimy Migreska został uhonorowany Złotą Maską - najważniejszym laurem teatralnym przyznawanym przez dziennikarzy teatrom zawodowym, podkreśla Marcin Skorek.

Przedstawienie „Stół” zdobyło niedługo później główną nagrodę Festiwalu Teatralnego w Cejle na Słowenii.

Jedyny na Śląsku teatr pantomimy zwrócił uwagę Jana Dormana, dyrektora Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Przedstawienie „Niebieski ptak” jest efektem współpracy „Migreski” z zespołem Dormana.

Z „Migreski” wywodzi się wspomniany mim Ireneusz Krosny, którego międzynarodowa sława bardzo Zbigniewa Skorka cieszyła, jak mówi jego syn.

Nie przeocz

Przez 10 lat uczył ruchu scenicznego w Studiu Aktorskim Doroty Pomykały w Katowicah

Pedagogiczny talent i niezwykłe umiejętności przekazywania młodzieży niełatwej sztuki pantomimy zainteresowały Dorotę Pomykałę, która zaprosiła go do grona nauczycieli w swoim Studiu Aktorskim w Katowicach. Przez 10 lat Zbigniew Skorek był tam nauczycielem ruchu scenicznego. „ Spod jego ręki wyszli aktorzy: Krzysztof Korzeniowski - aktor Teatru Zagłębia i Michał Piela (znany z serialu „Ojciec Mateusz”). Od 1998 Zbigniew Skorek uczył w Policealnym Studium Wokalno-Baletowym przy Operetce Gliwickiej (Teatr Muzyczny). Jego uczniowie to aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego Mariusz Drozdowski i Mateusz Kowalski oraz aktorka teatru Zagłębia Beata Deutschman”, wylicza Marcin Skorek, dodając:
„Z nazwiskiem Skorek łączy się również działalność jedynego tyskiego arthousu - kina Andromeda. To w obszernym holu pierwsze kroki na drodze performera stawiał Jakub Kabus.

Zmysł organizatora i liczne kontakty ze środowiskiem artystycznym Zbigniew Skorek realizował współdziałając w Tyskim Stowarzyszeniu Promocji Kultury Młodych. Jego założycielkami były Joanna Zabłocka-Skorek (obecnie prezeska Fundacji Rozwoju Kompetencji Medialnych i Społecznych „KinoSzkoła”) i Patrycja Dzięcioł dziennikarka TVN.”

Na portalu Facebook powstała grupa publiczna „Zbigniew Skorek - in memoriam”. „By dać przestrzeń na wspomnienia”, mówi Marcin Skorek.

Marcin Skorek zamierza też poprowadzić reaktywowaną Migreskę. Można się zgłaszać.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera