Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbytnia ufność drogo kosztuje [EKSPERT PODPOWIADA]

Iwona Zapart
Nie podpisuj umowy jeśli jej nie czytałeś albo nie rozumiesz jej zapisów. Nie pożyczaj niczego pod zastaw domu lub samochodu!

Na rynku pożyczkowym działa dużo firm nieuczciwych. Żerują na ludzkich tragediach, nieporadności, naiwności i kłopotach finansowych. Mechanizm jest prosty: "Pożyczka bez zbędnych formalności", "Pożyczka na dowód", "Bez BIK i oceny zdolności kredytowej" - reklamy tej treści są wszędzie. Niestety, konsumenci nie czytają umów i zbytnio ufają zapewnieniom obcych ludzi. Taka pożyczka bywa pułapką na lata, a wpłacone już pieniądze bez sądowej batalii są nie do odzyskania. #Oto sztuczki, jakie stosują nieuczciwi pożyczkodawcy.

  1. Podczas rozmowy w firmie pożyczkowej konsument dowiaduje się tylko tego, co chce usłyszeć - że dostanie pożyczkę bez wymagań, a jedynym wymaganiem jest opłata. Siedziby tych firm specjalnie są blisko miejsc, gdzie takiej wpłaty dokonuje się od ręki, np. w oddziale banku lub na poczcie. Procedurze podpisywania umowy towarzyszy sztucznie tworzony pośpiech po to, by nie dać czasu konsumentowi na zastanowienie i przeczytanie warunków umowy.
  2. Konsument często jest ponaglany i wmawia mu się, że np. kończy się promocja. Otrzymuje komunikat, że im szybciej podpisze umowę, tym szybciej wyślą ją do centrali i rozpocznie się procedura wypłaty.
  3. W umowie znajduje się wiele niekorzystnych i niezgodnych z prawem zapisów, np. dotyczących ustanowienia zabezpieczenia jeszcze przed wypłatą pożyczki, choć zabezpieczenia te nie są proste do ustanowienia, biorąc pod uwagę grupę docelową konsumentów - przez osoby z niedużymi dochodami, bez zdolności kredytowej, bez stałego zatrudnienia.
  4. Gdy do umowy są wpisane zabezpieczenia typu: weksel in blanco, hipoteka na nieruchomości, zastaw i zastaw rejestrowy, cesja praw z umowy ubezpieczenia z funduszami inwestycyjnymi, blokada środków na rachunku, cesja wierzytelności - nie podpisuj umowy!
  5. Nawet jeśli konsument spróbuje ustanowić zabezpieczenia, musi sprawdzić, jak to jest zapisane w umowie. Najczęściej jest w niej sprzeczny z prawem punkt, że klient tylko proponuje zabezpieczenie, a decyzję - czy jest ono wystarczające - podejmuje arbitralnie firma. Wtedy zawsze mogą nam powiedzieć, że w ich ocenie, zabezpieczenie jest niewystarczające.
  6. Nawet w trudnej sytuacji życiowej, zachowaj zdrowy rozsądek. Jeśli nie rozumiesz umowy, zabierz ją do prawnika i skonsultuj! Nie podpisuj niczego w ciemno. Pomyśl, jaką cenę ma twój podpis. Gdy znajdzie się na niekorzystnej dla ciebie umowie, możesz stracić wszystko - łącznie z mieszkaniem lub domem.

(JJ)


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera