Zdaniem Tuwima: Honor dziejów plugawili nikczemnym marszem...

  Zdaniem Tuwima: Honor dziejów plugawili nikczemnym marszem na Zaolzie. Prawda?

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zdaniem Tuwima: Honor dziejów plugawili nikczemnym marszem na Zaolzie. Prawda?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©zaolzie.org

  Takich słów o zajęciu Zaolzia jak w tytule, użył Julian Tuwim w poemacie "Kwiaty polskie". Czy były sprawiedliwe? Jesienią 75 lat temu nastroje Polaków są całkiem inne. Panuje entuzjazm, radość, wiara w siłę polskiej armii. Chwile pychy zostają szybko ukarane.
  Winston Churchill tak ocenił ten krok polskiego rządu w swoich pamiętnikach: "Polska otrzymała Cieszyn za swoją hańbiącą postawę w likwidacji państwa Czechosłowackiego. Ale wkrótce przyszło zapłacić jej własnym granicami".

  Od 29 do 30 września 1938 roku trwa konferencja w Monachium. Chodzi o podział Czechosłowacji. Jej samej nie zaproszono, ale Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Francja podpisują układ, który pozwala Niemcom na zabór Sudetów.

  I wtedy rząd polski kieruje do Pragi ultimatum, żądając oddania Śląska Zaolziańskiego w ciągu dwunastu godzin. Polska pcha się do fatalnego towarzystwa Hitlera, który właśnie zaczyna pożerać słabszych. W każdym razie tak to przyjmuje świat.

  Rząd czechosłowacki traci nadzieje na wsparcie Europy. Załamany układem monachijskim zgadza się na zajęcie Zaolzia.

  Hurrapatriotyzm ogarnia cały kraj. Poddał mu się nawet Melchior Wańkowicz. W wielokrotnie wydawanej w 1939 roku książce "Sztafeta", reporter pisze o wielkiej szansie gospodarczej, jaka otwiera się przed Polską po przejęciu hut i kopalń sąsiada.

  Walki na granicy Zaolzia trwają już od 21 września 1938 roku, między wzburzoną ludnością polską a policją i wojskiem czechosłowackim. 26 września w Hermanowicach powstaje obóz dla uchodźców Polaków z Czech. W końcu 2 października Zaolzie zostaje przyłączone do Polski. A ściślej do województwa śląskiego, w powiatach cieszyńskim i nowym frysztackim.

  I co zyskaliśmy? Nic. Historycy uważają dzisiaj, że aneksja była fatalnym błędem. Ale też rozumieją powody tego kroku. Konflikt o granice polsko-czeskie rozognił się po I wojnie światowej. Wtedy mocarstwa, zdaniem Polski, niesprawiedliwie oddały Czechosłowacji kawał spornej ziemi, rezygnując z plebiscytu. I Polska po latach. korzystając z politycznej słabości Czechów, chce wyrównać rachunki.

  Oskarżono nas o konszachty z Hitlerem, co było nieprawdą. Zachód stracił jednak dla nas serce. Niemcom jest to bardzo na rękę, kiedy za rok atakują Polskę. Nie nachapaliśmy się czeskiego węgla. Skłócone, obolałe, pogrążone w chaosie Zaolzie było dla nas ciężarem. A Tuwim napisał jeszcze takie zdanie: "Kiedy przeskoczysz, to i wtedy nie mów hop. Zobacz najpierw, w co wskoczyłeś."

  HISTORIA ŚLĄSKA W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]  *PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
  *GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
  *Horror w Chorzowie: Dzwonię zgrobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
  *Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (345)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska byla najbardziej znienawidzonym panstwem miedzywojennej Europy.NARATY ŁYSE

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  ŁYSE GŁOMBY ZAWSZE MOCNE W SZABLI I PYSKU.DO DZIŚ SAMI SIEBIE NISZCZOM A ZWALAJOM NA INNYCH POTYNGA POLACKI KLYNSKI =HISTERIA POLSKI.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomylenie z pokreceniem, cz. I

  Chrisraf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Kolejny artykul Pani Kuznik, ktory razaco wskazuje na bardzo skromny warsztat autorki. Kilka postow wczesniej porownalem wartosc powyzszego artykulu z innym "historycznym" dokumentem: "Kolejna...rozwiń całość

  Kolejny artykul Pani Kuznik, ktory razaco wskazuje na bardzo skromny warsztat autorki. Kilka postow wczesniej porownalem wartosc powyzszego artykulu z innym "historycznym" dokumentem: "Kolejna praca majaca tyle samo wartosci, jak rozklad zajec Kolka Gospodyn Wiejskich w Koziej Wolce na III. kwartal roku 1998."
  Otrzymalem za to upomnienie. Ciekawe, z Pani Kuznik nie reagowala wczesniej na meldowane powazne naruszenia regulaminu i obelgi, nawet mail do redakcji w tej sprawie nie doczekal sie echa.

  Tyle na temat szacunku Pani Kuznik do swoich czytelnikow. Jesli Pani sobie tego zyczy moge opublikowac przytoczone sprawy.

  Jak juz napisalem, artykul w atmosferze bicia sie w piersi roi sie od niescislosci i bledow historycznych.

  Sprobuje wytlumaczyc to Pani. Po "Traktacie Wersalskim", slusznie zauwazanym przez wielu jako zrodlo przyszlej wojny, powstaly panstwa, ktorej so tej pory albo przez wiele lat nie istnialy, lub tez nigdy nie egzystowaly. Takim sztucznym tworem byla Czechoslowacja. Nazwa tego panstwa mylnie wskazuje, ze bylo ono panstwem Czechow i Slowakow. Druga najwieksza grupe grupe narodowosciowa stanowli bowiem Niemcy. Nalezy tutaj wiedziec, ze Bohemia byla prawie 1000 lat czescia Swietego Cesarstwa Rzymskiego (Narodu Niemieckiego), a Praha jedna ze stolic. Jezykoznawcy smieja sie czasem, ze czeski to najbardziej germanski ze wszystkich slowianskich jezykow. Dopiero starania czeskich edukatorow sprawily zastapienie "ss" przez czeskie "s" z haczykiem, czy zmiane skladni liczb, zamiast "jedna a dvacet" (niemiecka) na "dvacet jedna". Nowo powstale panstwo bardzo brutalnie rosprawialo sie ze wszystkimi narodowosciami, ktore nie byly "czeskie". Dotyczylo to takze Slowakow, Wegrow, Ukraincow. W Wersalu nowe panstwo zobowiazalo sie stac wschodnia Szwajcaria. Z tego zobowiazania sie nigdy nie wywiazaly. Gdy tuz po zakonczeniu dzialan wojennych alianci oglosili prawo do samostanowienia narodow, nikt nie myslal, ze nie bedzie ono obowiazywac Niemcow. Pierwsza konstytucja weimarska ("Restdeutschland") i pierwsza wiedenska("Deutschösterreich") zawieraly zadanie polaczenia obydwu niemieckojezycznych panstw. Do "Deutschösterreich" nalezaly nie tylko "Altösterreich" lecz tez zamieszkaly prawie wylacznie przez Niemcow "Sudetenland". Alianci zabronili pod grosba nowej blokady glodowej (1. ok. 1 miliona ofiar) zjednoczenia Niemiec i Austrii. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czechosłowacja tak "brutalnie rosprawiała się" (!) z mniejszościami narodowymi

  GLIWICZANIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  że np. Niemcy sudeccy mieli w tym państwie silną reprezentację w parlamencie, szkoły z językiem niemieckim, własne instytucje kulturalne i oświatowe, własną prasę... To właśnie były przejawy...rozwiń całość

  że np. Niemcy sudeccy mieli w tym państwie silną reprezentację w parlamencie, szkoły z językiem niemieckim, własne instytucje kulturalne i oświatowe, własną prasę... To właśnie były przejawy brutalnego "roSprawiania" (hehe) się z nimi.
  Ale pisz dalej te bzdury. Sam widzisz, gdzie je umieszczasz - w internecie.
  No bo jaka niem. gazeta opublikuje dziś artykuł z tezą, że układ monachijski był wyrazem "prawa do samostanowienia ludów"? Dobrze znasz odpowiedź na to pytanie, Chrisraf.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomylenie z pokreceniem, cz. II

  Chrisraf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  W 1918 w Czechoslowacji wojsko otworzylo ogien do niemieckich mieszkancow domagajacych sie przylaczenia do Niemiec/Austrii. Bylo to jednoznacznym zlamaniem pkt. 13 Willsona. 4 marca 1919 wojsko...rozwiń całość

  W 1918 w Czechoslowacji wojsko otworzylo ogien do niemieckich mieszkancow domagajacych sie przylaczenia do Niemiec/Austrii. Bylo to jednoznacznym zlamaniem pkt. 13 Willsona. 4 marca 1919 wojsko otworzylo ponownie ogien do demostrujacych Niemcow zabijajac dalsze 54 osoby oraz raniac prawie 200. Z przebiegiem lat Niemcy stali sie podobnie jak Slowacy, Wegrzy i Ukraincy obywatelami 2. i 3. kategorii. Nastapily wywlaszczenia oraz fala zwolnien. Wielu zylo na skraju ubostwa.

  Nasilaly sie tendecje niepodleglosciowe w Slowacji.

  Zdefiniowanym celem polityki Hitlera tego czasu byla korektura postanowien wersalskich. W tym kontekscie nalezy wiedziec, ze Kongres USA odrzucil ratyfikacje ustalen wersalskich ze wzgledu na zachowanie Polski i Czechoslowacji oraz Francji!

  W Monachium zgodzono sie na prawo do samostanowienia ludow, mieszkancow "Sudetenland".

  Mamy tutaj do czynienia z sytuacja absurdalna. Jeden z najkrwawszych dyktatorow powoluje sie, jak wczesniej tez, na fundamenty demokratycznego wspolzycia narodow! (Patrz tez polaczenia Rzeszy i Austrii!)

  Pani okreslenie "zabor" jest niedorzeczne. Jak Pani nazwie w takim razie przylaczenie Katowic do Polski wbrew woli 85% mieszkancow?

  "Polska pcha się do fatalnego towarzystwa Hitlera, który właśnie zaczyna pożerać słabszych. W każdym razie tak to przyjmuje świat. "

  Poprosilbym o zrodlo. Cos fantazja Pania ponosi...
  "I co zyskaliśmy? Nic. Historycy uważają dzisiaj, że aneksja była fatalnym błędem. Ale też rozumieją powody tego kroku."
  Wiekszosc nie rozumie tego, tak samo, jak Pani nie zrozumiala o co chodzilo w Monachium. Polska swoim posunieciem kolejny raz zlamala majacy ja zabezpieczac Pakt-Bryand-Kellog oraz tzw. „protokol Litwinowa“, co najpozniej teraz prowadzilo do ich uniewaznienia.

  Polska sposcila spodnie. Jednoczesnie byla jedynym panstwem, ktore to nie zauwazylo.

  „Oskarżono nas o konszachty z Hitlerem, co było nieprawdą. Zachód stracił jednak dla nas serce. „

  Polska byla najbardziej znienawidzonym panstwem miedzywojennej Europy.

  Dzisiaj na tyle. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Najbardziej znienawidzonym" - przez Hitlera i Stalina - co zapomniałeś dopisać

  GLIWICZANIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Niemcy dzisiaj według ciebie, chyba też "nie rozumieją, o co chodziło w Monachium" - biorąc pod uwagę ocenę układu, wyrażaną przez współczesnych niemieckich historyków. Dlaczego zatem ich nie...rozwiń całość

  Niemcy dzisiaj według ciebie, chyba też "nie rozumieją, o co chodziło w Monachium" - biorąc pod uwagę ocenę układu, wyrażaną przez współczesnych niemieckich historyków. Dlaczego zatem ich nie "oświecasz", tylko produkujesz kolejne wpisy na polskim forum?zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  die Moralkeule

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  wspołczesni niemieccy historycy są tak poprawni politycznie poprawni ze nie protestowali jak pół wieku polscy "historycy" twierdzili, że w Auschwitz zamordowano 5 mln ludzi.
  Są więc tak...rozwiń całość

  wspołczesni niemieccy historycy są tak poprawni politycznie poprawni ze nie protestowali jak pół wieku polscy "historycy" twierdzili, że w Auschwitz zamordowano 5 mln ludzi.
  Są więc tak autorytatywni jak ci polscy kłamcy.
  To że nie wolno pomniejszać zbrodni naz, ale bezkarnie wolno powiększać to najlepszy jak zaklamana jest niem, historiografia i polityka zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jasenovac

  GLIWICZANIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  kiedy zaczęto "korygować" zawyżoną w Jugosławii za rządów Tito liczbę serbskich ofiar obozu w Jasenovac, to zarazem pojawiły się twierdzenia, że jakoby zginęło tam... nie więcej niż 30 tys.;...rozwiń całość

  kiedy zaczęto "korygować" zawyżoną w Jugosławii za rządów Tito liczbę serbskich ofiar obozu w Jasenovac, to zarazem pojawiły się twierdzenia, że jakoby zginęło tam... nie więcej niż 30 tys.;
  czyli: kwestionowanie zawyżonych liczb ofiar, miało na celu nie ustalenie stanu faktycznego, ale prowadziło do pomniejszania rzeczywistych rozmiarów zbrodni, tak aby choć trochę wybielić sprawców zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Oberszlezierom" dzięki za wpisy pod moim adresem ,nie czuję się obrażony. . Deutsche

  NOP "Nie będzie się dąb na świnię zżymał,że się o niego czochra" ( Goethe) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Wirtschaft na eksport dla bliższych i dalszych sąsiadów w Europie poznajemy na własnej skórze po tzw "Obaleniu"-nie tylko my. .A teraz mała próbka kultury słowa jaką demonstrują różne folksy...rozwiń całość

  Wirtschaft na eksport dla bliższych i dalszych sąsiadów w Europie poznajemy na własnej skórze po tzw "Obaleniu"-nie tylko my. .A teraz mała próbka kultury słowa jaką demonstrują różne folksy na tych forach- mimo wszystko nie składałbym jej na karb niemieckiego wychowania; to jednak nie orginalni Niemcy. .Człowiekowi zdolnemu do jakiejkolwiek refleksji zaświeci się w głowie czerwone światełko ,kiedy będzie chciał zawyrokować :"Polacy mają wszystkich sąsiadów za wrogów" .....a jak z Niemcami, Rosjanami, Anglikami, Węgrami ,Hiszpanami, Francuzami....;a choćby z mieszkańcami małych Czech? -ich stosunek do Niemców ,Węgrów ,Słowaków, Polaków tylko potwierdza tę ogólną regułę ,że państwa, nacje w czasach wzrostu kierują swoją ekspansję na sąsiadów. Role mogą się zmieniać . .W czasach rakiet międzykontynentalnych, globalizmu "sąsiadem" może być każdy, co powszechnie obserwujemy. .Historyczne relacje ukształtowały wzajemne tzw. stereotypy. .Ogólnie stosunek Polaków do Czechów jest pozytywny, co nie oznacza, ze oceny oddzielnych fragmentów historii muszą się zgadzać. .Vaclav Klaus jest stawiany za wzór do naśladowania przez polskich "nacjonalistów" ,i nie tylko jako patriota broniący interesów swego narodu przed unijno-niemieckim reichem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @ NOP - Nieodwracalnie ogłupiony Polak

  DS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Ciebie należy wykastrowac i to metodą 120% pewną, w warsztacie samochodowym nad kanałem dwoma ceglami, byś przypadkiem nie spłodził coś co zieje ogniem. Dynastia Jagiellonów jest winna upadku...rozwiń całość

  Ciebie należy wykastrowac i to metodą 120% pewną, w warsztacie samochodowym nad kanałem dwoma ceglami, byś przypadkiem nie spłodził coś co zieje ogniem. Dynastia Jagiellonów jest winna upadku panstwa, no proszę, i znowu obcy. Ja się pytam gdzie byli Polacy, przeciez były fragmenty w ich życiu gdy byli trzeżwi, dlaczego nie przeciwdzialali zbliżającej sie katastrofie? Albo nie widzieli świata z poza murów luksusowej karczmy zajezdnej u zachodniego sąsiada? A czy Ty wiesz że te karczmy istnieja do dzis? A może zgadniesz kto tam pracuje na zmywaku? Tak, tak, masz rację, zgadleś - to potomkowie polskich wielmożów w których włościach mogło sie pomieścic kilku protoplastów dzisiejszych ich pracodawcow. Największą satysfakcje mam ty krowi łbie, jak widze takich jak ty na tym kukurużniku u byłego NRDowskiego Bauera latającego lotem koszącym nad ogórkami śpiewający pieśń
  galerników: Jawohl, jawohl, Gurken ohne Alkohol!!!!!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taki imbecyl jak ty,

  nie jest w stanie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  zmienic naszą pozycję wśród naszych wspólziomków. To o czym piszesz w swoim paszkwilu, dotyczy twoich ziomków znanych na świecie jako najwieksze pijawki systemów socjalnych. Oczywiście nie dotyczy...rozwiń całość

  zmienic naszą pozycję wśród naszych wspólziomków. To o czym piszesz w swoim paszkwilu, dotyczy twoich ziomków znanych na świecie jako najwieksze pijawki systemów socjalnych. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, jest tu u nas setki tys. twoich rodaków ktorzy swoją postawą w miejscu pracy i poza nią, utwierdzają mnie w przekonaniu, że coś takiego jak ty jest na wymarciu.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taki imbecyl jak ty,

  ten wpis jest dedykowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  niejakiemu Gliwiczaninowi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przebiegłych pasożytów;POLSKICH

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Z CFANYM GOROLSKIM ZYSKIYM SLONZOK ZAWSZE BYDZIE LEPI TRAKTOWANY W NORMALYM DEMOKRATYCZNYM PAŃSTWIE KTÓRYM SOM GERMANY A NIY POLACKIE ZADUPIE JEWROPY.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Duża część volkswagendeutschów z BRD jest niezdolna nawet do takiej pracy

  GLIWICZANIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  - a tylko stoją w kolejce po pomoc socjalną razem z azylantami z Afryki, zaś przeciętny Niemiec patrzy na nich z obrzydzeniem - bo kierując się stereotypem, postrzega ich jako przebiegłych...rozwiń całość

  - a tylko stoją w kolejce po pomoc socjalną razem z azylantami z Afryki, zaś przeciętny Niemiec patrzy na nich z obrzydzeniem - bo kierując się stereotypem, postrzega ich jako przebiegłych pasożytów;
  kilka historii, które znam, przebiegu "aklimatyzacji" w BRD wyjeżdżających z Górnego Śląska do ich rzekomej "niemieckiej ojczyzny", zmusza wręcz do współczucia dla tych ludzizwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GLIWICZANIN

  Tyta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  tez chciales sie zalapac na papiery po tesciu w Wehrmachcie,
  a jak ci robote zaproponowali to spier doliles do Polszy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niemieckiej Ojczyzny", zmusza wręcz do współczucia dla tych ludzi ŁYSE WSPUŁSZCZUCIE

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  PASOŻYTY TO GOROLE O TYM CAŁY CYWILIZOWANY ŚWIAT WIY GLIFICKIE ŁYSE ASIJATY LUBIOM ŚLONZOKÓW TAK SAMO JAK ARABÓW. BO NEONAZISTY.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLSKI ŁYSOL ZABIJO MIŁOŚĆIOM BO TO naRAT WYPRANY Z MUZGU

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  WIELKOŚĆ UR0J0NA HISTORja HISTERIOM A ZAWSZYSTKO ODPOWIADAJOM INNI BO POLACTFFO ODPOWIEDZIALNOŚĆI I PAŃSTWOWOŚĆI NIY ZNO BO TO DZiki NAR0T ŚWIAT0WIDA Ftorymu INO WYDAJE SIE ŻE jesT z EUROPY.POLskA...rozwiń całość

  WIELKOŚĆ UR0J0NA HISTORja HISTERIOM A ZAWSZYSTKO ODPOWIADAJOM INNI BO POLACTFFO ODPOWIEDZIALNOŚĆI I PAŃSTWOWOŚĆI NIY ZNO BO TO DZiki NAR0T ŚWIAT0WIDA Ftorymu INO WYDAJE SIE ŻE jesT z EUROPY.POLskA STOJI WTEDY DOBRZE JAK NIOM GOROLE NIY RZONDZOM TAK JEST ZAWSZE OD WIEKÓW.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Każde państwo ma tylu wrogów w swojej historii ilu ma ,lub miało sąsiadów-prawo

  NOP -nie dla folksdojczowskich łbów i ich zdegenerowanej moralności (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 16

  Geopolityki. Oczywiście, to nie matematyka ,sąsiedzi mogą się zmieniać, a osłabiony sąsiad może stać się ofiarą. .... Rzeczpospolita przez 300 lat była największym państwem zachodniego...rozwiń całość

  Geopolityki. Oczywiście, to nie matematyka ,sąsiedzi mogą się zmieniać, a osłabiony sąsiad może stać się ofiarą. .... Rzeczpospolita przez 300 lat była największym państwem zachodniego chrześcijaństwa. .Sąsiadowała-wtedy -,wojowała, zawierała sojusze z Państwem Moskiewskim, Ottomańskim Imperium, Chanatem, miltarną potęgą wybitnch władców z Pólnocy- Szwecją ( nie tylko przez morze). . A w najmniejszym stopniu z zachodnim sąsiadem przez ponad 200 lat "karczmą zajezdną " dla wszelkich możliwych wojsk z całej Europy. Państwem tysiąca księstewek o których Niemiec na rosyjskim tronie Aleksander I wyraził się - stajnie zarodowe dla rosyjskich arcyksiężniczek. .Prawie do samego końca. .Rzeczpospolita ze wszystkich bliższych i dalszych sąsiadów najmniej interesowała się losem swego niemieckiego sąsiada. .A szkoda !. . Trzeba było raz na zawsze odepchnąć za Odrę hydrę germanizacji. .Nie mielibyśmy na piastowskim Śląsku na pół zgermanizowanych Słowian, folksdojczów, szlejzerów; chociaż jest to dzisiaj zjawisko marginalne wylansowane z zewnątrz, jako zjawisko polityczne. .Losy Polski po tzw "Obaleniu" oddaliśmy w ręce kasty ludzi bezideowych, wśród których upowszechnia się pogląd, że polskość to jakieś schorzenie, które leczyć trzeba globalizmem vel kosmopolityzmem .A więc niszczyciele Polski, jacy doszli do władzy, czynią wszystko by Polski nie było. .i oto mamy to co widzimy . . Dlaczego Rzeczpospolita obojętnie patrzyła na pełzającą germanizację pod różnymi postaciami. .Trudno tu powiedzieć coś nowego. .Powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów niosło dla Polski(Korony Królestwa Polskiego-ta oficjalna nazwa jest prawie nieznana!. .No, Korona tak) również zagrożenia, które z czasem okazały się fatalne. Krótko mówiąc całkowite odwrócenie się tego potężnego państwa z Zachodu na Wschód . .Obca dynastia Jagiellonów by zachować status - w praktyce- dziedzicznej szła systematycznie na ustępstwa wobec przywilejów szlachty, kosztem prerogatyw państwa. .Powstała w rzeczywistości republika szlachecka ze wszystkimi negatywnymi skutkami Demokracji ,czego jesteśmy świadkami w dzisiejszej Ojro Europie . .Znaczną część tej szlachty stanowili "Natione Polonus, gente Ruthenus" WKL. . A decydujące o polityce państwa za ostatnich Piastów wielkie rody małopolskie zastąpione zostały przez potomków kniaziej, bojarów i kunigasów-Sapiehów, Sanguszków, Radziwiłłow.....Wielkie obszary na Wschodzie -ziemia,która jak pisał Luther jest jedynym żródłem uczciwych dochodów-nie miały konkurencji w nędznych posesjach niemieckich książąt ,których kilka mogło się zmieścić we włościach polskich wielmożów. .Przede wszystkim należało zlikwidować hohenzollernowskiego bękarta w Prusach przy pomocy....niemieckich mieszczan Gdańska. ... . ..Proszę pokazać inne państwo w Europie ,które przez 300 lat zachowało swą potęgę i posiadanie w samym centrum Europy(od Atlantyku do Uralu) na skrzyżowaniu interesów ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód,z Południa na Północ ,z Północy na Południe! . Nie za jakimś tam kanałem , czy półwyspem na krańcu Europy. ....Z orginalną kulturą i cywilizacją przyciągającą cudzoziemców z Zachodu szybko się do niej asymilujących. ... . Po 123 latach musieliśmy zaraz bronić się samotnie przed nowym zagrożeniem ze Wschodu,co różne niewielkie narody,które wyłoniły się z XIX wiekiem nacjonalizmów wykorzystały do kąsania nas po łydkach. A od Zachodu stanęłliśmy wobec dziedzica pruskiego państwa rozbójnika wykarmionego przez Rosję carów o niemieckim rodowdzie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @NOP

  rebeliant (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  nacjonalista ,patriota,idiota,sarmata ,czyli azjata!.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A po 123 latach

  musieliście zaraz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  wchodzic sąsiadom do ogrodów, napewno po jabłka, i to ich psy Was kąsały po łydkach. Jeżeli Ty tą waszą napaśc na sąsiada nazywasz obroną, ta ja Goebelsa kreuję na piewcę prawdy i tylko prawdy....rozwiń całość

  wchodzic sąsiadom do ogrodów, napewno po jabłka, i to ich psy Was kąsały po łydkach. Jeżeli Ty tą waszą napaśc na sąsiada nazywasz obroną, ta ja Goebelsa kreuję na piewcę prawdy i tylko prawdy.
  Czy ten elaborat wklejony przez ciebie to hymn do Polaka mądrego po szkodzie? Jeżeli tak, to Lem mial rację z ta mądrością Polaków.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  :::

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 6

  ty byleś tylko kmieciem pańszczyźnianym pozbawionym praw obywatelsakich i nie miałeś nic wspólnego z tradycją Rzeczpospolitą.
  Palace szlacheckie były tak samo twoje jak Murzyńscy niewolnicy byli...rozwiń całość

  ty byleś tylko kmieciem pańszczyźnianym pozbawionym praw obywatelsakich i nie miałeś nic wspólnego z tradycją Rzeczpospolitą.
  Palace szlacheckie były tak samo twoje jak Murzyńscy niewolnicy byli właścicielami plantacji na których zapierniczali.

  Czyją byłeś własnością niewolniku szlachecki?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W pałacach byli wielmoże,szlachta w dworkach szlacheckich i chutorach kresowych . W I RP szlachta

  NOP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  W I RP szlachta stanowiła 10 % populacji,we Francji 1 %,podobnie w Anglii, pewnie i w Niemczech. . Z tego demograficznego faktu wynikała bliskość szlacheckich dworków z chłopską wsią i ich...rozwiń całość

  W I RP szlachta stanowiła 10 % populacji,we Francji 1 %,podobnie w Anglii, pewnie i w Niemczech. . Z tego demograficznego faktu wynikała bliskość szlacheckich dworków z chłopską wsią i ich wpływ na mentalność i zachowania polskich chłopów ,a póżniej robotnikow stykających się z inteligencją o szlacheckich korzeniach . .Zauważyli to u swoich polskich towarzyszy już rosyjscy rewolucjoniści,a określenie polskie pany nie odnosiło się nawet w sowieckich czasach do znienawidzonych pomieszczikow,ale Polaków w ogóle- z tragicznymi niestety dla nich konsekwencjami. Z punktu widzenia kultury osobistej tacy jak ty określani byli w Polsce jako chamy,bez względu na status. .Od pałacu pruskiego junkra na Śląsku takich jak ty dzieliły lata świetlnezwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  :::

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  z tych 10 % to większość to byli drobni szlachetkowie a w dużej części szlachta-golota nic nie posiadająca (stad nazwa) a także schlopiala szlachta.
  Ale to nie znaczy ze czula się rowna chłopom....rozwiń całość

  z tych 10 % to większość to byli drobni szlachetkowie a w dużej części szlachta-golota nic nie posiadająca (stad nazwa) a także schlopiala szlachta.
  Ale to nie znaczy ze czula się rowna chłopom. Wrecz przeciwnie-nawet ta schlopiala czuła swoją wyższość : "boso, ale w ostrogach" "szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie"
  Ta anrchiczna wiecznie pijana hołota rozd.. swoje państwo i tym dowiodła jak zdegenerowaną klasą była

  Polak to wspaniały mix: chłopskiego cwanego złodziejskiego Jaśka i schlanego pasożyta z dworkuzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Twoje odpowiedzi mają charakter reaktywny,nul inwencji,

  NOP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  zero logiki. Dlatego właśnie chłopi starali się być podobni w miarę możliwości do szlachty,której dwory były na podanie ręki. Dlatego w 1920 nie poddali się bolszewickiej propagandzie,jak...rozwiń całość

  zero logiki. Dlatego właśnie chłopi starali się być podobni w miarę możliwości do szlachty,której dwory były na podanie ręki. Dlatego w 1920 nie poddali się bolszewickiej propagandzie,jak rosyjskie mużyki. Znudziło mi się prostować twoje prymitywne insynuacje i udzielać ci lekcji logicznego myślenia. Znajdz sobie innego korepetytora. Zbyt daleko było z twojej grzędy do junkierskiego pałacu żeby, nauczyć się elementarnej kultury. zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  :::

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  można to było obserwować (próbę przywłaszczenia sobie szlachectwa) podczas plądrowania tysięcy folwarków gdy wreszcie sowieckie bagnety wyzwoliły polskiego Jaśka w 1945 spod feudalnej władzy do PGRów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z nienawiści TO INO POLACKO

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  NARAT0wo MIŁOSC 0ść ŁYSOLSKO BO POLSKO SWOJE GUPOTU GOROLSKIEGO n0PO idioty.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Człowieku-osobnicy z internet kooperatywu "Oberszlejzer" ??-jesteś chory

  NOP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  psychicznie z nienawiści ,a może po prostu.... .Takich ludzi w obecnych nowocześnie zdziczałych społeczeństwach jest coraz więcej, ale internet ujawnił dopiero jak ich jest wielu. . Wiele...rozwiń całość

  psychicznie z nienawiści ,a może po prostu.... .Takich ludzi w obecnych nowocześnie zdziczałych społeczeństwach jest coraz więcej, ale internet ujawnił dopiero jak ich jest wielu. . Wiele lat temu zauważył to Lem mówiąc o głupocie ujawnionej przez internet ,z czego wcześniej nie zdawano sobie sprawy. .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stanislaw Lem

  ujawnił głupotę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Polaków.A Ty to potwierdzasz, spychając cała winę za Wasze niepowodzenia na obcych. Z tego wynika że Polską przeważnie rządzili "ONI", obcy, dlaczego? To własnie Wasza głupota o której wspomina...rozwiń całość

  Polaków.A Ty to potwierdzasz, spychając cała winę za Wasze niepowodzenia na obcych. Z tego wynika że Polską przeważnie rządzili "ONI", obcy, dlaczego? To własnie Wasza głupota o której wspomina Lem,była powodem utraty wiekszości Waszego terytorium a nie germanizacja. Was nie podbijano, Was wukupywano, całkowicie zgodnie z prawem, w jaki sposób chciałbys zatrzymac na piastowskim(cokolwiek to znaczy) Śląsku hydrę germanizacji jezeli z tego Śląska żeście się zrzekli po wsze czasy na rzecz tej właśnie germańskiej hydry z zachowaniem wszelkich reguł prawa międzynarodowego. Ta kasta która te ziemie zamienała na drobne, wmówila głupiemu ludowi że to obca przemoc odebrala by ten to szablą odebrał. Napewno znasz wiele przykladów niemieckich podbojów polskich terytoriów, z Waszej skali nienawiści do tego narodu musiało tego byc mnóstwo - może zestawisz taką listę,dla orientacji. Bez II WŚ.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szlezjerską głupotę i frustrację

  GLIWICZANIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  wyrażającą się groteskowym pajacowaniem,w każdym razie ujawniło dopiero to forum


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ujawniło dopiero to forum NIYWYGODNO PROWDA ŚLONSKO

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  I WYGODNE GOROLSKIE ZAKŁAMANIE PROPAGANDA HISTeRYCZNO.

  Zdjęcie autora komentarza
  :::

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  chcesz powiedzieć ze Polacy nie składają się w 95 % z byłych chlopow pańszczyźnianych?
  Nawet w waszej zdegenerowanej asocjalnej strukturze społecznej to widać-najmniejsze zaufanie społeczne w...rozwiń całość

  chcesz powiedzieć ze Polacy nie składają się w 95 % z byłych chlopow pańszczyźnianych?
  Nawet w waszej zdegenerowanej asocjalnej strukturze społecznej to widać-najmniejsze zaufanie społeczne w Europie i kombinatorstwo-okradanie państwa (jak dawniej pana)
  wiec o czym z toba jeszcze gadać głupku

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś z tą

  Polską i Polakami (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 6

  jest nie tak. Żadne inne państwo w Europie nie ma tak obciążonych przeszłością stosunków z sąsiadami jak Polska. A co,lub kto jest winien tego stanu rzeczy? Niebyt tego państwa na mapie Europy...rozwiń całość

  jest nie tak. Żadne inne państwo w Europie nie ma tak obciążonych przeszłością stosunków z sąsiadami jak Polska. A co,lub kto jest winien tego stanu rzeczy? Niebyt tego państwa na mapie Europy przez ponad 100 lat, był najbardziej spokojnym i pokojowym okresem w historii tego regionu Europy. O charakterze tego panstwa świadczy fakt że, zamiast po uzyskaniu niepodległości zabrac sie do budowy swojego przemyslu, sięgnięto po gotowy, sąsiada. To są fakty które mówią same za siebie. I tak bylo od zarania tego państwa, kjtórego sąsiedztwo do przyjemnych nie należy,delikatnie mówiąc. Bylibyście już o wiele dalej w swoim rozwoju, gdybyście w odpowiednim momencie postawili na uczciwośc i dobrosąsiedztwo.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niemcy "wcale" nie mają obciążonych stosunków z innymi państwami, hehe

  GLIWICZANIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

  to, że kanclerz i prezydent tego państwa, jako bodaj jedyni na Europie, niezliczoną ilość razy wyrażali żal i wstyd z powodu postępowania swoich rodaków - odwiedzając bliższych i dalszych...rozwiń całość

  to, że kanclerz i prezydent tego państwa, jako bodaj jedyni na Europie, niezliczoną ilość razy wyrażali żal i wstyd z powodu postępowania swoich rodaków - odwiedzając bliższych i dalszych europejskich sąsiadów, o niczym przecież nie świadczy, prawda?
  Np. ostatnio prezydent BRD odwiedził we Francji Oradour - słyszałeś może, co się wydarzyło w tej miejscowości?

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tematem tego forum

  jest Polska i co (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  na temat jej bohaterskich wypraw po złote runo, napisał w swym utworze KWIATY POLSKIE, jeden z jej wielkich poetów. Pozostając więc przy sprawach dotyczacych tego tematu, muszę ci przypomniec że...rozwiń całość

  na temat jej bohaterskich wypraw po złote runo, napisał w swym utworze KWIATY POLSKIE, jeden z jej wielkich poetów. Pozostając więc przy sprawach dotyczacych tego tematu, muszę ci przypomniec że Twój prezydent pare lat temu odwiedził miejscowośc Jedwabne w Polsce - slyszales może, co sie tam wydarzyło? On też wyrażał żal i wstyd za swoich rodaków. I taka mala grzecznośc z mojej strony: pisze się, w Europie - nie na Europie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jest Polska i co

  Tyta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  u nich "na Kielecczyznie" sie tak mowi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przeczytaj co ten poeta napisał o swoich współplemieńcach z pejsami,a ten

  Jedwabnicy,fałszywi żałobnicy wszystkich nacji sojediniajties' ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  prezydent o którym piszesz to raczej twój, niż mój prezydent ,który po pijaku chwiał się na nogach przy grobach ofiar operacji Katyń w Charkowie. Też rodak "poety" i pewnie Waści.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tego prezydenta

  wybrał naród polski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  w wolnych i demokratycznych wyborach, tak jak naród niemiecki wybrał faszystów 1933. Kiedy wreszcie przestaniesz obwiniac za Wasze grzechy i nieudolności, Marsjan?
  A co do chwiejących się nóg,...rozwiń całość

  w wolnych i demokratycznych wyborach, tak jak naród niemiecki wybrał faszystów 1933. Kiedy wreszcie przestaniesz obwiniac za Wasze grzechy i nieudolności, Marsjan?
  A co do chwiejących się nóg, to, jako dumnego Polaka, nie powinno cię tak oburzac. To co napisał ten poeta o swoich współplemieńcach z pejsami, świadczy o jego wiarygodności i Twojej niedojrzałości.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Kaczyński przepraszał za polską okupację Zaolzia

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/czesi-chwala-prezydenta-kaczynskiego-za-zaolzie,107709.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  Sowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  A jak było było z Ukrainą ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Madagaskar też !?

  Ernest (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

  To prowda ! oni są chorzy od tego nacjonalizmu, te same tłumaczenie co sowieci 17 września 1939 r.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo