Aktualizacja: Policja zatrzymała kolejnych podejrzewanych o dewastację cmentarza żydowskiego
Łącznie czterech mężczyzn w wieku 21-40 lat, podejrzewanych o zniszczenie kilkudziesięciu nagrobków na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Zabrzu, ujęła zabrzańska policja. Opiekujące się kirkutem stowarzyszenie oszacowało straty na setki tysięcy złotych.
WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:
Cmentarz żydowski w Zabrzu został zdewastowany – policja zatrzymała sprawców
O zniszczeniach dokonanych w zabrzańskim kirkucie informował w poniedziałek Dariusz Walerjański, przewodniczący komisji kultury i dziedzictwa rady miasta Zabrze – historyk i muzealnik, inicjator i współautor dokumentacji kirkutów m.in. w Zabrzu, Żorach i Gliwicach.
Wszystko wskazuje na to, że w ostatnich dniach wandale dwukrotnie przyszli na kirkut i niszczyli nagrobki. Pierwszą informację o zniszczeniu 26 pomników, policja otrzymała w poniedziałek. We wtorek rano okazało się, że prawdopodobnie ostatniej nocy uszkodzono kolejnych 20. Więcej o sprawie pisaliśmy w poniższym artykule.
Mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu, informację o ujęciu domniemanych wandali przekazał PAP 6 czerwca w godzinach wieczornych. Policja nie zdradza, w jaki sposób udało się ustalić sprawców.
- Była to na tyle pewna informacja, że pozwoliła na ich zatrzymanie. Podejrzewani to dwaj mieszkańcy Zabrza w wieku 21 i 31 lat – powiedział PAP mł. asp. Bijok.
Obaj mężczyźni spędzili noc w policyjnym areszcie, zarzuty mają usłyszeć w środę.
Według informacji przekazanych przez Dariusza Walerjańskiego, najbardziej uszkodzony został grobowiec znanej i zasłużonej dla miasta rodziny Maxa Böhma (zmarłego w 1904 r.). Historyk dodał, że wielką stratą są również zniszczenia w najstarszej kwaterze cmentarza, w tym miejscu chowano dzieci zmarłe w latach 1871–90.
Zdewastowana również została najstarsza macewa na zabrzańskiej nekropolii. Wandale wyrwali z ziemi i ułamali macewę Heleny Schüller, zmarłej w grudniu 1871 r. Historyk podkreśla, że to nie tylko dewastacja, ale również zbezczeszczenie miejsca pochówku.
- Macewa ta stała w spokoju w cieniu drzewa przez 152 lata, ocalała w czasie Holokaustu, kiedy cmentarz był skazany na zniszczenie, ale padła w XXI wieku – mówi Walerjański.
Zobacz także
- Politechnika Śląska przedstawia nowy format kształcenia i nowy kierunek studiów
- Wdrażanie dostępności w instytucjach publicznych. Konferencja ZUS i ministerstwa
- Nowe mieszkania w Zabrzu przy ul. Żeromskiego dla 35 rodzin. Zdjęcia, wideo
- Prof. Brian Kobilka, noblista, otrzyma doktorat honoris causa Politechniki Śląskiej
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?