Zdjęcia i pocztówki z czasów II wojny światowej w Bielsku-Białej zyskały kolor. Jest efekt!

Jacek Drost
Jacek Drost
Zdjęcia z czasów II wojny światowej w Bielsku-Białej zyskały kolor.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zdjęcia z czasów II wojny światowej w Bielsku-Białej zyskały kolor.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały Prasowe
Udostępnij:
Album „Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej” autorstwa Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka w ubiegłym roku robił furorę wśród miłośników lokalnej historii. Jego autorzy postanowili pójść za ciosem i przygotowali kolejne wydanie. Z niespodziankami...

W ubiegłym roku do księgarni trafił album fotograficzny „Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej”, w którym przedstawiono miasto nad Białą na czarno-białych zdjęciach.

Książka była kontynuacją dwóch poprzednich publikacji, ukazujących miasto nad rzeką Białą w czasach, kiedy należało do cesarstwa austriackiego: „Bielsko-Biała na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej” autorstwa Piotra Keniga i Wojciecha Kominiaka oraz „Bielsko-Biała w czasach II Rzeczypospolitej” autorstwa Ewy Janoszek i Wojciecha Kominiaka. Album zawierał 240 fotografie i widokówki, w wielu przypadkach dotąd niepublikowanych, wśród których znalazły się również unikatowe zdjęcia lotnicze Bielska, Białej i okolic z około 1941 r.

Publikacja, pomimo trudnej tematyki okresu okupacji niemieckiej, została przyjęta przez mieszkańców Bielska-Białej z dużym zainteresowaniem. W kilka miesięcy cały nakład został wyczerpany. Wydanie książki zostało również uznane za wydarzenie kulturalne 2019 roku, a autorzy otrzymali Ikara - nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników autorzy postanowili przygotować drugie wydanie, jednak w innej odsłonie.

- Najistotniejszą zmianą, w porównaniu z pierwszą edycją, był zabieg koloryzacji zamieszczonych zdjęć. W latach 40. XX w. znana już była technika barwnej fotografii, czego przykładem są dwie kolorowe pocztówki z okresu II wojny światowej przedstawiające: budynek Starostwa Powiatowego (obecnie ratusz) oraz zamieszczony w albumie dworzec autobusowy. Technologia kolorowej fotografii nie była jednak wtedy rozpowszechniona na szeroką skalę, dlatego praktycznie wszystkie zdjęcia były wówczas czarno-białe - czytamy we wstępie do drugiego wydania albumu. Jego autorzy wyjaśniają, że od niedawna istnieje możliwość nakładania barw na zdjęcia, a zastosowana technologia pozwala odwzorowywać oryginalne kolory. Koloryzacji poddawana jest również taśma filmowa, czego przykładem są ostatnie produkcje stworzone z archiwalnych kronik, takie jak „Powstanie Warszawskie”, „Niepodległa” czy „Wojna światów”. Zamiana zdjęć czarno-białych na kolorowe stała się ostatnio bardzo popularna, sięga po nią wielu artystów, a przez niektórych uznawana jest nawet za nową dziedzinę sztuki.

- Zaprezentowane w niniejszym albumie zdjęcia, poddane barwnej korekcji, sprawiły, iż na nowo możemy odkrywać nasze miasto w czasie II wojny światowej, na które spoglądamy z innej perspektywy. Oryginalne zdjęcia zaprezentowane w pierwszym wydaniu tego albumu budziły silne emocje wśród czytelników. Pokolorowanie ich, w opinii autorów, wzmocniło zawarty w nich przekaz, a także jeszcze bardziej przybliżyło do odległych czasów. Zastosowanie tej techniki dało możliwość spojrzenia na świat w taki sposób, w jaki widzieli go autorzy fotografii, bynajmniej nie w odcieniach szarości. Ponieważ niektóre zdjęcia reprodukowane z gazet i innych wydawnictw nie były odpowiedniej jakości, ich barwiona wizualizacja może nie do końca odwzorowywać rzeczywistą kolorystykę, jednak zdecydowano na poddanie ich również barwnej korekcji, tak by zachować spójność wydania - czytamy we wstępie do po-koloryzowanego wydania.

Nie przeocz

Na polskim rynku wydawniczym album jest pierwszym tego typu, ukazującym w tak obszernej formie fotografie i pocztówki po koloryzacji. Miłośników historii przywiązanych do tradycji i archiwalnych, czarno-białych zdjęć, autorzy odsyłają do albumu wydanego w ub. roku. Z kolei tym, którzy chcą odkryć nowe szczegóły miasta w okresie niemieckiej okupacji autorzy oferują niniejsze wydanie. Jest ono wzbogacone o reprinty dwóch planów miasta z lat ok. 1940 i 1941 r. oraz o suplement zawierający 16 zdjęć, do których udało się dotrzeć w ostatnich miesiącach. Zostały również wprowadzone drobne uzupełnienia m.in. nazw ulic, właścicieli fotografii.

O AUTORACH

Wiesław Dziubek
Bielszczanin, rocznik 1974 r. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przedsiębiorca, nauczyciel. Współzałożyciel Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, pasjonat historii Bielska-Białej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Wapienicy. Twórca niekomercyjnego portalu Beskidia.pl, w którym zgromadzono ponad 8 tys. archiwalnych zdjęć z Bielska-Białej i okolic.

Wojciech Kominiak
Bielszczanin, współzałożyciel Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, miłośnik historii Bielska- Białej ze szczególnym uwzględnieniem ikonografii miasta , tematyki dotyczącej filmu i bielskich kin oraz dziejów Hałcnowa. Współautor albumów m.in. z Piotrem Kenigiem Ewą Janoszek z archiwalnymi zdjęciami z Bielska-Białej.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie