Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia ze sterowca. Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski, Park Śląski WPKiW, Planetarium. Tak wyglądały 14 lat temu

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Jak wyglądał Park Śląski - wtedy jeszcze WPKiW 14 lat temu? Spójrzcie na zdjęcia. Takiego parku już nie ma. Oczywiście są drzewa. Ale nie ma Wesołego Miasteczka - jest Legendia. Nie ma stadionu z wieżą - jest nowoczesny stadion. Tylko planetarium wygląda niemal tak samo, bo remont dopiero się tu zaczyna (wiosna 2018). Jest też przystań i hala Kapelusz, 14 lat temu jeszcze używana np. na wystawy kwiatów. Na zdjęciu z Planetarium widać też fragment Siemianowic Śląskich - to szczere pola. Dziś wzdłuż ulicy Siemianowickiej rosną jak grzyby po deszczu kolejne rzędy domków i apartamentowców.
Jak wyglądał Park Śląski - wtedy jeszcze WPKiW 14 lat temu? Spójrzcie na zdjęcia. Takiego parku już nie ma. Oczywiście są drzewa. Ale nie ma Wesołego Miasteczka - jest Legendia. Nie ma stadionu z wieżą - jest nowoczesny stadion. Tylko planetarium wygląda niemal tak samo, bo remont dopiero się tu zaczyna (wiosna 2018). Jest też przystań i hala Kapelusz, 14 lat temu jeszcze używana np. na wystawy kwiatów. Na zdjęciu z Planetarium widać też fragment Siemianowic Śląskich - to szczere pola. Dziś wzdłuż ulicy Siemianowickiej rosną jak grzyby po deszczu kolejne rzędy domków i apartamentowców. Dorota Niećko
Wydaje się, że to było tak dawno, ale zdjęcia są sprzed zaledwie 14 lat, z 2007 roku. Stary Stadion Śląski i poczciwe Wesołe Miasteczko. Nikt jeszcze wtedy nie marzył o Legendii, zaś na stadionie właśnie wymieniano murawę - stadion zamknięto dopiero dwa lata później. Oto Park Śląski, jakiego już nie ma. To zdjęcia wykonane ze sterowca, który we wrześniu tamtego roku latał nad regionem.

Jak wyglądał Park Śląski - wtedy jeszcze WPKiW 14 lat temu? Spójrzcie na zdjęcia. Takiego parku już nie ma. Oczywiście są drzewa. Ale nie ma Wesołego Miasteczka - jest Legendia. Nie ma stadionu z wieżą - jest nowoczesny stadion.

Tylko planetarium wygląda niemal tak samo, bo remont dopiero się tu zaczyna (wiosna 2018). Jest też przystań i hala Kapelusz, 14 lat temu jeszcze używana np. na wystawy kwiatów. Na zdjęciu z Planetarium widać też fragment Siemianowic Śląskich - to szczere pola. Dziś wzdłuż ulicy Siemianowickiej rosną jak grzyby po deszczu kolejne rzędy domków i apartamentowców.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Z kolei od strony ulic Chorzowskiej widać pas zieleni przed pierwszą linią zabudowy osiedla Tysiąclecia. Dziś tych drzew nie ma, stoi tu kompleks Cztery Wieże. Wesołe Miasteczko wygląda jak z innej epoki ze starymi karuzelami, starą kolejką górską (niektóre urządzenia stoją tu do tej pory, ale w większości w obecnej Legendii są nowe karuzele).

Nie wypatrujcie na zdjęciach kolejki Elki, bo stara kolejka już wtedy nie kursowała, zaś nowej jeszcze nie było. Pierwszy i jedyny jak do tej pory odcinek odbudowano w 2013, zaś od lat 60. do roku 2006 Elka miała trzy odcinki; Stadion Śląski - Wesołe Miasteczko - Planetarium. Obecnie jeździ na trasie stadion - wesołe miasteczko. Za to na kilku zdjęciach widać działające jeszcze kąpielisko Fala, pierwszy w Polsce basen ze sztuczną falą, które od trzech lat jest nieczynne i prawdopodobnie na dobre zniknie z parkowego krajobrazu.

Te zdjęcia zostały wykonane 21 września 2007 roku, czyli 14 lat temu. Nad Katowicami latał wówczas sterowiec, reklamujący portal Allegro. Z wysokości 500 metrów miasto było widać jak na dłoni. Pamiętajcie, że to były czasy, kiedy nikt jeszcze nie słyszał o tym, by robić zdjęcia, używając drona. Aby sfotografować miasto z góry mieli okazję co najwyżej piloci Aeroklubu Śląskiego.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera