Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[ZDROWIE] Badanie ujawni chorobę nerek

Ewa Kurzyńska
Nerki wykonują na co dzień bardzo ważną pracę, bo oczyszczają krew z groźnych dla zdrowia toksyn. Warto co najmniej raz do roku sprawdzić, w jakim są stanie, bo gdy przestaną pracować na skutek choroby, jedynym ratunkiem dla pacjenta są dializy albo przeszczep.

- Choroby nerek to bardzo podstępne schorzenia, gdyż przez wiele lat mogą przebiegać bezobjawowo. Chory nie odczuwa bólu, nie skarży się na gorsze samopoczucie - mówi nefrolog Wacław Bentkowski, kierownik oddziału nefrologii i dializoterapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie. Sygnałem alarmowym, że z nerkami dzieje się coś złego może być konieczność oddawania moczu w nocy oraz częste wizyty w toalecie w ciągu dnia. Są to jednak niecharakterystyczne objawy i bywają bagatelizowane.

Czynnikiem ryzyka rozwoju niewydolności nerek jest nadwaga. Na tak poważne kłopoty ze zdrowiem szczególnie narażone są jednak osoby cierpiące z powodu cukrzycy i nadciśnienia. Statystyki pokazują, że do większości problemów nefrologicznych doprowadzają właśnie te dwa schorzenia.

Skuteczną bronią, która pozwala szybko wykluczyć lub potwierdzić problemy z nerkami, są podstawowe badania profilaktyczne, które wystarczy zrobić raz w roku - wyjaśnia Wacław Bentkowski.

Co to za badania? Przede wszystkim analiza moczu. Ale, uwaga! Mocz nie powinien być pobierany po dużym wysiłku fizycznym. Do analizy najlepiej oddać mocz poranny, po kilkugodzinnym odpoczynku. - Przed napełnieniem pojemnika należy umyć okolice intymne - dodaje nefrolog.

Osoby po czterdziestce raz w roku powinny sprawdzić także poziom kreatyniny we krwi. To substancja wydzielana przez nerki. Gdy są one uszkodzone lub trawione przez stan zapalny, poziom kreatyniny rośnie.

O regularnych badaniach nerek powinny pamiętać także osoby, które były poddawane badaniom obrazowym (np. tomografia) z użyciem kontrastu. Środki kontrastowe u części pacjentów, zwłaszcza starszych i schorowanych, mogą prowadzić do rozwoju nefropatii pokontrastowej.

- Aby temu zapobiec, należy pacjenta przed badaniem dobrze nawodnić. Niemniej ważne jest także szybkie usunięcie kontrastu z organizmu. W tym celu trzeba bardzo dużo pić po opuszczeniu pracowni diagnostyki obrazowej - radzi specjalista.
Dla kondycji nerek nie bez znaczenia jest codzienna dieta. A także picie minimum 1,5-2 litrów płynów dziennie. Dobre nawodnienie organizmu zapobiega zastojom moczu, które mogą prowadzić do zakażeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!