Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[ZDROWIE] Dokuczają Ci stawy, plecy, szyja? Tabletki i maści pomogą na krótko

Katarzyna Sklepik, Antastazja Bezduszna
Nadwaga, brak ruchu, siedzący tryb życia, wady postawy, a także zbyt intensywne uprawianie sportu i spowodowane tym kontuzje? Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do problemów z układem ruchowym naszego organizmu.

Stawy bez zwyrodnień
Problemy ze stawami coraz częściej dotykają ludzi w trzeciej, a nawet w drugiej dekadzie życia. Około 50 procent pięćdziesięcio-latków i 60-70 procent sześć-dziesięciolatków boryka się ze zwyrodnieniami. Co ważne, kłopoty ze stawami są najczęstszą przyczyną kalectwa wśród osób powyżej 65. roku życia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów uznawana jest przeważnie za dolegliwość ludzi starszych. Musimy jednak mieć świadomość, że bardzo często dotyka ona również ludzi młodych. Jak ustrzec się przed schorzeniem? Co zrobić, gdy mimo naszych starań i tak nas dopadnie?

Choroba zwyrodnieniowa, nazywana artrozą, najczęściej obejmuje stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup. Do przyczyn schorzenia zalicza się wady wrodzone, obciążenia genetyczne, wady postawy, a także brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia oraz nadwagę. Z drugiej jednak strony, problemy ze stawami mogą być spowodowane zbyt intensywnymi treningami lub kontuzjami i urazami powypadkowymi.

Na początku rozwojowi choroby mogą nie towarzyszyć żadne objawy. Jednak, gdy pojawią się dolegliwości, nie powinniśmy ich lekceważyć. - Do pierwszych symptomów schorzenia zaliczyć możemy ogólne uczucie osłabienia objętych procesem chorobowym okolic ciała, a także "strzelanie" stawów. Pojawia się także charakterystyczna trudność w rozruszaniu stawów po dłuższym przebywaniu w jednej pozycji i ból nasilający się przy wysiłku lub w konkretnych pozycjach.

W przypadku zmian w obrębie kręgosłupa - może on promieniować lub lokalizować się w jednym miejscu - tłumaczy Marcin Grześkowiak, terapeuta manualny i fizjoterapeuta. Z czasem dochodzi do zesztywnienia stawów, znacznego ograniczenia ich ruchomości, a także zniekształcenia. Nieleczone zwyrodnienia coraz bardziej uniemożliwiają poruszanie się, co może doprowadzić nawet do niepełnosprawności.

Kiedy odczuwamy ból, często sięgamy po maści i tabletki przeciwbólowe, trzeba jednak uświadomić sobie, że środki farmakologiczne przynoszą tylko doraźne efekty. Stosuje się również środki przeciwzapalne. Jednak najlepsze rezultaty przyniesie skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Dyskopatia
Mianem dyskopatii określa się zwyrodnienie kręgosłupa związane z degeneracją krążka międzykręgowego. W praktyce pojęcie to bywa często nadużywane i nierzadko uchodzi za bardziej naukowe określenia bólu krzyża.

Samo rozpoznanie dyskopatii często powoduje u pacjentów przekonanie, że dotknęła ich poważna choroba, która ograniczy ich aktywność i grozi niesprawnością. Tymczasem zgodnie z najnowszymi badaniami, degeneracja krążka międzykręgowego to przyczyna najwyżej 3 procent wszystkich bólów krzyża. Są jednak sytuacje, w których lepiej zwrócić się do specjalisty.

Należy to zrobić, gdy:
Ból jest następstwem urazu kręgosłupa;
Ból występuje u osoby powyżej 50. i poniżej 20. roku życia;
Ból kręgosłupa występujący u osoby, która odczuwa ogólne osłabienie, spadek masy ciała, podwyższoną temperaturę, przechodziła chorobę nowotworową, zażywała kortyko-steroidy, ma rozpoznaną osteoporozę;
Ból ma stałe nasilenie niezależnie od przyjmowanej pozycji ciała, ból występuje także w nocy;
Wystąpi osłabienie mięśni kończyn dolnych i górnych, niedowłady, dysfunkcja mięśni zwieraczy, zaburzenia czucia w okolicy krocza;
Ból trwa dłużej niż 6 tygodni.

W przypadku niespecyficznych bólów kręgosłupa celem leczenia jest szybkie zmniejszenie bólu, przyspieszenie ustąpienia dolegliwości oraz profilaktyka zabezpieczająca przed nawrotami bólów. Najważniejszym zaleceniem dla pacjentów jest to, aby w miarę możliwości pozostali aktywni i ewentualnie zastosowali leki przeciwbólowe. Zalecane kiedyś leczenie polegające na leżeniu jest - jak wskazuje nowoczesna medycyna oparta na badaniach naukowych - wręcz szkodliwe.

Gdy boli szyja…
Kręgosłup szyjny jest najbardziej ruchomym odcinkiem kręgosłupa. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie podparcia i ruchomości głowie. Ból zazwyczaj powoduje spanie na niedopasowanej poduszce, nieprawidłowa pozycja podczas pracy przy komputerze, ale również stres i emocje, które przyczyniają się do powstawania napięcia w okolicach barków.

- Na dolegliwości szyi szczególnie narzekają osoby pracujące w trybie siedzącym w biurach. Mocne mięśnie szyi i karku zapewniają stabilność dla tego odcinka kręgosłupa i chronią przed powstawaniem kontuzji. Warto poświęcić więc ćwiczeniom wzmacniającym kręgosłup szyjny 10-15 minut każdego dnia - radzi Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji MEDI-system.

W profilaktyce bólów szyi należy pamiętać o prawidłowej postawie podczas siedzenia. Warto zwrócić uwagę, żeby biurko czy laptop nie były za nisko, co wymusi zbytnie pochylenie w przód. Osoby z wadą wzroku powinny zadbać o odpowiednią korektę, żeby nie prowokować wychylania się do przodu. Napięcie, które nierzadko odczuwamy w odcinku szyjnym, można obniżyć za pomocą ciepłych okładów. Można wykonać je samodzielnie w domu. Potrzeba do tego jedynie zwykłego ręcznika i miski z ciepłą wodą. Ważne, aby woda nie była gorąca. Można również użyć maści albo plastrów rozgrzewających, które są dostępne w każdej aptece.

Ból w odcinku szyjnym może być efektem zmian zwyrodnieniowych, dlatego nie powinno się go bagatelizować. Długo utrzymująca się bolesność jest pierwszym sygnałem, że należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, który skieruje nas na konkretne badania i fizjoterapię.

Zmiany na tle zwyrodnieniowym mogą objawiać się dodatkowo silnymi bólami głowy, sztywnością karku, a nawet prowadzić do omdlenia. Często jest to tak zwany ból promieniujący, który może obejmować - poza szyją również barki, a nawet całą rękę. Bolesność, o której mowa, powstaje najczęściej w wyniku ucisku różnych struktur na nerwy szyjne. W tym wypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty oraz wykonanie badań, takich jak USG, RTG czy rezonans magnetyczny.


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!