Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[ZDROWIE] Plaga nowotworów dopiero przed nami

AMA
fot. 123RF
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że - mimo ogromnego postępu medycyny - choroby nowotworowe będą zbierać z roku na rok coraz większe żniwo. W 2025 r. liczba nowych zachorowań na raka ma przybliżyć się do 20 mln rocznie, w 2030 - do 22 mln, a w 2035 - aż do 24 mln rocznie. Ale jest w tej smutnej statystyce także dobra wiadomość: wczesne wykrycie nowotworów, w coraz większej liczbie przypadków, daje gwarancję całkowitego wyleczenia.

Warto przestawić się na zdrowy styl życia: porzucić nałogi, zadbać o włąściwą dietę i wiecej się ruszać. Coraz więcej badań wskazuje na to, że ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy aż w 70 proc. zależy od czynników, na które mamy wpływ, m.in. naszychzłych nawyków. W Polsce od lat największymi zabójcami kobiet są rak piersi, rak płuca i rak szyjki macicy. Panowie umierają najczęściej na raka płuca i raka prostaty.

Eliminuj ryzyko
Na raka płuc umiera obecnie około 6,5 tysiąca Polek rocznie. To zdecydowanie więcej niż 20 czy 30 lat temu. Niska świadomość społeczeństwa, brak badań profilaktycznych oraz prześwietleń sprawdzających stan naszych płuc powodują, że nowotwory te często wykrywane są już w bardzo zaawansowanym stadium.

Główną przyczyną występowania raka płuc jest toksyczny dym papierosowy. Niebezpieczne dla naszego zdrowia jest zarówno palenie czynne jak i bierne. - To, co powinno zwrócić naszą uwagę, to zmiana charakteru kaszlu, występowanie duszności, krwioplucia lub przedłużające się i nawracające zapalenia płuc - mówi lek. med. Sebastian Woźniak z poznańskiego szpitala Med Polonia. Palenie warto rzucić w każdym wieku. Już 10 lat po ostatnim dymku ryzyko zgonu z powodu raka płuc jest o połowę mniejsze niż u palacza.

Zachowaj czujność
Z rakiem piersi walczy obecnie około 20 proc. pań. Ale w przypadku tego typu nowotworu jest także dobra wiadomość: specjaliści podkreślają, iż wcześnie wykryty nowotwór, a zwłaszcza ten bez przerzutów do węzłów chłonnych, jest praktycznie całkowicie wyleczalny. 5-letnie przeżycie, które oznacza wyleczenie, wynosi w tym przepadku nawet 90 proc.

W przypadku raka szyjki macicy również ogromne znaczenie ma nasza szybka reakcja oraz profilaktyka. Jest to nowotwór, który w pierwszej fazie przebiega praktycznie bezobjawowo, co może uśpić naszą czujność i okazać się bardzo niebezpieczne. Jeżeli jednak zauważmy, iż występują u nas krwawienia w czasie między miesiączkami, a miesiączki są obfitsze niż wcześniej lub występują krwotoki czy krwawienie po stosunku, powinniśmy zgłosić się do specjalisty.

Badaj się
Nowotwór gruczołu krokowego zwany też rakiem prostaty, dotyczy głównie mężczyzn po 50 roku życia. Na jego obecność najbardziej narażeni są mężczyźni, w których rodzinach występowała lub występuje tego rodzaju choroba. - Nowotwór rozwija się powoli, a na objawy trzeba czekać nawet kilkanaście lat od pojawienia się pierwszych komórek - mówi lek. med. Sebastian Woźniak. - Sygnałami ostrzegawczymi może być osłabienie strumienia moczu, ból i pieczenie podczas jego oddawania, zaburzenia erekcji, a także krew w moczu lub w nasieniu - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!