Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół LemON wystąpił na Święcie Ogniowym w Żorach. Był gwiazdą obchodów 320. rocznicy wielkiego pożaru. Pod sceną bawiły się tłumy żorzan

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE red
Fantastyczna atmosfera towarzyszyła koncertowi zespołu LemON, który był główną atrakcją 320. Święta Ogniowego w Żorach, które w tym roku wpisało się w obchody 750. rocznicy uzyskania przez Żory praw miejskich. Pod sceną bawiły się tłumy. - Bardzo nam się podoba - mówili żorzanie i przyjezdni.

LemON był gwiazdą tegorocznych obchodów 320. Święta Ogniowego w Żorach. Popularny zespół dał koncert na żorskim rynku. W trakcie ponad godzinnego występu, muzycy wykonali najbardziej znane przeboje ze swojego repertuaru. Pod sceną natomiast w ich rytm bawili się uczestniczący w Święcie Ogniowym żorzanie i mieszkańcy całego regionu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Podwójną radość z tegorocznego Święta Ogniowego mieli żorzanie Michał i Ola, fani zespołu LemON, dla których ich występ na najważniejszym wydarzeniu w Żorach był nie lada gratką.

- Najpierw braliśmy udział w święcie teraz czekamy na koncert. Bardzo lubimy zespół LemON - mówili nam młodzi mieszkańcy Żor, którzy jako fani kapeli już na kilkanaście minut przed koncertem ustawili się na miejscach jak najbliżej sceny.

Na koncercie dobrze bawili się jednak nawet ci, którzy w ogóle nie planowali być jego uczestnikami. - Jesteśmy tu dosyć przypadkowo, ale bardzo nam się podoba - przyznaje małżeństwo z Żor Marzena i Maciej z synem Mateuszeum.

Nie przeocz

W tym roku Święto Ogniowe obchodzone było szczególnie. Nie dość, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, ponownie można było hucznie świętować, to dodatkowo jego obchody wpisały się w 750-lecie przyznania Żorom praw miejskich. I to właśnie dlatego świętu ogniowemu towarzyszył koncert.

Występ muzyków na ustawionej na rynku w Żorach scenie był jednak tylko częścią obchodów. Zanim rozpoczął się koncert zespołu, na tym samym rynku odbył się uroczysty strażacki apel, po którym mieszkańcy Żor uczestniczyli w mszy świętej w kościele pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba połączonej z błagalną procesją w blasku ognia z trzymanych przez jej uczestników pochodni. Już po koncercie zaś odbył się wpisany w Święto Ogniowe od kilku lat tradycyjny Bieg Ogniowy.

Przypomnijmy, Święto Ogniowe w Żorach jest obchodzone na pamiątkę pożaru z 1702 roku. Ogień strawił wówczas znaczną część miasta. Wielu żorzan straciło całe swoje dobytki, a niektórzy - jak ówczesny burmistrz Marcin Scholz, który ratował dobytek - ponieśli w nim śmierć.

Już w trakcie pożaru mieszkańcy zanosili modły do Boga o odwrócenie od nich skutków żywiołu, a kiedy kataklizm ustał zobowiązali się do organizowania corocznej procesji błagalnej o uchronienie ich oraz całego miasta przed klęskami związanymi z ogniem.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera