Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wraca na scenę. Kiedy pierwsze koncerty?

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wraca na scenę. Kiedy pierwsze koncerty?
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wraca na scenę. Kiedy pierwsze koncerty? arc ZPiT "Śląsk"
Po kilku miesiącach przerwy w działalności koncertowej, artyści wrócili na sale prób, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

W związku z pandemią koronawirusa Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” musiał zejść ze sceny do przestrzeni wirtualnej. Od marca, niemal z dnia na dzień Zespół stanął w obliczu konieczności szerszego udostępnienia swojej twórczości wyłącznie w internecie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sympatyków, a także z chęci zdobycia nowej publiczności - tym razem poprzez przekaz elektroniczny – przez kilka miesięcy w sieci pojawiały się m.in. filmy o Zespole i jego twórcach, zapisy koncertów, piosenki, archiwalia, wydawnictwo promocyjne, ciekawostki i zabawy dla dzieci. Zespół uczestniczył także w kilku projektach muzycznych, które odbywały się online.

Wkrótce jednak czekają zespół pierwsze, plenerowe spotkania z publicznością: 14 sierpnia w Rabce, 15 sierpnia w Bełchatowie. W planach nagrania filmowe do projektów realizowanych w przestrzeni wirtualnej, koncerty online i płyta z jednym z najsłynniejszych polskich raperów. Końcówka lata i jesień zapowiada się w Zespole „Śląsk” pracowicie.

„Śląsk” był w publicznością online

Bez wątpienia jednym z wydarzeń o największym zasięgu medialnym, był charytatywny „Koncert dla bohaterów” z udziałem kilkudziesięciu gwiazd polskiej sceny muzycznej, w tym także Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. 4 kwietnia wydarzenie zorganizował serwis Player.pl wraz z Fundacją TVN „Nie jesteś sam” oraz Bongo Media Production. Koncert obejrzało pół miliona internautów i widzów stacji. Także w kwietniu, z okazji Świąt Wielkanocnych, artyści Zespołu wyśpiewali dla RMF FM słynny przebój Dwa Plus Jeden pt. „Chodź, pomaluj mój świat”. Z Radiem Katowice, artyści chóru uczestniczyli w muzycznym projekcie „W życiu piękne są tylko chwile”, śpiewając przebój zespołu Dżem wraz z kilkudziesięcioma śląskimi artystami. „Śląsk” promował w intrenecie także swoje przebojowe piosenki. Słynną „Szła dzieweczka” - nagraną przez solistów w swoich domach - Zespół zaprosił do konkursu na najlepsze domowe nagranie piosenki ze swojego repertuaru. Utwór miał 170 tysięcy wyświetleń w internecie. Podobnie inny wielki przebój - „Karolinkę”, zarejestrowaną przez chór i orkiestrę online, wyświetliło prawie 200 tysięcy internautów! Warto także dodać, że w specjalnie utworzonej na stronie internetowej zakładce pt. „Edukujemy artystycznie” stale udostępniane były materiały video, które mogły pomóc nauczycielom i uczniom w lekcjach edukacji regionalnej i uatrakcyjnieniu zajęć nauki zdalnej.

Na profilu facebookowym Zespołu założono także zamkniętą grupę dla uczniów Artystycznego Ogniska Wokalno-Baletowego, gdzie zamieszczane są materiały edukacyjne do samodzielnej nauki tańca i śpiewu. Także w wakacje.

Nowe otwarcie

Pierwsze zajęcia w siedzibie Zespołu odbyły się już w czerwcu. Artyści wrócili na sale prób w systemie rotacyjnym, w małych grupach umożliwiających zachowanie odpowiednego dystansu i zasad bezpieczeństwa, na kilku salach dydaktycznych. Po lipcowym urlopie powrót do zajęć odbywa się według tych samych reguł. Pierwsze koncerty po tak długiej przerwie odbędą się w plenerze. 14 sierpnia w ramach Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak w amfiteatrze w Rabce Zdroju (godz. 16:00), chór i orkiestra Zespołu wystąpią z repertuarem patriotycznym z okazji 100-lecia Cudu nad Wisłą. Z tej samej okazji, 15 sierpnia o godz. 20:00 zapraszamy do Bełchatowa na uroczysty koncert chóru i orkiestry w Ogrodach przy Parafii Narodzenia NMP. Kolejny koncert zaplanowany jest 5 września na Jasnej Górze podczas Dożynek Jasnogórskich.

Na przełomie sierpnia i września w koszęcińskiej siedzibie Zespołu „Śląsk” artyści będą realizować nagrania filmowe, w ramach projektów dofinasowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działania związane są z koniecznością zmian w formule projektów przeznaczonych do realizacji w tym roku, na które Zespół „Śląsk” otrzymał dofinansowanie. Dwa z nich związane były z planowanymi podróżami zagranicznymi do Japonii i Gruzji, kolejny – w ramach programu „Niepodległa” - zakładał udział kilkutysięcznej publiczności w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Z oczywistych względów projekty nie mogą zostać zrealizowane w zakładanej wcześniej formule, stąd Zespół postanowił przenieść je do przestrzeni wirtualnej. Efekty jeszcze w tym roku będą dostępne na stronie internetowej Zespołu i w mediach społecznościowych.

Jesienią, również online, będzie można zobaczyć m.in. trzy koncerty z udziałem Zespołu „Śląsk” organizowane przez Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater” z Częstochowy, w ramach projektu „Kultura w sieci”. W namiocie koncertowym w siedzibie Zespołu „Śląsk” planowane są z kolei kameralne koncerty, które również zostaną udostępnione przez internet. Późną jesienią – muzyczna niespodzianka - Zespół „Śląsk” wejdzie do studia nagrań w ramach kontynuacji współpracy z jednym z najlepszych polskich raperów. Promocja płyty w 2021 roku.

Oficjalnie, 68. nowy sezon artystyczny Zespołu, zostanie zainaugurowany 25 września 2020 roku, w dniu 101. urodzin Stanisława Hadyny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera