Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Regionalny Magurzanie: To jest nasz najbardziej obfity w nagrody sezon ZDJĘCIA

Jakub Marcjasz
Ostatnie miesiące to największe pasmo sukcesów w 32-letniej historii Zespołu Regionalnego „Magurzanie” z Łodygowic na Żywiecczyźnie
Ostatnie miesiące to największe pasmo sukcesów w 32-letniej historii Zespołu Regionalnego „Magurzanie” z Łodygowic na Żywiecczyźnie ARC
Ostatnie miesiące to największe pasmo sukcesów w 32-letniej historii Zespołu Regionalnego „Magurzanie” z Łodygowic na Żywiecczyźnie. Ostatnio wygrali Złotą Ciupagę podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

- To jest nasz najbardziej obfity w nagrody sezon - nie ma wątpliwości kierownik i choreograf Zespołu Regionalnego „Magurzanie”, Elżbieta Konior.

Jej słowa nie dziwią, bo w przeciągu ostatniego roku co chwilę można było usłyszeć o kolejnych nagrodach, które powędrowały w ręce zespołu. Ostatni sukces to Złota Ciupaga podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ale po kolei...

W czerwcu ubiegłego roku, podczas uroczystej gali 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, reprezentanci Łodygowic otrzymali nagrodę w kategorii zespołów folklorystycznych.

- To jest najważniejsze wyróżnienie dla zespołów folklorystycznych i przyznawane tylko raz - podkreśla Elżbieta Konior.

Kilka miesięcy później, bo w październiku, zespół otrzymał Grand Prix na 32. Ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego, który od 1984 roku odbywa się w Rzeszowie.

- To było duże wyróżnienie, a także zaskoczenie, bo nagrody zdobywają tam zazwyczaj zespoły bardzo tradycyjne, często niedotknięte ręką choreografa, bo taki z założenia jest to konkurs - zwraca uwagę kierownik „Magurzan”.

Do osiągnięć tegorocznego sezonu należy zaliczyć także wydanie drugiej płyty przez zespół. Na krążku „Czuwanie z Pieśnią” znalazły się dawne zapomniane pieśni religijne okresu Wielkiego Postu. Część pieśni wykonana jest a capella, co nawiązuje do symbolicznego „zawiązania dzwonów” w okresie Triduum Paschalnego.

- To był dla nas wyjątkowy czas - wspomina pracę nad materiałem Elżbieta Konior.

Na przełomie lipca i sierpnia „Magurzanie” uczestniczyli w 48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, gdzie zdobył główną nagrodę, czyli Złote Żywieckie Serce za program „Hołdamas po młócce”. W tej inscenizacji artyści zaprezentowali m.in. tańce górali żywieckich improwizowane. O co chodzi?

- Tancerze zostali nauczeni jakiegoś zasobu kroków, m.in. poprzez oglądanie starych nagrań z potańcówek, dzięki czemu mogli nauczyć się tej stylistyki. Występując na scenie członkowie zespołu nie mają narzucone co mają robić, ale każdy sam decyduje o kolejnych krokach. To sprawia, że bardzo dużo rzeczy wychodzi w trakcie, pojawiają się jakieś własne wyrobione ruchy, kroczki, każdy nadaje swojemu występowi własny styl - opowiada Elżbieta Konior, która wprowadziła elementy improwizacji do programu „Magurzan” trzy lata temu. - Zależało mi, aby tancerze tańczyli nie tylko w ramach układu choreograficznego, który jest narzucony w zespole, ale też potrafili na różnych imprezach - na przykład rodzinnych - pokazać, jak taniec może wyglądać. Myślę, że to się udaje coraz bardziej, to dopiero początek, ale jak widać dobrze im to idzie - chwali członków zespołu pani kierownik.

Umiejętności zespołu doceniło także jury 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, przyznając zespołowi Złotą Ciupagę.

- Myślę, że to efekt dopełnienia doświadczenia starszej kadry i zapału jej młodszej części - zdradza przepis na sukces Elżbieta Konior, która sama niebagatelną wiedzę zdobyła od swojej mamy, Krystyny Mikociak, założycielki zespołu, a która dziś pełni funkcję kierownika artystycznego i choreografa. Sukcesów nie byłoby jednak bez ciężkiej pracy całego zespołu, doświadczenia zdobywanego metodą prób i błędów, udziału w dziesiątkach konkursów i festiwali, a także wypracowanego stylu pracy.

- Występujący w zespole to są ludzie, którzy dojrzeli do wygrywania. Wiedzą jak zachować się na scenie, nawet kiedy coś im nie wyjdzie, bo to zostało wypracowane. Poza tym z ich twarzy - co często podkreśla nawet jury - nie schodzi uśmiech. Wszyscy się bardzo lubią, a nawet kochają, bo jest bardzo dużo par w zespole. Na scenie widać tę radość i to procentuje, nawet jeśli zespół popełnia błędy na koncertach, to im nawet tego nie mówię, bo sam uśmiech rekompensuje wszystko - mówi kierownik „Magurzan”.

Zespół Regionalny „Magurzanie” działa przy Gminny Ośrodku Kultury w Łodygowicach, został założony w 1984 roku. W skład zespołu wchodzi ok. 50 osobowa grupa młodzieży w wieku od 16 do 31 lat. Zespół tańczy i śpiewa z towarzyszeniem góralskiej kapeli ludowej. Instruktorami są: Elżbieta Konior, Brygida Sordyl, Krystyna Mikociak (założycielka zespołu) oraz Józef Łanowski.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

Co Ty wiesz o Jerzym Ziętku? Rozwiąż QUIZ DZ

Szkolna wyprawka 2017. Ile kosztuje? CENY BIEDRONKA, KAUFLAND, TESCO, CARREFOUR, AUCHAN

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!