Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zespół „Śląsk“ skończył 67 lat. Zobaczcie jego początki na starych zdjęciach

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zespół „Śląsk“ skończył 67 lat. Zobaczcie jego początki na starych zdjęciach
Zespół „Śląsk“ skończył 67 lat. Zobaczcie jego początki na starych zdjęciach Archiwum Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oficjalnie zainaugurował swoją działalność 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską rozpoczęli proces tworzenia „Słonecznej Republiki”, rozbrzmiewającej muzyką, śpiewem i zachwycającej dynamiką tańca.

Domem dla pierwszych artystów od początku był zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie, w którym później, przez kolejne 67 lat Zespół pracował, koncertował i mieszkał. Rodząca się wówczas artystyczna legenda przetrwała do dziś.

„Pierwsza myśl o zespole była dzieckiem pachnących wieczorów, kiedy wraz z pasterzami beskidzkimi siadywałem na pniach wokół ogniska, a stary baca opowiadał rozmaite opowieści i legendy o skarbach w Girowej, skarbach w Ochodzitej, o śpiących rycerzach w Czantorii, o utopcach i strzygach, o czarnej księżnej i latających dzwonach, o zbójniku Ondraszku, co gnębił panów, a bronił biednych ludzi. (...) Potem śpiewano na dwa, czasem na trzy głosy rozmaite pieśni: „Zachodzi słoneczko”, „Szumi dolina”, „Kumorzy się żenili”, a noc pochylała się coraz niżej nad kręgiem gasnących płomieni i pieśni, zasłuchana, pachnąca i parna. (...) Bawiłem się myślami, co by to było, gdyby tak pomnożyć te głosy, gdyby ustawić dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto... dziewcząt i chłopców, oświetlić ich stu ogniami, i w sto głosów zaśpiewać to samo „Helo” - tak Stanisław Hadyna w książce „W pogoni za wiosną” wspominał genezę powstania „Śląska”.

Ogromne przedsięwzięcie

Marzenie Stanisława Hadyny i zgoda władz na powołanie Zespołu były zaledwie początkiem długiej i żmudnej drogi do rozpoczęcia działalności. Stanisław Hadyna musiał pokonać wiele problemów administracyjnych, zanim mógł zaprosić do Koszęcina - starannie wyselekcjonowanych przez siebie - młodych, przyszłych artystów. Przez pierwsze sito przesłuchań przeszło 12 tysięcy osób w wieku od 15 do 22 lat, z których średnio jedna na sto, a z czasem jedna na trzysta zyskiwała uznanie Profesora i towarzyszącej mu komisji. Pierwszy skład tworzyło 110 osób chóru, 45 baletu i 30-osobowa orkiestra. Młodzież przyjechała do Koszęcina 30 czerwca 1953, a następnego dnia odbyła się uroczysta inauguracja działalności Zespołu w obecności gości z Katowic i Warszawy. Od 2 lipca rozpoczęła się właściwa praca. Prof. Hadyna bezzwłocznie zaczął realizować swoją ideę stworzenia wielkiego Zespołu i przy wsparciu najlepszych pedagogów narzucił dynamiczne tempo pracy. Wymagał od młodych ludzi ogromnej dyscypliny i kondycji fizycznej. Na pierwszych rozkładach zajęć czas rozplanowany był między godziną 8 a 21, z przerwami na posiłki. Wśród przedmiotów jakie musieli opanować przyszli artyści były: zasady muzyki, solfeż, formy muzyczne, historia muzyki i folkloru, dykcja, zagadnienia teatralne, nauka gry na instrumentach, nauka śpiewu solowego i oczywiście zajęcia chóralne oraz ćwiczenia taneczne i elementy choreografii dla chóru. Poza siedzibę Zespołu nie można było wychodzić bez przepustki, a za nieregulaminowe zachowanie odsyłano do domu.

Koncert inauguracyjny

Pierwszy koncert „Śląska“ odbył się 16 października 1954 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach i podobno takich owacji ten gmach nie przeżył nigdy wcześniej. Od pierwszego wejścia na scenę „Śląsk” wprawiał w zachwyt i zdumienie krytyków muzycznych oceniających brzmienie i technikę, której po zespole ludowym się nie spodziewali. Troska o wykształcenie i dobre wychowanie oraz wymagający system pracy, jaki narzucił młodym artystom profesor Hadyna, przyniosły efekty. Tak rozpoczęło się pasmo sukcesów trwające już niemal siedem dekad, obejmujące kilka pokoleń wspaniałych artystów i pedagogów, którym zawdzięczana jest dzisiejsza legenda Zespołu.

Co roku o tej porze świętowaliśmy rocznicę urodzin koncertem galowym, wraz z wielotysięczną publicznością „Święta Śląska”. Ale los ułożył za nas scenariusz 67. jubileuszu. Obchodzimy go skromnie, we własnym gronie, mając ciągle na uwadze reżim sanitarny, który ma zachować wszystkich w zdrowiu. Dziękujemy za pamięć, wszystkie komentarze, wiadomości, maile i telefony z życzeniami. Trzymamy się dzielnie, dbamy o kondycję, szlifujemy repertuar mając nadzieję, że w nowym sezonie artystycznym znów spotkamy się na koncertach - informuje ZPiT "Śląsk"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera