Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim to szkoła nowoczesnego rolnictwa

Tomasz Klyta
Uczniowie CKR w Nakle Śląskim mogą zdobywać doświadczenia na polach należących do szkoły
Uczniowie CKR w Nakle Śląskim mogą zdobywać doświadczenia na polach należących do szkoły Tomasz Klyta
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim to jedna z dwóch szkół w woj. śląskim, utrzymywanych przez Ministerstwo Rolnictwa.

– Jeśli komuś praca w rolnictwie kojarzy się przede wszystkim z chłopem na polu czy traktorem z pługiem, to znaczy, że żyje w innym świecie – mówi zdecydowanie Adam Lisiecki, nauczyciel przedmiotów zawodowych w CKRNakło Śląskie.

Jak dowiadujemy się w szkole, dziś nowoczesne rolnictwo to wielkie maszyny, które niemal zastępują ludzi w pracy na polu, czy przy hodowli zwierząt. To, że maszyny już mogą zastąpić rolnika w niejednym zadaniu, nie znaczy, że do ich obsługi nie potrzeba wyszkolonych specjalistów i serwisantów. M.in. takie zawody można zdobyć w Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim, niewielkiej miejscowości w powiecie tarnogórskim. Szkoła jest tylko jedną z dwóch w województwie, nad którymi bezpośredni nadzór sprawuje Ministerstwo Rolnictwa. Drugą jest podobna placówka w Żarnowcu k. Zawiercia.

Rolnictwo to nie tylko pole. Dużo możliwości daje handel maszynami

CKR w Nakle Śląskim to nowoczesna placówka. Uczy się w niej 320 uczniów. W ciągu ostatnich trzech lat Ministerstwo Rolnictwa „wpompowało” w placówkę kilka mln zł.

Dzięki tym środkom szkoła oraz znajdująca się obok bursa mają ocieplenie. W każdej klasie jest tablica interaktywna i rzutnik, a także łącze internetowe. – Wifi to już taki standard, że nawet nie ma sensu się nim chwalić – mówi z uśmiechem Łucja Chrzęstek-Bar, dyrektorka szkoły.

CKR poszerzył też flotę swoich pojazdów. Kupiono m.in. busa, którym uczniowie dojeżdżają na zajęcia praktyczne do zaprzyjaźnionych gospodarstw rolnych. Jest także osobowa toyota yaris, na której uczniowie mają szansę robić kurs prawa jazdy kat. B. Ostatnim nabytkiem jest nowoczesny kombajn, kupiony za 550 tys. zł. Maszyna rolnicza zastąpiła wysłużonego Bizona (rocznik 1988).

To wszystko służy przede wszystkim uczniom, którzy kształcą się w kierunkach okołorolniczych. Są to: technik rolnik, technik hodowca koni, mechanik, operator pojazdów i maszyn rolniczych. Jest także nowy kierunek: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Szczególnie atrakcyjne, nawet dla osób, które nie są związane z rolnictwem, mogą być dwa ostatnie kierunki.

– Mechanizacja i agrotronika to bardzo rynkowe kierunki. Specjaliści z takim wykształceniem mogą oczywiście pracować w gospodarstwach jako operatorzy maszyn. Ale wiedza może się także przydać np. przy serwisie takich maszyn. Fachowcy są także poszukiwani przy handlu wyposażeniem rolniczym czy budowlanym – od maszyn rolniczych do budowlanych jest bardzo blisko – mówi Adam Lisiecki. – Dziś sprzęt jest tak nowoczesny, że wystarczy odpowiednio zaprogramować urządzenia w traktorze, a maszyna może pracować bez traktorzysty. Ktoś jednak musi tego GPS-a w pojeździe zaprogramować, ktoś musi wiedzieć, jak się nim posługiwać – dodaje.

Jeśli chodzi np. o kierunek technik rolnik, to uprawnień i umiejętności szukają raczej osoby ze wsi, które już posiadają lub mają zamiar posiadać gospodarstwo. „Papiery” mogą się przydać szczególnie przy uprawianiu dużych gospodarstw i jednoczesnych staraniach np. o dotacje zewnętrzne. Kierunek – jak słyszymy w CKR – jest niszowy, ale popularny wśród młodych ludzi, którzy zdecydowali się pracować w rolnictwie.

Doświadczenie rolnicze zdobyte nie tylko w polskich gospodarstwach

CKR w Nakle Śląskim posiada 72 ha pola, które są wykorzystywane do celów edukacyjnych. Hodowane są tam – głównie przez uczniów – zboża oraz warzywa sezonowe. Uczniowie doświadczenie zdobywają również poza granicami kraju.
– W tym roku po raz pierwszy nasi uczniowie wzięli udział w programie „Power”. 18 osób przez dwa tygodnie odbywało praktyki w gospodarstwie rolnym na terenie Niemiec – mówi Łucja Chrzęstek-Bar. – W tym roku szkolnym wyślemy kolejną grupę praktykantów za granicę. Będą to uczniowie z profilu technik weterynarz. Ten kierunek jest zresztą naszym „oczkiem w głowie”, bardzo pożądanym w rolnictwie. Ponadto uczniowie tego kierunku mają najlepsze wyniki egzaminów zawodowych. Średnia zdawalność przekracza 90 proc. – dodaje dumnie.

Wspomniane pola, należące do CKR, poza celami edukacyjnymi wykorzystywane są także jako miejsce współzawodnictwa. To właśnie na nich w październiku każdego roku odbywa się Ogólnopolski Konkurs Orki – impreza, dzięki której placówka jest słynna na cały kraj.

Zdobywanie kompetencji w rolnictwie nie musi kończyć się w szkole średniej. Od prawie dwóch lat CKR ściśle współpracuje z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Dyplom z Nakła Śląskiego może zatem pomóc w zdobyciu indeksu uczelni wyższej. Poza tym uczniowie CKR często mają okazję jeździć do Krakowa i uczyć się w pracowniach akademickich. Dotyczy to przede wszystkim uczniów z profilu technik weterynarz.

CKR stawia na to, aby uczniowie zdobyli konkretne umiejętności. Między innymi dlatego przy współpracy firm zewnętrznych można zdobyć na kursach uprawnienia do kierowania pojazdami kat. T oraz B. W przypadku tej drugiej, w szkole można też zdobyć tytuł mechanika.

Nakielski CKR kształci uczniów w 11 kierunkach:technik rolnik, technik hodowca koni, technik weterynarii, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, ogrodnik, technik architektury krajobrazu, mechanik-operator maszyn rolniczych, piekarz i technik mechanizacji i rolnictwa i agrotroniki.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda Maluch dla Toma Hanksa. Jest cudny i biały ZDJĘCIA

MAYDAY Katowice Spodek 2017 ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Zobacz TU BYŁAM odc. 47 - Kasia Kapusta jako pracownik Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej pomagała zorganizować koncert LemON

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!