Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zeszłoroczne inwestycje przegrały z inflacją. Na czym można było najwięcej stracić, a na czym zyskać w 2022 roku?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Jak wskazują w swoim opracowaniu eksperci Heritage Real Estate, posiadacze najpopularniejszej wirtualnej walutu – Bitcoin nie mogą zaliczyć 2022 roku do udanych.
Jak wskazują w swoim opracowaniu eksperci Heritage Real Estate, posiadacze najpopularniejszej wirtualnej walutu – Bitcoin nie mogą zaliczyć 2022 roku do udanych. pixabay
Rok 2022 nie był łatwy dla inwestorów próbujących pomnożyć swój kapitał. Inflacja na poziomie 16,6 proc. pokonała zarówno fundusze, jak i waluty, złoto czy lokaty. Był jednak obszar, który przyniósł realne zyski.

Spis treści

Wirtualne waluty przyniosły największe realne straty

Jak wskazują w swoim opracowaniu eksperci Heritage Real Estate, posiadacze najpopularniejszej wirtualnej waluty – Bitcoina, nie mogą zaliczyć 2022 roku do udanych. Jak się bowiem okazuje, od 30 grudnia 2021 roku do 30 grudnia 2022 roku wyrażone w złotym notowania Bitcoina spadły aż o 60 proc. Uwzględniając przy tym grudniowy szybki szacunek inflacji (16,6 proc., dane GUS), można mówić o realnej stracie na poziomie 66 proc.

Wartość akcji poniżej oczekiwań

Kiepski okres mają też za sobą inwestorzy, którzy wybrali 20 największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Jeśli ktoś zainwestował swoje pieniądze w walory składające się na WIG 20 pod koniec 2021 roku, to po upływie 12 miesięcy nominalnie był stratny 18 proc. i to już po uwzględnieniu korzyści, na które mógł liczyć posiadacz akcji – 3,3 proc. stopy dywidendy wraz z wartością praw poboru.

Zdaniem Heritage Real Estate wynik byłby jeszcze gorszy, gdyby nie wyraźne odbicie czołowych warszawskich spółek, które zapoczątkowane zostało w drugiej połowie października 2022 roku. Niemniej po uwzględnieniu inflacji, inwestorzy, którzy wybrali WIG 20, rok 2022 zamknęli 30-proc. realną stratą.

Rekordowe straty na lokatach

Z danych NBP wynika, że osoby, które pod koniec 2021 roku zakładały przeciętną roczną lokatę, decydowały się powierzyć swoje pieniądze za obietnicę oprocentowania na poziomie zaledwie 1,27 proc. (nieco ponad 1 proc. po opodatkowaniu).

I choć jest to wynik dodatni, czyli nominalnie można było zarobić, to przez inflację wynik ten spada do -13 proc.

Dla przykładu, gdybyśmy zanieśli 10 tys. złotych do banku na roczną lokatę w grudniu 2021 roku, to po wyjęciu tych pieniędzy rok później moglibyśmy za nie kupić tyle rzeczy, co za około 8664 złote w dniu zakładania depozytu. Realna strata z rocznej inwestycji w tym przypadku wyniesie więc około 1300 złotych.

Waluty lepiej niż lokaty, ale bez rewelacji

Lepiej niż lokaty wypadają za to kursy popularnych walut (nie licząc brytyjskiego funta). W przypadku euro, franka szwajcarskiego czy dolara, można mówić nawet o nominalnym zysku na poziomie od 2 proc. do 8 proc. w ciągu roku (30.12.2021-30.12.2022). Zysk ten niweczy jednak znów inflacja, która powoduje, że realnie wartości te osiągają poziom o -7 proc. do -12 proc.

Fundusze inwestycyjne nie zachwyciły

Eksperci Heritage Real Estate zauważają, że nieco lepiej w tym zestawieniu wypadają fundusze inwestycyjne, choć ich zdaniem w przypadku większości tych instrumentów dalej można mówić o stracie. Nie wliczając funduszy pieniężnych, na pozostałych notowaniach – funduszach akcyjnych i obligacyjnych (polskie i zagraniczne), średnio inwestorzy stracili od kilku do kilkunastu procent. Podobnie jak przy polskim indeksie giełdowym mowa tutaj o okresie 12 miesięcy (30.12.2021-30.12.2022).

„Jeśli ponadto skorygujemy tę wartość o inflację, to okaże się, że realnie przeciętnie inwestorzy stracili od kilkunastu do około 30 proc.” – zauważają.

Inwestycja w złoto z najmniejszą realną stratą

Jak wskazują eksperci, najmniejszą realną stratę w minionym roku moglibyśmy odnotować natomiast gdybyśmy zainwestowali w złoto.

„Jeszcze pod koniec 2021 roku cena uncji tego surowca wynosiła nieco ponad 7,3 tys. złotych. Dokładnie rok później złoto kosztowało 7,9 tys. złotych. Nominalnie więc zyskalibyśmy aż 9 proc. Podobnie jak w przypadku poprzednich inwestycji nasz zysk psuje inflacja. Po uwzględnieniu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych nasz realny wynik inwestycji z 9-proc. zysku zamienia się w 7-proc. stratę” – piszą.

Nieruchomości na wynajem oparły się inflacji

Ubiegły rok do udanych zaliczyć mogli właściciele mieszkań na wynajem.

Jest to efekt połączenia utrzymujących się wzrostów cen nieruchomości oraz przychodów z wynajmu.

Jak wynika z najnowszych danych NBP na temat zmian cen mieszkań w największych miastach, te w ciągu roku podrożały o 13,6 proc.

„Informacje te płyną z indeksu hedonicznego, ale niestety są to dane wstępne za 3 kwartał. Niemal pewne jest, że dane za 4 kwartał będą gorsze, ale i one powinny pokazywać roczną dynamikę wzrostu cen na poziomie około 8-10 proc. Tak przynajmniej można dziś przewidywać, biorąc pod uwagę informacje na temat zmian cen ofertowych w ostatnich miesiącach 2022 roku. W efekcie ubiegłoroczny realny wynik właściciela mieszkania na wynajem może się więc okazać trochę gorszy niż ten wyliczony na podstawie indeksu hedonicznego za 3. kwartał” – czytamy w opracowaniu.

Ponadto wynik inwestycji poprawiać mogły bowiem też wpływające na konto czynsze. Z szacunków HRE Investments opartych o dane NBP i popularnych portali ogłoszeniowych wynika, że łącznie przez cały ubiegły rok można było liczyć na to, że w formie czynszów na konto właściciela trafi około 4,2 proc. ceny zapłaconej za mieszkanie (cena lokalu powiększona o koszty transakcyjne i nakłady na wykończenie i wyposażenie).

Jest to już wartość po uwzględnieniu wszystkich kosztów, jak i okresowego braku najemcy. Wynik ten został również skorygowany o podatek, czyli ryczałt równy 8,5 proc. przychodu. Co warto pokreślić, szybko rosnące w 2022 roku czynsze najmu powodują, że dziś na udostępnieniu mieszkania najemcom można zarobić więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera