Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Jura - w Olsztynie powstanie prawie 150 nowych instalacji fotowoltaicznych

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zielona Jura - w Olsztynie powstanie prawie 150 nowych instalacji fotowoltaicznych
Zielona Jura - w Olsztynie powstanie prawie 150 nowych instalacji fotowoltaicznych arc Gmina Olsztyn
Jeszcze w tym roku 142 domy na terenie miasta i gminy Olsztyn zyskają instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą ich właścicielom znacząco zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

We wtorek 11 kwietnia Tomasz Kucharski, burmistrz Olsztyna podpisał umowę z wykonawcą instalacji fotowoltaicznych, które zostaną zainstalowane na terenie gminy. W ramach dofinansowanej przez Unię Europejską inwestycji zainstalowanych zostanie także 15 pieców na biomasę, 35 pomp na ciepłą wodę użytkową oraz 71 kolektorów słonecznych.

Jak informują władze podczęstochowskiej miejscowości, gmina Olsztyn jest liderem projektu pn. „Zielona Jura – wzrost wykorzystania energii w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona”, w efekcie którego udało się pozyskać środki w wysokości 8 596 239,55 zł z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach mechanizmu REACT-EU. W partnerstwie z Olsztynem dofinansowanie trafi też do Mieszkańców Gminy Przyrów i Dąbrowa Zielona. Na terenie trzech gmin łącznie OZE zyska 487 właścicieli domów jednorodzinnych, z czego 263 z terenu miasta i gminy Olsztyn.

Umowa już podpisana

Tomasz Kucharski, oraz Aleksandra Olas, pełnomocnik wybranej w przetargu firmy ECO – TEAM Sp. z o. o. Sp. k. podpisali umowę na montaż instalacji OZE na prywatnych budynkach. Równolegle podpisane zostały umowy przez Wójtów gmin, które aplikowały wspólnie z Olsztynem: Marię Włodarczyk, zarządzającą gminą Dąbrowa Zielona i Roberta Nowaka reprezentującego gminę Przyrów.

– To długo oczekiwana wiadomość dla wszystkich, którzy złożyli deklaracje na dofinansowanie inwestycji OZE z unijnego konkursu w 2018 roku. Bardzo się cieszymy, że otrzymamy środki dla naszych Mieszkańców. Przy tym poziomie dofinansowania, gdzie właściciel pokrywa tylko około 15 proc. kosztów oraz 8-procentowy VAT koszt inwestycji bardzo szybko się zwraca – mówi Tomasz Kucharski, burmistrz Olsztyna.

Miasto i gmina Olsztyn przekazała też, że rozpoczęła starania o dodatkowy 1 mln zł ze środków unijnych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na instalacje fotowoltaiczne dla osób z listy rezerwowej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera