Zielone Katowice miastem inwestycji. Dlaczego warto zamieszkać w Katowicach?

Materiał informacyjny UM Katowice
Fot. Sławomir Rybok/Urząd Miasta Katowice
Fot. Sławomir Rybok/Urząd Miasta Katowice
Czy warto inwestować i zamieszkać w Katowicach? Zdecydowanie tak! W ostatnich latach Katowice przeszły ogromną transformację. Miasto, które jeszcze do niedawna kojarzyło się niemal wyłącznie z górnictwem i charakterystycznym Spodkiem, z dnia na dzień przeistacza się w tętniące życiem nowoczesne centrum zaawansowanych technologii i międzynarodowego biznesu. Dlaczego warto rozważyć zakup mieszkania w Katowicach? Czy w Katowicach dobrze się mieszka? Przeczytaj i sprawdź, dlaczego warto kupić mieszkanie oraz inwestować w nieruchomości w Katowicach.

Zielone Katowice – doskonałe tereny pod inwestycje

Przez wiele lat Katowice borykały się z niechlubną opinią serca brudnego Śląska. W oczach przyjezdnych miasto miało więcej wspólnego z betonową pustynią, niż z miejscem, które niemal, z każdej strony otoczone jest naturą. Niewiele osób wie, że Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce! Liczne parki, lasy i miejskie skwery sprawiają, że miasto znajduje się na trzecim miejscu pod względem powierzchni zajmowanej przez tereny zielone. To jeden z wielu argumentów przemawiających za zamieszkaniem właśnie w tej lokalizacji.

Dynamiczny wzrost projektów mieszkaniowych, który miał miejsce w ostatnich latach, to niewątpliwy dowód, że coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie w Katowicach. Powodów jest wiele,: różnorodność ofert pracy na rynku, niskie bezrobocie, oraz bogata oferta kulturalna i rozrywkowa, czyli atrakcyjne sposoby spędzania czasu wolnego. Katowice to również miasto doskonałe dla rodzin, nie brakuje tu żłobków, przedszkoli oraz szerokiego dostępu do edukacji.

Nowe nieruchomości mieszkaniowe w Katowicach powstają w otoczeniu wszechobecnej zieleni, co znacznie zwiększa ich atrakcyjność. Można się było o tym przekonać zwłaszcza w ciągu ostatnich miesięcy, kiedy potrzeba przebywania blisko natury stała się znacznie większa. Zakup mieszkania w Katowicach to gwarancja dostępu do udogodnień, jakie oferuje mieszkanie w dużym mieście oraz niewątpliwych zalet, które niesie ze sobą bliskość natury.

Co więcej, w Katowicach znajdują się dwa rezerwaty: rezerwat przyrody Ochojec oraz Las Murckowski, które są pozostałością Puszczy Śląskiej. Mieszkańcy Katowic wolny czas mogą spędzać podczas aktywności na świeżym powietrzu, czemu służą liczne ścieżki rowerowe oraz spacerowe. Gdzie wybrać się na przechadzkę w Katowicach? Jest w czym wybierać!

 • Dolina Trzech Stawów. Jedno z ulubionych zielonych miejsc katowiczan. Coś dla siebie znajdą tu fani aktywnego wypoczynku, w szczególności jazdy na rowerze czy rolkach. Nie zabraknie również atrakcji dla amatorów błogiego lenistwa. Dolina Trzech Stawów to świetne miejsce na miejskie plażowanie lub piknik w gronie rodziny i znajomych. Latem w parku regularnie odbywają się ciekawe wydarzenia, koncerty i festiwale. W ostatnich latach bardzo popularne stało się wieczorne przesiadywanie w letnich barach na świeżym powietrzu.
 • Park im. Tadeusza Kościuszki. Doskonały dla spacerowiczów park w stylu angielskim, w letnie wieczory gromadzi lokalnych melomanów podczas koncertów promenadowych. Natomiast zimą zrewitalizowany tor saneczkowy przyciąga miłośników białego szaleństwa. Lokalizacja blisko śródmieścia sprawia, że Park Kościuszki stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc rekreacyjnych. Na uwagę zasługuje drewniany kościół św. Michała z 1510 roku.
 • Park Wełnowiecki w Katowicach. Teren parku, poddany jest rewitalizacji i rozbudowie, stanowi doskonałe naturalne zaplecze rekreacyjne oraz atrakcję dla najmłodszych spacerowiczów, plac zabaw.
 • Tereny zielone w Dolinie rzeki Ślepiotki. Modernizacja terenów nadrzecznych sprawi, że staną się one doskonałą przestrzenią rekreacyjną.
 • Park u zbiegu ulic: Leopolda, Bohaterów Monte Cassino i Wiertniczej.Nowe zielone inwestycje w Katowicach, dzięki którym mieszkańcy będą mogli na łonie natury odetchnąć od miejskiego zgiełku.
 • Dolina Pięciu Stawów. Chyba każdy mieszkaniec Śląska i okolic kojarzy stawy takie jak Morawa, Borki oraz trzy akweny Hubertus. Przebudowa Doliny Pięciu Stawów to największa zielona inwestycja w Katowicach (prace rewitalizacyjne szacuje się na ok. 50 milionów złotych). W planach jest m.in.: połączenie wodne pomiędzy Stawami Morawa i Borki, utworzenie nowej stanicy żeglarskiej oraz malowniczych tras rowerowych, stworzenie kąpieliska wraz z 500-metrową promenadą.

Nieruchomości w Katowicach – miasto zróżnicowanych inwestycji

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania na Śląsku? Postaw na Katowice, które nieustannie dostosowują się do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Rozwój miasta widać gołym okiem, dowodem na to jest stale zmieniająca się architektura. Wiele osób do niedawna kojarzyło miasto z przemysłem ciężkim i kopalniami. Stale modernizowana infrastruktura sprawia, że Katowice stały się świetnym miejscem do zamieszkania. Atrakcyjnych nieruchomości w Katowicach nie brakuje i wciąż powstają nowe. Nic więc dziwnego, że katowiczanie mogą cieszyć się urokami dużego miasta, licznymi wydarzeniami kulturalnymi, a jednocześnie urokami przyrody.

Rozwój Katowic przebiega na oczach mieszkańców, wystarczy wrócić pamięcią do obrazu miasta sprzed kilku lat i dokonać porównania. Aby dostrzec zmiany, wystarczy wybrać się na krótki spacer po centrum Katowic. Począwszy od dumy miasta, czyli katowickiej Strefy Kultury, perełki powstałej na terenie byłej kopalni, przez odnowiony Rynek z charakterystyczną plażą miejską, gdzie mieszkańcy mogą wylegiwać się pod palmami, po wyrastające jak grzyby po deszczu biurowce. Miasto posiada ogromny potencjał biznesowy i inwestycyjny.

Wiele firm postanowiło umieścić swoje centra biznesowe właśnie w Katowicach, które są w pierwszej piątce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w Polsce dla inwestorów z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Do najbardziej znanych inwestorów, którzy wybrali Katowice, należą m.in.:

 • Accenture,
 • Fujitsu,
 • Honeywell,
 • Hyland,
 • IBM,
 • ING Tech Poland,
 • PwC,
 • Rockwell Automation,
 • Sopra Steria,
 • TÜV Rheinland,
 • Unilever.

Do inwestowania w Katowicach zachęca nie tylko świetna lokalizacja. Nie bez znaczenia są także zasoby ludzkie oraz szeroki dostęp do nowoczesnej powierzchni biurowej, która aktualnie wynosi prawie 590 000 m².

Mieszkania w Katowicach – szeroki wybór na rynku nieruchomości

Dlaczego warto zamieszkać w Katowicach? Powodów jest wiele:

 • świetnie zorganizowana komunikacja miejska z czterema centrami przesiadkowymi,
 • rozwinięta sieć drogowa: dostęp do dwóch autostrad A1 i A4, dróg ekspresowych S1 i S86, ważnych europejskich szlaków drogowych (E 40, E 75 i E 462),
 • bezpośrednie sąsiedztwo z innymi miastami konurbacji górnośląskiej,
 • bogata oferta edukacyjna,
 • potencjał rynku pracy,
 • tereny zielone, stanowiące ponad 50% powierzchni miasta,
 • wiele możliwości spędzania czasu wolnego.

Co ciekawe, według raportu przedstawionego przez firmę TomTom, Katowice należą do najmniej zakorkowanych miast w Polsce, co znacznie ułatwia dojazd do szkoły, na uczelnię, do pracy, czy pobliskich miejscowości. Nieustanna modernizacja Katowic pozwala na znaczne podniesienie jakości życia mieszkańców.

W Katowicach nie brakuje atrakcyjnych lokalizacji. Inwestorzy realizują nowoczesne projekty, tworząc bogatą ofertę dla osób zainteresowanych zamieszkaniem w tym mieście. Świetnym przykładem jest Nowy Nikiszowiec, nieruchomości powstające na Osiedlu Witosa, Ligota-Panewniki, Brynowie, czy w Kostuchnie. Dużym zainteresowaniem cieszą się również okolice Doliny Trzech Stawów, czy Osiedla Tysiąclecia, które położone są w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych.

Edukacja w Katowicach – miasto z potencjałem i wieloma możliwościami

Katowice to również miasto uniwersyteckie, studiuje tu ponad 50 tysięcy studentów. Katowickie uczelnie oferują szeroki wybór kierunków studiów. Każdy kandydat znajdzie coś dla siebie, począwszy od uczelni ekonomicznych, poprzez artystyczne, aż po uczelnie techniczne. Do największych z nich należą:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach,
 • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
 • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
 • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
 • Politechnika Śląska,
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Absolwenci katowickich uczelni po ukończeniu studiów z powodzeniem znajdują pracę. Nie bez znaczenia dla studentów jest również bogata oferta kulturalna oraz szeroki wachlarz propozycji spędzenia czasu wolnego. Począwszy od katowickich festiwali takich jak: OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Rawa Blues Festival, Katowice JazzArt Festival, poprzez wycieczki do katowickich parków, na wieczornych biesiadach w jednej z knajpek na kultowym deptaku przy ulicy Mariackiej.

Praca w Katowicach – ofert pracy nie brakuje!

Górnicza tradycja jest głęboko zakorzeniona w kulturze Katowic. Trudno spotkać rodowitego katowiczanina, który w rodzinie nie miałby ojca, wujka, czy dziadka górnika. Mieszkańcy współczesnych Katowic mogą jednak liczyć na wiele ofert pracy oraz dużą różnorodność branż. Ponadto miasto może pochwalić się jednym z najniższych w Polsce poziomów bezrobocia!

Katowice stały się docelową lokalizacją dla światowych korporacji, firm produkcyjnych, transportowych oraz branż zajmujących się IT, czy nowymi technologiami. Warto wspomnieć również o Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która zachęca inwestorów m.in.: poprzez specjalne ulgi podatkowe, do podjęcia działalności w KSSE – do tej pory udało się nakłonić 450 przedsiębiorstw i stworzyć 80 000 nowych miejsc pracy.

Katowice są idealne do życia, zarówno dla młodego pokolenia wkraczającego na rynek pracy, rodzin z dziećmi, jak i seniorów. Za osiedleniem się w stolicy Górnego Śląska przemawia świetna komunikacja, szeroki wybór ofert pracy, bogate zaplecze edukacyjne oraz wszechobecne tereny zielone. Szukasz miejsca, z którym zwiążesz swoje życie prywatne i zawodowe? Może właśnie w Katowicach odnajdziesz swoje miejsce na ziemi?

Wideo