Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone Laboratoria Taurona – 400 tysięcy złotych na pracownie naukowe dla dzieci. Uczniowie się cieszą, że będą mieć nowy sprzęt

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. T. Kościuszki w Czerwonce-Leszczynach.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. T. Kościuszki w Czerwonce-Leszczynach. Jakub Szołdra-Laszczyk
Rozstrzygnięto II edycję Zielonych Laboratoriów Taurona. Po sto tysięcy złotych dostaną cztery szkoły – w tym dwie z województwa śląskiego. W konkursie wzięło aż 238 szkół. Trzeba było przygotować projekt, który miał pokazać, jaką pracownię naukową do nauk ścisłych potrzebują dzieci.

Zielone Laboratoria Taurona - inwestycja w przyszłość nie tylko dzieci

Kim będą nasze dzieci za kilkanaście lat? Już dziś waży się ich przyszłość – w dużej mierze oparta na edukacji. Ideą Zielonych Laboratoriów Taurona jest wspieranie kreatywnych szkół, które potrzebują nowoczesnego sprzętu w pracowniach ścisłych i przyrodniczych. Ma to zwiększyć potencjał polskiej nauki – a co za tym idzie siłę polskiej energetyki w dobie zielonej transformacji. Każda ze zwycięskich placówek na ten cel otrzyma aż sto tysięcy złotych!

— Staramy się wspierać szkoły. Z drugiej strony sami kiedyś skorzystamy z tych pomysłów, które powstaną, bo pomysłowość dzieci, ich kreatywność naprawdę przerasta nasze oczekiwania. Chcemy i wierzymy w to, że te laboratoria będą będą służyć nie tylko tym klasom, ale może nawet kolejnym pokoleniom - będą się rozwijać i będą modernizowane adekwatnie do zmieniającej się rzeczywistości w branży energetycznej – mówił prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek na spotkaniu z wybranymi dziećmi i nauczycielami z nagrodzonych placówek.

Dzieci spotkały się z prezesem w siedzibie spółki przy ulicy Ściegiennego w Katowicach. Mogły w Dniu Dziecka sprawdzić, jak to jest zasiąść na fotelu prezesa. Czekał na nie także specjalnie przygotowany zielony tort.

Zwycięskimi szkołami są:

  • Szkoła Podstawowa im. królowej Jadwigi w Chojniku,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grudziczce,
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. T. Kościuszki w Czerwonce-Leszczynach,
  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. G. Morcinka w Mysłowicach.

Co znajdzie się w zwycięskich Zielonych Laboratoriach?

Zapytaliśmy przedstawicieli dwóch śląskich szkół o to, co pojawi się w ich pracowniach.

— W naszej pracowni znajdą się pomoce dydaktyczne z obszaru właściwie każdej ścisłej nauki: przyrody, biologii, chemii, fizyki, matematyki. Będzie tam też najnowszy sprzęt technologiczny, czyli tablica interaktywna i mikroskopy, które można podłączać do komputerów. Znajdą się również elementy do edukacji włączającej dla dla uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi – mówi dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 5 w Mysłowicach Anna Gąsior.

Wspomina także, że prowadzenie uczniów i przygotowanie projektu przekazała nauczycielce, która w jej szkole jest „specjalistką od cudów”. Dzieci z Mysłowic napisały i narysowały o czym marzą. Na podstawie tego nagrano film.

Senne marzenie dzieci z Czerwonki-Leszczyn

Wśród laureatów jest również Szkoła Podstawowa nr 4 im. T. Kościuszki w Czerwonce-Leszczynach. Powstanie tam pracownia fizyczno-matematyczna. Przy każdym z nowych sześcioosobowych stołów będą znajdować się zestawy do doświadczeń z fizyki. Jeśli nauczyciel będzie pokazywać dane doświadczenie, to każdy uczeń będzie mógł zobaczyć lub wykonać je nie wstając z ławki. Jak jednak wyglądał zwycięski projekt? Uczniowie opowiedzieli nam scenariusz filmu, który nawiązywał do problemów, jakie mają na co dzień z niedziałającymi elektroskopami (urządzenie do wykrywania ładunków elektrycznych).

— W filmie przeprowadzałem wywiad z prezesem Tauronu, o tym jak zostać prezesem takiej spółki. To był mój kolega. Nagle okazało się, że to jest sen – mówi jeden z uczniów zaangażowanych w projekt.

— Obudziłem się w szkole na lekcji fizyki i siedziałem z moim kolegą z ławki. Była to lekcja o elektrostatyce. Po lekcji musiałem pomóc pani zanieść elektroskopy do składziku. One niestety były dosyć tandetne i nie działały – dodaje jego kolega.

Konkurs zdominowały dzieci z podstawówki oraz śląskie szkoły

W II edycji konkursu brało aż 238 szkół z południa Polski. Najwięcej reprezentantów miało województwo śląskie – aż setkę. Co ciekawe, to podstawówki widocznie zdominowały średnie – było ich niemal dwieście w ogólnej puli. Żadna placówka ponadpodstawowa nie wygrała także nowej pracowni

Jak zapowiadają organizatorzy Zielonych Laboratoriów – przedstawiciele Tauronu we wrześniu przyjadą do każdej ze zwycięskich szkół. Wtedy też planowo otwarte zostaną nowe pracownie nauk ścisłych.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera