MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielone Śląskie w letniej odsłonie. Tak wygląda przyroda w naszym regionie na zdjęciach internautów

Monika Jaracz-Świerczyńska
Niezwykle piękne i różnorodne tereny przyrodnicze w Śląskiem to jedna z wizytówek naszego regionu, choć bardzo często mało rozpoznawalna. Województwo to kojarzy się głównie z szarym krajobrazem, w jakim dominują zabudowania oraz szyby kopalniane, hałdy i ponura miejska architektura. Nic bardziej mylnego.
Niezwykle piękne i różnorodne tereny przyrodnicze w Śląskiem to jedna z wizytówek naszego regionu, choć bardzo często mało rozpoznawalna. Województwo to kojarzy się głównie z szarym krajobrazem, w jakim dominują zabudowania oraz szyby kopalniane, hałdy i ponura miejska architektura. Nic bardziej mylnego. Instagram
Zielone Śląskie w letniej odsłonie to krajobrazy jak z bajki. Nie brakuje u nas przestrzeni leśnych, parków, ogrodów, a także malowniczych terenów górskich. To między innymi z wielu beskidzkich punktów można zobaczyć zapierające dech w piersiach panoramy. Koniecznie trzeba też wspomnieć o obszarach wyżynnych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie na wzniesieniach widać ruiny zamków, będących niemymi świadkami kilkusetletniej historii tych miejsc. Co więcej, jednym z typowych elementów jurajskiego krajobrazu są wapienne ostańce skalne – rozrzucone po lasach czy górujące nad dolinami. Tereny przyrodnicze w naszym regionie, uwiecznione na fotografiach użytkowników sieci zostały przedstawione w sposób niezwykle różnorodny. Niejednakowe perspektywy oraz pory dnia, roku i warunki pogodowe przyczyniły się do tego, że nawet te same miejsca ukazano zupełnie inaczej.

Krajobraz zielonego Śląska może zaskoczyć niejednego turystę

Niezwykle piękne i różnorodne tereny przyrodnicze w Śląskiem to jedna z wizytówek naszego regionu, choć bardzo często mało rozpoznawalna. Województwo to kojarzy się głównie z szarym krajobrazem, w jakim dominują zabudowania oraz szyby kopalniane, hałdy i ponura miejska architektura. Nic bardziej mylnego. Owszem – kopalnie, a także ślady przemysłu wpisały się już w panoramę regionu, ale nie są to przecież jedyne jej elementy.

Coraz więcej osób, przebywających na terenie województwa śląskiego odkrywa, że jest to niezwykle zielony region, w którym mamy niemal wszystko. Nie brakuje u nas przestrzeni leśnych, rezerwatów, parków, a także malowniczych terenów górskich. Co ciekawe, ze światem natury przeplatają się „dzieła” ludzkich rąk. Należą do nich chociażby ruiny zamków albo pałace, otoczone pięknymi ogrodami, gdzie można schować się wśród drzew oraz odpocząć od miejskiego zgiełku. Sporo obszarów zrekultywowano bądź będzie podlegało procesom przekształcania w miejsca, służące rekreacji.

Na dawnych hałdach bądź w nieczynnych już kamieniołomach i wyrobiskach powstają parki oraz strefy zielone, w jakich uwzględnia się również place zabaw dla dzieci, tereny do gry w siatkówkę albo obiekty do gry w tenisa stołowego. Krajobraz Śląska zmienia się, a wiele osób, postrzegających nasz region w sposób stereotypowy na pewno będzie mocno zaskoczonych widokiem tak wielu obszarów, bogatych przyrodniczo.

Mamy góry, jeziora, jaskinie, a nawet pustynię

Malownicze tereny górskie to jedna z najpiękniejszych form krajobrazu w województwie śląskim. To między innymi z wielu beskidzkich punktów można zobaczyć zapierające dech w piersiach panoramy. Szlaki, wiodące przez Beskid Śląski oraz Żywiecki, aż po Beskid Mały podbijają serca miłośników turystyki pieszej. Koniecznie trzeba też wspomnieć o obszarach wyżynnych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które można przemierzyć także na rowerze. Po drodze cyklistom towarzyszyć będzie urozmaicony krajobraz, odsłaniający skalne „rzeźby” z ostańców wapiennych – rozrzuconych po lasach czy górujących nad dolinami.

Na wzniesieniach natomiast widać ruiny zamków, wyznaczających Szlak Orlich Gniazd. Są one niemymi świadkami kilkusetletnich dziejów tych niesamowitych miejsc. To nie lada gratka również dla pasjonatów historii i osób, zainteresowanych ciekawymi opowieściami z przeszłości. Na Szlaku Orlich Gniazd nie brakuje bowiem intrygujących legend, owianych tajemnicami obiektów, a także miejsc, eksplorowanych przez ludzi, preferujących aktywny wypoczynek. Zarówno natura jak też dawne warownie tworzą tam w sposób spójny niepowtarzalny, unikatowy krajobraz, jaki przyciąga rzesze turystów z całego kraju oraz zagranicy. Co więcej, w Śląskiem nie brakuje też zalewów, nad którymi wypoczywa teraz mnóstwo mieszkańców regionu i turystów. Mamy nawet pustynię, a także piękne parki oraz rezerwaty.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia, prezentujące zielone Śląskie w letniej odsłonie. Oto tereny przyrodnicze w naszym regionie, uwiecznione na fotografiach użytkowników sieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni