Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima nadeszła: pamiętajcie o obowiązkowym odśnieżaniu chodników

Paulina Musialska
Paulina Musialska
W związku z opadami śniegu właściciele nieruchomości mają dodatkowe obowiązki.
W związku z opadami śniegu właściciele nieruchomości mają dodatkowe obowiązki. PM
Opady śniegu spowodowały, że za oknami znowu robi się biało. Właściciele nieruchomości często zapominają, że związane są z tym dodatkowe obowiązki.

Opady śniegu spowodowały, że za oknami znowu robi się biało. Właściciele nieruchomości często zapominają, że związane są z tym dodatkowe obowiązki. Jednym z nich jest odśnieżanie chodnika wzdłuż danej nieruchomości. Apel w tej sprawie wystosował m.in. burmistrz gminy Szczekociny.

- Chciałem przypomnieć, że jest to obowiązek właścicieli, który określany jest przez odpowiednią ustawę. To nie jest mój wymysł lub złośliwość - podkreśla Krzysztof Dobrzyniewicz, burmistrz Szczekocin. - Do obowiązków mieszkańców należy między innymi odśnieżanie chodników, usuwanie sopli przy rynnach oraz śniegu z dachów. Za niedopilnowanie tego w najlepszym razie grozi mandat. Gorzej jeśli komuś stanie się krzywda i będzie trzeba zapłacić wysokie odszkodowanie za niedopełnienie obowiązków - dodaje Krzysztof Dobrzyniewicz, jednocześnie przyznając, że wielu mieszkańców pamięta o regularnym usuwaniu śniegu z chodnika.

Chodnikami przy drogach powiatowych zajmuje się Powiatowy Zarząd Dróg.

- Zajmujemy się chodnikami wzdłuż ulic powiatowych w centrum miasta. Dbamy również o wejścia na przejścia dla pieszych, aby nie były śliskie. W pozostałych przypadkach odśnieżenie chodnika to obowiązek właściciela nieruchomości. Nie tylko właściciela posesji, ale również pola czy lasu - podkreśla Henryk Goncerz, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Zawierciu. - Nie ma wyjątków od reguły. Kontrolowaniem tego zajmuje się policja i straż miejska. W Zawierciu musieliśmy pozwolić sobie na jedno odstępstwo i odśnieżamy chodnik nad wiaduktem w dzielnicy Borowe Pole. Powód? Bardzo trudno doprosić się kolei o zadbanie o ten chodnik - dodaje Henryk Goncerz.

Powiatowy Zarząd Dróg jednocześnie prosi kierowców o cierpliwość.

- Drogi w powiecie podzielone są na kategorie. Najpierw musimy zajmować się drogami wojewódzkimi. Następnie powiatowymi, które łączą gminy. Dopiero na końcu zajmujemy się pozostałymi drogami - mówi Henryk Goncerz. - Dbamy o to, żeby rekonesans robiony był w późnych godzinach wieczornych. Tak, aby drogi były gotowe na 5 rano - dodaje.
[ZOBACZ RAPORT Z ATAKU ZIMY na Śląsku 4.1.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!