Zima? Rowery miejskie w Gliwicach już czekają. System działa...

  Zima? Rowery miejskie w Gliwicach już czekają. System działa od 1 marca 2018

  DN

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  1 marca 2018, rowerzyści w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach
  1/9
  przejdź do galerii

  1 marca 2018, rowerzyści w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach

  Pierwszego dnia rowery wypożyczano 70 razy, choć było dziesięć stopni mrozu. W Gliwicach rowery miejskie uruchamiane są najwcześniej i działają najdłużej.
  Powyżej zera ma być dopiero po weekendzie, ale rowery miejskie w Gliwicach czekają od czwartku, 1 marca 2018. To pierwsze miasto w woj. śląskim, gdzie rowerowy sezon rusza tak wcześnie. Ale nie jedyne w Polsce, bo wypożyczalnie uruchomiono też w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, Kołobrzegu, Konstancinie-Jeziornej, Piasecznie, Grodzisku Mazowieckim i Szamotułach. Gliwice to też miasto, które jako ostatnie zamyka sezon - w 2017 roku rowery były dostępne do końca listopada, choć np. w Katowicach zniknęły już w październiku.

  Punktualnie o północy w nocy ze środy na czwartek (z 28 lutego na 1 marca 2018) system został uruchomiony i można wypożyczać rowery. - Zaczynamy, jak w ubiegłym sezonie, od 10 stacji i 100 rowerów. Już wkrótce dzięki decyzji miasta system będzie jednak rozbudowany i to aż o 50 proc. – do 15 stacji i 150 rowerów – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Gliwickiego Roweru Miejskiego.

  Sądzicie, że skoro w czwartek był siarczysty mróz, rowery czekały przypięte do stojaków? Wcale nie. Pierwsze wypożyczenie nastąpiło jeszcze przed godziną siódmą w czwartek, 1 marca. W sumie przez cały pierwszy dzień nowego sezonu mieszkańcy Gliwic wypożyczyli rowery 70 razy!

  Podczas zimowej przerwy, rowery przeszły szczegółowy przegląd, dokonano w nich też niezbędnych napraw. Dokąd jadą i co przy nich trzeba zrobić, przeczytacie tu: Rowery miejskie ze Śląska pojechały do serwisu na zimową przerwę

  Każdy rower miał za sobą średnio kilkaset wypożyczeń (w Gliwicach w sezonie każdy z nich wypożyczany był średnio 600 razy). Najpopularniejsze trasy w ubiegłym roku w Gliwicach to: ul. Akademicka – dworzec, dworzec – plac Inwalidów wojennych i dworzec – skwer Dessau. W gliwickim systemie zarejestrowało się ponad 6700 osób, które wypożyczyły rowery ponad 60 tys. razy. Co ciekawe, co czwartego wypożyczenia dokonywali użytkownicy zarejestrowani w systemie w innych miastach, głównie w Katowicach. W sumie 1600 rowerzystówspoza miasta wypożyczyło gliwicki rower 16 tys. razy.

  Gliwicki Rower Miejski to drugi po katowickim City by bike system rowerowy na Śląsku. Działa od zeszłego roku. W 2017 roku Nextbike Polska przeprowadził również programy pilotażowe w Tychach i Pszczynie. W 2018 roku rowery Nextbike będzie można wypożyczać w Sosnowcu i w Częstochowie. Tu sezon ma zacząć w ciągu najbliższych tygodni. A w Katowicach? Tu w zeszłym roku sezon zaczął się w kwietniu, w tym będzie pewnie podobnie, za to będzie więcej stacji. M.in. staną przy stacjach Orlen, bo Nextbike Polska podpisał nimi umowę.


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY