Zła wiadomość dla plażowiczów z Żor. Popularne kąpielisko zostało zamknięte
Ci, którzy w najbliższych dniach planowali wybrać się na kąpielisko Śmieszek w Żorach, będą musieli przełożyć te plany na później. W piątek 9 sierpnia, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach poinformował, że zarówno kąpielisko, jak i przystań kajakowa zostały czasowo zamknięte.
- Uwaga, ze względu na pojawiające się sinice na powierzchni stawu Śmieszek, kąpielisko oraz przystań kajakowa zostają zamknięte do odwołania - poinformował MOSiR w Żorach.
Nie wiadomo jednak na jak długi czas zostało zamknięte kąpielisko. Wciąż jednak można korzystać z terenu wypoczynkowego, który znajduje się tuż obok kąpieliska. Zabronione jest jednak wchodzenie do wody.
Czym są sinice?
Sinice to jedne z najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Można je spotkać prawie w każdym środowisku, ponieważ są odporne na długotrwałe susze oraz bardzo wysokie temperatury, a nawet wysoką kwasowość podłoża. Dzięki zawartości chlorofilu mają zieloną barwę. Dawniej uważano je za rośliny, z czasem jednak te jednokomórkowce zostały sklasyfikowane jako bakterie.
Zakwit sinic ogranicza ilość tlenu i światła docierającego do głębszych warstw zbiorników wodnych, powodując tym samym obumieranie żyjących tam organizmów - i stąd bierze się brzydki wygląd i zapach wody. Podczas kąpieli w tego typu zbiornikach wodnych wzrasta ryzyko zatrucia sinicami, którego objawami może być łagodne zatrucie pokarmowe lub poważniejsze w skutkach porażenie mięśni, które prowadzi do niewydolności oddechowej. Spożycie wody zawierającej te toksyny, kąpiel w niej, a nawet kontakt ze skórą mogą prowadzić do zatrucia i innych problemów zdrowotnych, takich jak:
- nudności, wymioty, bóle brzucha,
- bóle głowy i mięśni,
- objawy skórne, takie jak wysypki i podrażnienia,
- problemy neurologiczne, w tym zawroty głowy i trudności z oddychaniem.
Sinice, choć są naturalnym elementem ekosystemów wodnych, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, szczególnie gdy dochodzi do ich masowego rozwoju i produkcji toksyn. W przypadku kontaktu z wodą zanieczyszczoną przez sinice, warto zachować ostrożność, unikać spożywania takiej wody oraz kontaktu skóry z nią.
Nie przeocz
- Likwidacja kopalń na Śląsku. Do kiedy będą fedrowały? Niektóre zamkną już niebawem
- W tych 20 miastach w Śląskiem żyje się najlepiej. Tak ocenili sami mieszkańcy. Zobacz
- Gigantyczna inwestycja kolejowa w Katowicach. Oto, co czeka pasażerów i kierowców
- Śląskie zrywa z betonozą. Duże zmiany w Bielsku-Białej i Rudzie Śląskiej
Musisz to wiedzieć
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?